خانه / سلامتی / آشنایی با انواع ویتامین‌ها: ویتامین‌های گروه B

آشنایی با انواع ویتامین‌ها: ویتامین‌های گروه B

ویتامین b 12، ویتامین ب، ویتامین ب 6، ویتامین ب 12، منابع غذایی ویتامین ب، جذب ویتامین b 12، كمبود ویتامین ب، كمبود ویتامین b 12، ویتامین های محلول در آب، تغذیه سالم

در این مقاله به بررسی ویتامین‌های محلول در آب می‌پردازیم. ویتامین‌های محلول در آب در بدن ذخیره نمی‌شوند و اگر بیشتر از نیاز دریافت شوند، از بدن دفع می‌گردند.

ویتامین B1:

این ویتامین در انجام متابولیسم كربوهیدرات‌ها نقش اساسی دارد و هم چنین در كاركرد اعصاب مركزی و نرون‌ها موثر می‌باشد. این ویتامین در غذاهای سبوس‌دار، سیب زمینی، حبوبات، آجیل و گوشت به وفور وجود دارد. هم چنین این ویتامین معمولا با ویتامین‌های B2,B3,B5,B6وB12 و اسید فولیك به صورت كمپلكس در ویتامین B كمپلكس موجود است.

در صورت كمبود این ویتامین در بدن بیماری بربری و التهاب نروهای عصبی ممكن است بوجود بیاید. این ویتامین هم چنین برای درمان كم اشتهایی، كولیت والسروز و بیرون روی مزمن به كار برده می‌شود. از این ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی در افراد مبتلا به بیماری ایذر، دردهای بیماران دیابتی، بیماری حركت و تنظیمات خلقی استفاده می‌شود.

ویتامین B2:

این ویتامین برای رشد سلولی، متابولیسم پروتین در بدن و ایجاد انرژی در بدن نقش اساسی دارد. این ویتامین به صورت وافر در فرآورده‌های لبنی مانند شیر و پنیر و نیز در تخم مرغ و جگر یافت می‌شود. كمبود این ویتامین به صورت مجزا كمتر دیده می‌شود و معمولا در افرادی كه گیاه خوار بوده و یا از نظر تغذیه‌ای دچار مشكل هستند كمبود این ویتامین به همراه دیگر ویتامین‌های گروه B به چشم می‌خورد.

ویتامین B3:

این ویتامین برای تنفس سلولی و نیز متابولیسم كربوهیدرات‌ها در بدن ضروری می‌باشد. این ویتامین در گوشت، ماهی، جگر، غذاهای سبوس‌دار، سبزیجات سبز رنگ و حبوبات یافت می‌شود. كمبود متوسط این ویتامین موجب سخت شدن هضم غذا، سرگیجه و احساس ضعف، افت دهان، استفراغ و افسردگی می‌گردد. در مواردی كه كمبود شدید این ویتامین وجود دارد علایمی مانند ضخیم شدن پوست به همراه خارش، ورم لب و تورم زبان، سردرد، ضعف حافظه و فراموشی و تهوع و استفراغ ممكن است بروز نمایند.

ویتامین B6:

این ویتامین نقش اساسی در فعالیت ٦٠ آنزیم در بدن را ایفا می‌كند. این ویتامین در جگر، گوشت، غذاهای سبوس‌دار، ماهی و حبوبات یافت می‌شود. طبق تحقیقات انجام شده مشخص شد كه افرادی كه كمترین سطح ویتامین B6 را دارند بیشترین مقدار التهاب را داشته‌اند. التهاب مزمن می‌تواند عامل بروز بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی، سكته مغزی و دیابت نوع ٢ باشد.

این ویتامین در خانم‌ها برای كاهش مشكلات قبل از شروع پریود ماهیانه به كار برده می‌شود. از دیگر كاربردهای این ویتامین می‌توان به كم شدن حالت تهوع صبحگاهی در خانم‌های باردار، کنترل افسردگی بعداز زایمان و كنترل افسردگی دوران یائسگی نام برد. هم چنین در بیماران مبتلا به آلزایمر، كودكان بیش فعال و اوتیسم نقش مثبت این ویتامین به اثبات رسیده است.

ویتامین B12:

این ویتامین در ایجاد و گسترش سلول‌های قرمز خون نقش اساسی دارد. هم چنین این ویتامین در متابولیسم چربی‌ها، كربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها نقش اساسی ایفا میظكند. این ویتامین در گوشت، شیر و فرآورده های آن، تخم مرغ و جگر وجود دارد.

در گروههای زیر ممكن است كمبود ویتامین B12 بروز پیدا نماید:

افرادی كه به علتی قسمتی از معده و یا روده كوچك خود را از دست داده‌اند.

افراد مبتلا به بیماری كرون و بیماری سیالیك

افرادی كه مشروبات الكلی به مقدار زیاد استفاده می‌نمایند

افراد مبتلا به بیماری‌های خود ایمنی مانند لوپوس

افراد گیاهخوار بویژه افرادی كه از تخم مرغ هم استفاده نمی‌كنند

افرادی كه به صورت مداوم و به مدت طولانی از داروهای كاهش دهنده اسید معده استفاده می‌نمایند .

كمبود این ویتامین ممكن است موجب بروز علایمی مانند: رنگ پریدگی، خونریزی از لثه، سرگیجه  و احساس خستگی زودرس، افزایش ضربان قلب، كبود شدن اعضای بدن به اسانی و كاهش وزن شود.

منبع نوشته

همچنین ببینید

راههای حفظ سلامتی، خواص گیاهان دارویی، گیاهان تصفیه كننده هوا، فواید درمانی اسطوخودوس، خواص آلوئه ورا برای پوست، كاهش استرس با اسطوخودوس، درمان استرس با لاوندر، خواص درمانی رزماری

بهترین گیاهان خانگی برای بهبود سلامت و روحیه بهتر

همه افرادی که به دنبال خرید گیاهان خانگی هستند، قبل از انجام خرید اولین اولویت ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.