خانه / كاهش وزن / آیا چای لاغری به کاهش وزن کمک می‌کند؟

آیا چای لاغری به کاهش وزن کمک می‌کند؟

تناسب اندام، كاهش وزن، چربی سوزی، teatox، برگ گیاه سنا، مسهل كننده، یبوست، آب بدن

فقط کافی است هشتگ “teatox” را در اینستگرام جستجو کنید و آن وقت می بینید که بیش از 80 هزار پست در این باره وجود دارد! از انواع برندها گرفته تا مشتریان مشتاق همه باهم در حال صحبت درمورد فواید کاهش وزن به کمک نوشیدن معجون چای سبز هستند. تب نوشیدن چای سم زدا که رسانه‌های اجتماعی هم در تندتر کردن تب آن بی تاثیر نیستند، بسیار فراگیر شده است و این محصول ادعا می‌کند که به سرعت اندام زنان را به اندامی زیباتر تبدیل می‌کند، متابولیسم بدنشان را تقویت می‌کند، انرژی بیشتری به آن‌ها می‌دهد، به سوزاندن چربی‌های بدن کمک می‌کند و حتی پوستشان را نیز پاک‌سازی می‌کند. اما دست‌یابی به چنین ادعاهایی به چه قیمتی است؟

مارگارت ورتیم که متخصص تغذیه در مرکز خصوصی واقع در مدیسون Wisconsin است می‌گوید:”مکمل‌های غذایی مثل چای خیلی کنترل نمی‌شوند پس به راحتی می‌توان هر ادعایی در مورد آن‌ها داشت.” در بازار بی‌شمار برند وجود دارد که هر کدام دم کرده teatox خود را تبلیغ می‌کنند و هر کدام به مشتریان خود وعده می‌دهند بدون گرفتن رژیم و بدون انجام دادن تمرینات ورزشی می‌توانند به سرعت به اندام رویایی خود برسند.”

چند برند teatoxing وجود دارند که از ذرات برگ گیاه سنا در محصول خود استفاده می‌کنند و به کاهش وزن کمک می‌کنند. گفتنی است که برگ سنا به صورت طبیعی خاصیت روندگی (ضد یبوست) دارد و دیواره‌ی روده را تحریک می‌کند و می‌تواند موجب درد شکم و اسهال شود. و این برندها به قیمت ابتلای افراد به چنین مشکلاتی به کاهش وزن کمک می‌‌کنند!

درست است که به طور موقت ممکن است لاغر شوید اما خوب است بدانید که از دست دادن وزن آن هم به واسطه تخلیه روده به معنای سوختن چربی نیست. ورتیم می گوید:” افراد ممکن است گمان کنند چون روده‌هایشان تخلیه می‌شود پس در حال وزن کم کردن هستند اما در حقیقت آن‌ها در حال از دست دادن آب بدنشان هستند و این وزن از دست رفته در واقع همان آب از دست رفته بدن است نه چربی سوزانده شده.”

کتی 27 ساله، مصرف teatox خود را زمانی آغاز کرد که مراسم ازدواجش در پیش بود و امیدوار بود تا روز عروسی بتواند چند کیلو از وزن خود بکاهد. وی می‌گوید:” در اینستاگرام مطالب چند نفر را که تناسب اندام داشتند پیگیری می‌کردم که از teatox می‌گفتند و همه جا صحبت از teatox بوده است.” وی ادامه می‌دهد:” معمولا خیلی به دستشویی نمی‌روم اما پس از مصرف چایی این دستشویی رفتن‌ها به حد آزار دهنده‌ای رسیدند. کار به جایی رسید که هر روز و شاید روزی چندین بار به دستشویی می‌رفتم و حتی چندین بار نتوانستم تا رسیدن به دستشویی خودم را کنترل کنم. مصرف این محصولات تنها به افراد آسیب می‌رساند و هر چه زودتر باید آن‌ها را کنار گذاشت.”

اکثر محصولات teatox در بسته‌هایی با ظرفیت 7، 14 و یا 28 روزه به فروش می‌رسند. کتی بسته‌ی 28 روزه آن را خریداری کرده بود، اما اعتراف می‌کند هر چند روز به چند روز در مصرف آن وقفه ایجاد می‌کرده است. او می‌گوید:” نمی‌توانستم هر روز پشت سرهم از آن استفاده کنم چون پس از مصرف مدام به دستشویی می‌رفتم و نمی خواستم به سلامتی‌ام لطمه بزنم به همین دلیل وقفه ایجاد می‌کردم و مجدد از آن استفاده می‌کردم.”هالی دوست کتی نیز تصمیم به مصرف teatox گرفت و تجربیاتی مشابه با کتی داشت:” ناگهان با درد شدید شکم و اسهال از خواب بیدار می شدم و در عین حال به سرعت با کاهش وزن روبه‌رو شدم.”

اگرچه در مدت دو ماه پیش از مراسم ازدواج، کتی توانست 10 پوند از وزن خود بکاهد اما وی این کاهش وزن را به رژیم سخت خود و تلاش بسیار نسبت می‌دهد. و مانند بسیاری از رژیم‌هایی که دوره‌ای مد می‌شوند و تاثیرشان موقت است، کتی نیز مجددا با افزایش وزن مواجه شده است. ورتیم می گوید:” مسلما این روش‌ها را نمی‌توان به عنوان راه حلی طولانی مدت به شمار آورد.” و پیامدهای بدی نیز برای سلامت فرد به وجود می‌آورد: با گذشت زمان، اسهال مداوم موجب بروز عدم تعادل الکترولیتی می‌شود. که این به نوبه خود باعث کاهش سطح پتاسیم و در نتیجه اختلال در نظم ضربان قلب می‌شود. علاوه بر این‌ها، افرادی که در مصرف مسهل کننده (مثل همان برگ گیاه سنا که مسهل کننده و ضد یبوست است) افراط می‌کنند بعد از مدتی مجددا با مشکل یبوست دست و پنجه نرم خواهند کرد چون دیگر بدون کمک مسهل کننده قادر به دفع راحت مدفوع نخواهند شد. اگر باز هم این مقاله نتوانست شما را متقاعد کند تا از مصرف teatox دست بردارید، پیشنهاد می‌کنیم که این محصولات را فقط به مدت یک هفته یا نهایتا دو هفته مصرف کنید. همزمان با مصرف، مطمئن شوید که آب بدنتان به قدر مورد نیاز است و مدام اسیر و سرگردان رسیدن به دستشویی نیستید!

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.