خانه / ورزش و تناسب اندام / آیا وقتی مریض هستیم می‌توانیم ورزش كنیم؟

آیا وقتی مریض هستیم می‌توانیم ورزش كنیم؟

ورزش در بیماری، ورزش در حین بیماری، بیماری و ورزش، ورزش در حین سرماخوردگی، ورزش در زمان سرماخوردگی، ورزش در دوران سرماخوردگی، تاثیر ورزش در بیماری، تناسب اندام، نكات ورزشی، بایدها و نبایدهای ورزش

برای خیلی از ورزشکاران پیش می‌آید که وقتی مریض می‌شوند، در ادامه فعالیت ورزشی به نوعی دچار تردید می شوند. برای برخی از بیماری‌ها کاملا” مشخص است که نباید تمرین کنید، مانند سرما خوردگی. اما برخی علائم بیماری وجود دارد که احتمالا” می‌توانید نسبت به آن بی توجه باشید.

وقتی تب دارم؟

تب معمولا” نشانه‌ای از وجود عفونت در بدن و مبارزه بدن با عفونت است. پس اگر تب داشتید، ورزش نکنید. چرا که با ورزش کردن تنها دمای بدنتان را بالا می‌برید و مشکلات بعد از آن شروع خواهد شد. اگر تب دارید یا خستگی و درد گسترده در عضلات دارید، از ورزش کردن اجتناب کنید. بگذارید بدنتان راهنمایتان باشد.

وقتی که سرفه می‌کنم؟

سرفه‌های پی در پی معمولا” برای اکثر ورزشکاران در حین فعالیت ورزشی پیش آمده است. تنگی نفس و فشاری که همین سرفه‌ها بر بدن وارد می‌کند، حداقل عوارض آن است. با سرفه‌های مرطوب که مقدار زیادی خلط بوجود می‌آورد، انجام فعالیت ورزشی کار درستی نیست. اگر خیلی مایل به ورزش بودید می‌توانید با چند حرکت کششی نیاز بدن خود  به ورزش را در حداقل مقدار خود رفع کنید.

مریض هستم اما خیلی انرژی دارم!

شرایطی پیش می‌آید که با وجود اینکه ورزشکار بیمار است، برای مدت کوتاهی احساس سر زندگی و انرژی زیادی در خود دارد. اما سعی نکنید فقط برای احساس انرژی زیاد در مدت کوتاه بدن ضعیف را وادار به ورزش کنید. در حالت بیماری، برخی یا همه سیستم‌های سلولی در حالت ضعف و ناتوانی قرار گرفته‌اند. بنابراین با ورزش فشار مضاعفی به سلول‌های بیمار وارد می‌شود. در چنین شرایطی ورزش کردن نه فقط کمکی به سلول‌ها نمی‌کند، بلکه برعکس می‌تواند موجب وارد آمدن آسیبی عمیق به سلول‌ها شود.

من حالم خوب نیست اما تمرین کردن را دوست دارم!

گاهی اوقات ما صرفا به خاطر اینکه سرماخورده‌ایم و نمی‌توانیم ورزش کنیم، احساس گناه می‌کنیم! اگر یک برنامه ورزشی منظم دارید و از آن دسته از ورزشکارانی هستید که مرتب تمرین می‌کنید باید مراقب باشید! وقتی که بیمار هستید صدای درونی شما می‌گوید؛ من خوبم! تمرین را هم دوست دارم، پس ورزش می‌کنم. اگر یک روز احساس کردید که نمی‌توانید یا دوست ندارید آن روز تمرین کنید، بهترین کار این است که در خانه بمانید و استراحت کنید.

وقتی پزشک توصیه می‌کند، تمرین نکنید

اغلب ما احساس می‌کنیم در مورد وضعیت بدنمان بهترین‌ها را می‌دانیم و خودمان می‌توانیم خوب و بد را تشخیص دهیم. اما فرد باهوش‌تری از  ما نیز هست. سعی کنید وقتی دچار بیماری می‌شوید با پزشک مشورت کنید تا حد و حدود را برایتان مشخص کند.

اگر تمرین نکنم بدنم توانایی‌هایش را از دست می‌دهد

اگر احساس خوبی ندارید، یک تمرین ورزشی شاید احساس بدتری را در شما بوجود آورد. نگران از دست دادن آمادگی بدنی خود نباشید. چندین  روز طول می‌کشد تا بدن شما استقامت هوازی و  قدرت عضلات خود را از دست بدهد. بنابراین تا زمانی که احساس بهبودی نکردید، سراغ تمرینات ورزشی نروید.

دقت کنید اگر مریض هستید، سیستم ایمنی بدنتان در حال مبارزه است و یک تمرین سخت می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف و روند درمان را به تأخیر بیاندازد. این مورد برای زمانی که دچار آسیب شده‌اید نیز صدق می‌کند. متأسفانه ورزشکارانی را می‌بینیم که با وجود اینکه آسیب دیده‌اند تمرین را ادامه می‌دهند. این کار باعث بدتر شدن وضعیت آسیب و افزایش مدت زمان درمان می‌شود.

شدت و نوع ورزش در بیماری

به خاطر داشته باشید که ورزش بیش از حد می‌تواند اثر معکوس بر سیستم ایمنی بدن داشته باشد. به این دلیل که ورزش‌های شدید باعث افزایش تولید هورمون استرس یعنی کورتیزول می‌شود. هورمون‌های استرس مهارکننده فعالیت سلول‌های طبیعی قاتل هستند. این سلول‌ها نوعی از سلول‌های سفید خون بوده که به عوامل ویروسی حمله کرده و بدن را از وجود آن ها پاک می‌کنند.

منبع نوشته

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.