خانه / روانشناسی / اصول ایجاد رابطه شاد و سالم بین همسران

اصول ایجاد رابطه شاد و سالم بین همسران

Rate this post

نكات ازدواج موفق، ایجاد صمیمیت با همسر، صمیمیت زناشویی، صمیمیت زوجین، حفظ صمیمیت در ازدواج، روانشناسی ازدواج، رابطه سالم و موفق، نزدیک شدن به همسر، احیای روابط صمیمانه، ترمیم روابط زناشویی، رابطه صمیمانه با همسر، رابطه سالم زناشویی، رابطه سالم با همسر، تحكیم روابط، روابط عاشقانه با همسر، احترام به همسر، زندگی مشترک عاشقانه، عشق ورزیدن به همسر

همه ما می‌دانیم بودن در یک رابطه راحت نیست. رابطه‌ای سالم است که زن و مرد در آن بتوانند در کنار فراز و فرود زندگی در کنار هم بمانند، آنوقت دیگر مهم نیست چه طوفانی در راه است.  بلکه مهم حفظ رابطه دوسویه به صورت شاد و سالم است تا زمانی که از طوفان به سلامت رد شوند .در ادامه اصول اصلی برای داشتن رابطه‌ای سالم و موفق با همسرتان مطرح شده است:

1- ارتباط

تحقیق‌ها نشان داده است که نحوه ارتباط برقرار کردن (الگوی رابطه شما) مهم‌تر از سطح تعهد، صفات شخصیتی یا تنش‌هایتان است. زوج‌های سالم هیچ زمانی تفاوت‌ها و تعارض‌ها را انکار نمی‌کنند، اما می‌دانند که چگونه راه ارتباطی‌شان را برای هم باز بگذارند. زوج‌های شاد می‌دانند که بهترین گفتگو زمانی اتفاق می‌افتد که هیچ حواس‌پرتی بین آن دو نباشد؛ مثل تلفن، تلویزیون، لپ تاپ و… .

2- چیزهای کوچک را فراموش نکن

گفتن لطفاً و ممنون در ارتباط‌تان را برای بعد ذخیره نکنید. مؤدب بودن در رابطه مهم است، حتی اگر 20سال است که با همسرتان زندگی می‌کنید. همیشه فرض کنید که مهمان هم هستید یعنی با همان ادبی که از مهمان پذیرایی می‌کنید. بگویید: سپاس‌‌گزارم، لطفاً و… گفتگویی مؤدبانه باهم داشته باشید و به او نوشیدنی، خوراکی و… تعارف کنید. فراموش نکنید کمی ادب و خوش‌صحبتی با همسرتان، احترام و ادبی متقابل را در دراز مدت، رواج می‌دهد. حتماً شما زبانزد فامیل می‌شوید!

3- باهم ورزش کنید

تحقیقات نشان می‌دهد زوج‌هایی که باهم ورزش می‌کنند نه تنها سالم‌تر هستند بلکه از ازدواج‌شان نیز راضی‌تر هستند. براساس مطالعات روانشناسی، فعالیت جسمی به همراه هم سبب برانگیختگی جنسی و احساس عاشقانه زوج‌ها می‌شود. تأثیرات یک کار مشترک حتی غیر از ورزش برای همسران، یکی دیگر از راه‌های زندگی سالم و شاد است!

4- به تعطیلات بروید

برای داشتن یک ازدواج سالم و شاد، گاهی عقب بنشینید یعنی استراحت کنید! تا برای عشق‌تان، انرژی ذخیره کنید و بتوانید آن را تازه نگه دارید. بسیاری از زوج‌های شاد و سالم گاهی به تنهایی به تعطیلات می‌روند یا برنامه سفری منظم به تنهایی یا با گروه سالمی را دارند. گاهی تنها باشید. دوستان تازه پیدا کنید. تجربه‌ای تازه کسب کنید بدون آن‌که شریک زندگی‌تان با شما باشد. در نهایت با حس تازگی و پر از انرژی دوباره به آشیانه عشق‌تان، عاشق‌تر برمی‌گردید!

5- خنده

خنده کل بدن‌تان را آرام می‌کند. سیستم دفاعی بدن‌تان را پالایش می‌کند و هورمون آندروفین را افزایش می‌دهد. «لسلی لایل» در کتاب خود «خنده، راهی به شادی» می‌گوید: «لبخند و خندیدن، احساس‌تان را بهتر می‌کند حتی اگر مجبور به انجام آن باشید». بنابراین وقتی شما و همسرتان هر دو یک روز سخت را پشت سر گذاشته‌اید سعی کنید حتی بی‌دلیل بخندید و لبخند بزنید.تأثیر روانی خندیدن، شما  را شادتر و سالم‌تر می‌کند.

6- باهم غذا بخورید

اعضای خانواده باهم غذا می‌خورند و با هم می‌مانند. میز غذای خانه‌تان برای تک‌تک اعضای خانواده، مکانی است برای دریافت مواد معدنی غذایی و روحی. خوردن غذای سالم در کنار خانواده و همسرتان موجب ایجاد  نظم در خانه و ایجاد فضایی دوستانه برای گفتگو و شادی میشود.

7- هر روز معاشقه داشته باشید

رابطه زناشویی روزانه، یعنی رابطه‌ای که استرسِ وقت قبلی را ندارید چون از قبل برای آن برنامه‌ریزی نکرده‌‌اید و هر روز انجامش می‌دهید. محققان می‌گویند: داشتن رابطه زناشویی روزانه، سبب کاهش استرس است. همچنین زن و شوهر را به هم نزدیک‌تر می‌کند، خواب و فشار خون را تنظیم می‌کند، تنش‌ها را کم و حتی باعث کاهش سرطان پروستات می‌شود. رابطه زناشویی روزانه نه تنها، منجر به تقویت رابطه‌تان می‌شود بلکه سلامت‌تان را نیز افزایش می‌دهد.

8- نقش‌ها را تغییر دهید

انجام کارهایی که هر روز تکرار می‌شود سبب کسالت و روزمرگی زوج‌هاست. اگر همیشه شوهرتان، رانندگی می‌کند چرا هفته آینده، شما رانندگی نمی‌کنید؟ یا چرخ ماشین را شما عوض نمی‌کنید؟ یا وقتی خانم، همیشه غذا می‌پزد؛ این بار مرد خانه غذا بپزد. جابه‌جایی نقش‌ها و وظایف منجر می‌شود تا بدانید شریک زندگی‌تان چه کارهایی انجام می‌دهد و بهتر بتوانید قدردان او باشید. در اتاق خواب هم بدون آن‌که چیزی در این باره بگویید این بار شما پیش‌قدم شوید. در این صورت ادویه رابطه‌تان را تندتر کرده‌اید!

9- هرگز عصبی به رختخواب نروید

یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید: «هرگز عصبی به خواب نروید». اما آیا نصف شب، زمان بحث درباره مشکلات است؟ اگر عصر به توافقی نرسیده‌اید؛ درباره‌اش زمانی‌که هر دو خسته هستید صحبت نکنید. زمانی را برای صحبت در روز بعدی باهم توافق کنید، شب بخیر بگویید و بخوابید. صبح فردا موضوع برای‌تان روشن‌تر خواهد بود و حتی بدون عصبانیت باهم صحبت خواهید کرد.

منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

3 (60%) 1 vote[s] مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.