خانه / روانشناسی / آیا همسر شما لجباز است؟

آیا همسر شما لجباز است؟

روانشناسی روابط زناشویی، همسر لجباز، رفتار بچگانه همسر، تحقیر همسر، توهین به همسر، رفتار صحیح با لجبازی همسر

اولین و مهم‌ترین توصیه برای رفتار با همسر لجباز مدارا کردن است. جر و بحث زن و شوهرها و اختلاف نظر‌های آن‌ها باعث می‌شود گاهی در گفت‌وگو با یکدیگر جانب انصاف را رعایت نکنند. لجبازی یک خصوصیت شخصیتی است که باعث می شود افراد کارهای بچگانه انجام داده و تصمیم‌های غیر منطقی بگیرند. کمبود اعتماد به نفس، نداشتن خود باوری و احساس شکست باعث لجباز شدن افراد می‌شود. گاهی لحن صحبت زن یا شوهرها باعث می‌شود همسرشان لجبازی کند. بنابراین زوج‌ها باید در گفتار و رفتارشان دقت لازم را داشته باشند و ببینند چه عمل یا رفتارهایی باعث واکنش همسرشان به صورت لجبازی می‌شود و سعی کنند از انجام آن عمل‌ها پرهیز کنند.

نگذارید لجبازی به عادت تبدیل شود

ذکر این نکته هم ضروری به نظر می‌رسد که اگر همسری بعد از چند بار لجبازی به نتیجه مطلوب و خواسته خود برسد، این رفتار برای او به عادت تبدیل خواهد شد؛ بنابراین اگر مرد یا زنی مطمئن است که به درخواست همسرش جواب مثبت خواهد داد بهتر است در همان ابتدا او را به خواسته‌اش برساند ولی اگر قرار است به هیچ عنوان خواسته او را انجام ندهد یک «نه» محکم و البته منطقی به همسرش بگوید و به هیچ وجه از نظرش برنگردد. در خصوص لجبازی باید به یک نکته کوچک، اما بسیار پر اهمیت توجه داشته باشید آن هم این که گاهی اوقات همسر شما لجبازی می‌کند، فقط برای این که احساس می‌کند شما خود را از او برتر می‌دانید. بنابراین اگر احساس کردید که لجبازی همسر شما به این دلیل است، در رفتار و لحن خود با همسرتان تجدید نظر کنید، طوری که او بداند شما اصلا چنین قصدی را ندارید.

چند توصیه برای رفتار با همسر لجباز

با این حال و اگر همسر لجبازی دارید، باید در رفتارتان یک سری نکات را رعایت کنید تا همسرتان مدام با شما لج و لجبازی نکند

_ هیچ گاه در برابر لجبازی‌های همسرتان شما نیز متقابلا لجبازی نکنید، چرا که در این صورت همسرتان هرگز دست از لجبازی برنخواهد داشت و شرایط هر لحظه بدتر خواهد شد.

_ وقتی همسرتان عصبانی است، با او بحث نکنید بلکه در آن لحظه او را به آرامش دعوت کنید. همیشه خواسته‌هایتان را در آرامش به او بگویید.

_ بدانید فردی که لجبازی می‌کند معمولا خودش می‌داند که حق با او نیست اما نمی‌خواهد این را به زبان بیاورد، پس شما نیز اصراری نداشته باشید که او به لجباز بودنش اعتراف کند.

_ همیشه اشتباهات همسرتان را با احتیاط و مهربانی با او در میان بگذارید چرا که اگر او احساس کند تحقیرش می‌كنید یا انتقادتان را توهین‌آمیز به او منتقل می‌کنید، ممکن است با شما لجبازی کند و رفتارهای اشتباهش را نپذیرد و رویه‌اش را تغییر ندهد.

_ در پایان هم به همسر خود کمک کنید، بیشتر با او حرف بزنید، بنای احترام و قدردانی را در خانه بگذارید و از او بخواهید که عادت لجبازی را ترک کند.

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

3.0 01 مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.