خانه / ورزش و تناسب اندام / آیا غذا خوردن قبل از خواب سبب اضافه وزن می‌شود؟

آیا غذا خوردن قبل از خواب سبب اضافه وزن می‌شود؟

اغلب متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که شام و دسر خود را حداقل دو الی سه ساعت قبل از خواب بخورید. اما آیا غذا خوردن  قبل از خواب باعث چاقی می‌شود؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را از متخصص تغذیه، دکتر Kristin Kirkpatric بشنویم.

اغلب متخصصان توصیه می کنند که شام و دسر خود را حداقل دو الی سه ساعت قبل از خواب بخورید. دلیل اصلی این است که بدن وقت کافی برای هضم غذا داشته باشد، و به همین دلیل معده ناراحت نخواهید داشت. اما غذا خوردن قبل از خواب واقعا متابولیسم بدن شما را بهم نمی‌زند یا سبب اضافه وزن نمی‌شود – حداقل نه به دلیلی که شما فکر می‌کنید.

اول از همه چند نصیحت مفید: افرادی که مستعد ابتلا به رفلکس اسید می‌باشند یا به طور کلی سوء هاضمه دارند به طور حتم باید از بلافاصله دراز کشیدن بعد از غذا خوردن جلوگیری کنند، مخصوصا زمانی که غذا پر ادویه و پر اسید بوده که باعث تهوع در این افراد می‌شود. به طور مشابه، قبل از خواب مایعات نمی نوشیم، زیرا مثانه‌ی پر باعث می‌شود از خواب بیدار شده و به دستشویی برویم و کیفیت خواب ما را پایین می‌آورد.

حالا، زمانی که به نتایج متابولیسم دیر شام خوردن می‌پردازیم، نتایج اولیه نشان دهنده کالری منفی است. مسئله‌ای نیست که شما کالری مورد نیاز خود را در چه زمانی مصرف می‌کنید؛ اگر بیشتر از نیاز روزانه خود مصرف کنید، باقی مانده به صورت چربی ذخیره می‌شود. بنابراین، خیر، غذا خوردن و بعد از آن لم دادن سبب چاق شدن نمی‌شود. شبانه غذا خوردن ممکن است باعث شود که وزن اضافه کنید، در صورتی که از روی خستگی و یا عادت و نه به دلیل گرسنگی غذا خورده باشید. البته، غذا خوردن در زمانی که گرسنه نیستید در هیچ زمانی از روز ایده‌‌ی خوبی نیست. اگر شما واقعا مایل به یک میان وعده نیمه شب هستید، مواد غذایی خواب‌آور مصرف کنید، مانند گیلاس، که دارای ملاتونین بوده و خواب آور است، یا پنیر بخورید که دارای تریپتوفان بوده و خاصیت آرام بخش دارد.

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.