خانه / روانشناسی / ازدواج و چالش دخالت خانواده‌ها

ازدواج و چالش دخالت خانواده‌ها

ازدواج و چالش دخالت خانواده‌ها-مجله اینترنتی نیلگون

پس از ازدواج رعایت تعادل در رفتار با والدین و اطرافیان یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های زوج‌های جوان است. از طرفی نیز سوء تفاهم و به وجود آمدن اختلاف با خانواده همسر كار را سخت‌تر از پیش می‌كند. وقتی ازدواج می‌کنید، ممكن است زندگی شما تا حدودی زیر ذره‌بین خانواده‌ا قرار گیرد. ممکن است خانواده همسرتان رسم و رسوم، رفتار‌ها، اعتقادات و عادت‌هایی متفاوت با شما داشته باشند. زمانی که این اختلاف نظر‌ها یا تفاوت‌ها در زمینه‌های مختلف به زندگی شما و همسرتان سرایت کند، کشمکش و درگیری شروع می‌شود. در ادامه این مطلب راهکارهایی برای مدیریت بهتر ارتباط با خانواده‌ها ارائه می‌شود.

ذهنیت منفی خود را تغییر دهید.

اگر شما در خانواده‌ای بزرگ شده‌اید که خانواده پدر -از جمله مادربزرگ، پدر بزرگ، عمه و…- با دخالت کردن باعث ایجاد تنش و نارضایتی مادرتان شده‌اند، احتمالا در ارتباط با خانواده همسر خود مرتكب پیش داوری‌هایی شده و نگرش خوبی به خانواده همسرتان نخواهید داشت.

به خانواده همسر خود احترام بگذارید.

احترام به خانواده همسر جزو ضروریات یک ارتباط خوب است. حتی اگر خانواده همسرتان به شما علاقه‌ای نداشته باشند، رفتاری انجام ندهید که ارتباطتان بد‌تر شود. هرگز با آن‌ها با لحن بد صحبت نکنید و به آن‌ها توهین نکنید. به ارتباط با آن‌ها علاقه نشان دهید و به حرفشان توجه کنید.

در پی تغییر خانواده همسر خود نباشید.

آن‌ها را همان طور که هستند بپذیرید. سعی کنید به جای اینکه منتظر بمانید آن‌ها رفتارخود را تغییر دهند، شما با رفتاری معقول و سنجیده همراه با احترام و محبت شاهد تغییرات مثبتی در ارتباطاتتان باشید.

اختلافات و مشکلات خود را با خانواده‌هایتان در میان نگذارید.

در بسیاری از مواقع بیان مشکلات با خانواده‌ها، ضمن اینکه راه را برای دخالت در زندگی شما باز می‌کند، به ارائه شدن راه‌حل‌هایی از طرف آن‌ها می‌انجامد که ممکن است اوضاع را از آنچه هست بد‌تر کند. دیگر اینکه نگرش منفی نسبت به همسر شما در ذهن خانواده شما ایجاد می‌شود که زمینه ساز اختلافات بیشتر خواهد شد.

علاقه خود را به آن‌ها نشان دهید.

از صحبت کردن درباره کدورت‌های گذشته، اجتناب کنید وآن‌ها را متوجه این مسئله کنید که ارتباط خوب و صمیمانه به همراه احترام متقابل با آن‌ها یکی ازضروریات زندگی مشترک شماست. گذشت کنید. گذشت به معنای فراموش کردن مسئله نیست، بلکه گذشت به معنای‌‌ رها کردن خود از خشم است. گذشت نشانه کنترل شما بر احساساتتان است نه ضعف شما.

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.