خانه / تغذیه سالم / آیا شکر افزوده شده همیشه مضر است؟

آیا شکر افزوده شده همیشه مضر است؟

Rate this post

رژیم غذایی سالم، کاهش شکر مصرفی، کاهش کالری مصرفی، مضرات شکر، کاهش وزن، قند طبیعی، فروکتوز، لاکتوز، شکر افزوده شده، اسامی مختلف شکر، تغذیه سالم

چند سالی است که مضرات شکر بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته و اغلب مردم سعی می‌کنند برای حفظ سلامت و داشتن وزن مناسب از مصرف آن پرهیز کنند. با این حال، باید بدانید همه شکرها به صورت یکسانی تولید نمی‌شوند.

شکر موجود در رژیم غذایی شما به دو گروه شکر طبیعی و شکر افزوده شده تقسیم می‌شود. شکر طبیعی همان شکر موجود در میوه‌ها (فروکتوز) و شیر (لاکتوز) است. شکر طبیعی ارزش تغذیه‌ای بالایی داشته و با مصرف موادی که حاوی شکر طبیعی هستند بدن شما فیبر، ویتامین، مواد معدنی و پروتئین نیز دریافت می‌کند. در مقابل، شکر افزوده شده ارزش تغذیه‌ای چندانی نداشته و شکری است که در حین فرآیند آماده سازی به مواد غذایی افزوده می‌شود و یا خود شما آن را به غذاهای خود اضافه می‌کنید.

آمریکایی‌ها روزانه به طور متوسط 22 قاشق چای‌خوری شکر افزوده شده مصرف می‌کنند، که 350 کالری به رژیم غذایی روزانه آن‌ها می‌افزاید. اغلب آن‌ها حداقل 10 درصد از کالری مصرفی روزانه خود را از طریق شکر افزوده شده دریافت می‌کنند. نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر افزوده و سریال‌های صبحانه نقش بسزایی در این میزان شکر مصرفی دارند. نوشیدنی‌های بدون الکل، نوشیدنی‌های ورزشی، انواع شکلات و شیرینی‌جات، آبمیوه‌ها و کیک‌ها نیز همگی حاوی مقادیر بالایی از شکر افزوده شده هستند.

یک افزودنی‌ ناسالم

شکر افزوده شده باعث ایجاد چند مشکل اساسی در رژیم غذایی شما می‌شود. اول این که با مصرف غذاهایی که حاوی مقادیر بالایی از شکر افزوده شده هستند، مثل نوشیدنی‌های حاوی شکر و کیک‌ها، بدن خود را از دریافت مواد غذایی با ارزشی مانند فیبر و پروتئین محروم می‌کنید. به همین دلیل با مصرف چنین غذاهایی، برای مدت کمتری احساس سیری و رضایت می‌کنید. به همین دلیل، افرادی که دائم شیرینی‌جات مصرف می‌کنند، اشتهای بیشتری داشته و کالری بالاتری به بدن خود وارد می‌کنند و دچار افزایش وزن و دیگر مشکلاتی در سلامت خود می‌شوند.

مشکل دوم مصرف شکر افزوده شده این است که وقتی کالری بالایی در روز دریافت می‌کنید، بدن خود را در معرض بسیاری از بیماری‌های ناشی از یک رژیم غذایی ناسالم قرار می‌دهید. تحقیقات اخیر نشان داده است که شکر افزوده شده و نه قند طبیعی موجود در میوه‌ها و لبنیات باعث افزایش تری‌گلیسیرید، کاهش HDL (کلسترول خوب) و افزایش LDL (کلسترول بد) خون افراد می‌شود.

شکر را به دام بیاندازید!

برای تشخیص این که یک محصول حاوی شکر افزوده شده هست یا خیر، نگاهی به ترکیبات آن بیاندازید. شکر اسامی زیادی دارد. اغلب این اسم‌ها به اوز ختم می‌شوند مثل مالتوز یا ساکروز. نام‌های دیگر شکر عبارتست از شربت ذرت با فراکتوز بالا، شکر قهوه‌ای، عسل، شیرین کننده‌های ذرت، شربت یا کنستانتره‌های آبمیوه.

شکر مصرفی خود را کاهش دهید

برای کاهش شکر مصرفی، می‌توانید نوشیدنی‌های روزانه خود را با آب معدنی جایگزین کنید. در خرید آبمیوه دقت کنید تا 100 درصد حاوی آبمیوه طبیعی بوده و اصلا بهتر است به جای نوشیدن آبمیوه خود میوه‌ها را مصرف کنید. با خوردن میوه‌هایی که دارای قند طبیعی هستند و لبنیاتی که فاقد شکر افزوده هستند می‌توانید به اشتهای خود نسبت به خوردن شبرینی پاسخ دهید و همچنین مواد غذایی با ارزشی را به بدن خود برسانید تا برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید.

البته در نظر داشته باشید که به شکر افزوده شده به چشم یک ماده سمی نگاه نکنید! یک رژیم غذایی خوب و سالم همه چیز را در حد تعادل در خود جای می‌دهد. همیشه سعی کنید رژیم غذایی روزانه خود را با ماد غذایی با ارزش غنی سازید و هر از گاهی هم کمی تقلب کنید و از شیرینی‌های خوشمزه لذت ببرید. فقط از یاد نبرید که کالری مصرفی روزانه خود راتحت کنترل داشته باشید و در جاهایی که می‌توانید مواد غذایی سالم را جایگزین مواد غذایی ناسالم و پرکالری کنید. در این صورت همیشه متعادل خواهید بود و می‌توانید گاه به گاه با خیال راحت از شکر افزوده شده نیز لذت ببرید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

نكات زیبایی پوست، زیبایی پوست صورت، زیبایی از درون، صبحانه سالم و رژیمی، خواص میوه و سبزیجات، زیبایی پوست با تغذیه، زیبایی پوست با میوه ها

برای پوستی زیبا به صبحانه خود میوه بیفزایید

پوست صاف و زیبا با مصرف میوه به عنوان صبحانه داشتن پوست صاف و بدون جوش ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.