خانه / ورزش و تناسب اندام / آیا دردناك شدن ماهیچه‌ها به معنای صحیح و موثر بودن تمرینات ورزشی است؟

آیا دردناك شدن ماهیچه‌ها به معنای صحیح و موثر بودن تمرینات ورزشی است؟

مربی شخصی و متخصص فیتنس “Josh Feldman” از باشگاه “Crunch Fitness” نیویورك در پاسخ به این سوال می‌گوید:

نه واقعا؛ كار كشیدن از ماهیچه‌ها تا زمانی كه دردناك شوند به این معناست كه شما فشاری بیش از حد به ماهیچه‌ای خود وارد آورده‌اید، كه در واقع باعث قوی‌تر شدن آن‌ها می‌شود اما این كار در مدت زمان طولانی سودمند نخواهد بود.

حتما می‌پرسید چرا؟ وقتی شما طی جلسه تمرینی خود نهایت انرژی خود را صرف می‌كنید، دردناك شدن بیش از حد ماهیچه‌های شما مانع انجام تمرینات ورزشی شما در روزهای بعد می‌شوند. ثبات نقش مهمی در تمرینات ورزشی ایفا می‌كند.

بهتر است به گونه‌ای تمرین كنید كه قادر باشید هر روز یا یك روز در میان به انجام تمرینات ورزشی خود ادامه دهید، تا اینكه در یك جلسه فشاری بیش از حد به ماهیچه‌های خود وارد كنید كه تا چهار یا پنج روز از انجام هر گونه ورزشی باز بمانید.

در واقع این تصور كه با انجام تمرینات شدید و فشرده در یك جلسه بار یك هفته خود را می‌بندید تصور غلطی است، زیرا ماهیچه‌های شما به این صورت عمل نمی‌كنند. ماهیچه‌ها عكس العمل بهتری نسبت به تمرینات پیوسته نشان داده و این عمل از ضعیف و غیرفعال شدن آن‌ها جلوگیری می‌كند.

اما چگونه می‌توان تشخیص داد كه در حال وارد كردن فشاری بیش از حد به ماهیچه‌های خود هستید؟ اگر ماهیچه‌ها حین انجام تمرینات دچار لرزش یا تكان‌های ناگهانی شوند، مطمئنا روز بعد دچار درد خواهید شد. همچنین اگر در ابتدای ست دوم تمرینات خود هستید و احساس خستگی بسیار بیشتری نسبت به ست اول به شما دست می‌دهد، بهتر است ورزش خود را متوقف كنید. به عبارتی به محض این كه احساس خستگی بسیار مفرطی به شما دست داد، ختم جلسه تمرینی خود را اعلام كنید، در این صورت قادر خواهید بود روز بعد یا دو روز پس از آن مجددا به تمرینات خود ادامه داده و پیوسته عضلات خود را درگیر ورزش كنید.

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.