خانه / ورزش و تناسب اندام / اصول صحیح استفاده از تردمیل

اصول صحیح استفاده از تردمیل

Rate this post

تناسب اندام بانوان، ورزش‌های هوازی، نکات استفاده از تردمیل، کاردیو، تردمیل و زانو درد، افت فشار خون حین ورزش

پزشکان می‌گویند افراد در طول هفته باید 150 دقیقه فعالیت ورزشی با شدت متوسط داشته باشند. برای حفظ و ارتقای سلامت حتما باید به میزان كافی ورزش كرد كه البته این فعالیت ورزشی می‌تواند به شكل‌های مختلف انجام شود. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا یا هر نوع ورزشی كه بتوان به صورت یكنواخت و ممتد آن را انجام داد، مناسب است.

خیلی‌ها تردمیل دارند، ولی نمی‌دانند چطور باید از این دستگاه استفاده كنند. برای همین مدتی پس از استفاده از آن با مشكلات و عوارض متعددی روبه‌رو می‌شوند و تردمیل را عامل اصلی این همه مشكل و دردسر می‌دانند. در حالی كه متخصصان می‌گویند هنگام استفاده از تردمیل هم باید نكاتی را در نظر داشت و اصولی را رعایت كرد.

بدون كفش روی تردمیل نروید

وقتی می‌خواهید از تردمیل استفاده كنید حتما باید نكات مربوط به درست دویدن و پیاده‌روی را در نظر داشته باشید و به آنها عمل كنید. به عنوان مثال برخی افراد بدون پوشیدن كفش روی تردمیل می‌روند و مشغول دویدن می‌شوند، در حالی كه این كار بسیار اشتباه است و می‌تواند موجب بروز صدمات و آسیب‌های جدی به فرد شود. بنابراین هنگام استفاده از تردمیل باید حتما از كفش ورزشی مناسب استفاده كرد.

اگر می‌خواهید از شیب دستگاه استفاده كنید، ابتدا باید مطمئن شوید راه رفتن روی سطح شیب‌دار مشكلی برای سلامت شما ایجاد نمی‌كند. سرعت دستگاه نیز باید طوری تنظیم شود كه به كمك آن به شدت مناسب ضربان قلب رسید و نه بیش از آن. در صورتی كه فرد بیماری خاصی داشته باشد یا در روزهای اول پس از استفاده از دستگاه با شرایط خاصی روبه‌رو شود، حتما باید به پزشك متخصص مراجعه كرد. فردی که از سلامت جسمانی کامل برخوردار است بهتر است که در طول روز نیم ساعت و با شیب صفر درجه از تردمیل استفاده کند و ابتدا حتما یک پیاده روی آرام با سرعت پایین جهت گرم کردن بدن بروی این دستگاه داشته باشد.

تردمیل ظرفیت و گنجایش وزنی خاص خود را دارد، بنابراین وزن فرد استفاده کننده از این وسیله ورزشی باید به اندازه ظرفیت تردمیل باشد.

همه می‌توانند از تردمیل استفاده كنند، اگر…

بعضی‌ها تصور می‌كنند چون پاها یا زانوهایشان درد می‌كند، نباید روی تردمیل بروند. گروهی هم از ترس این‌كه مبادا تردمیل عاملی برای بروز بیماری‌های مختلف باشد، سراغ آن نمی‌روند، در حالی كه این روزها در بیشتر باشگاه‌ها می‌توان این دستگاه‌ها را دید و به كمك آنها مشغول ورزش شد. اما به طور كلی شرایط خاصی وجود ندارد كه مانع استفاده از تردمیل ‌شود، همان‌طور كه همه افراد باید پیاده‌روی كنند، همه هم می‌توانند از تردمیل استفاده كرده و به كمك آن فعالیتشان را افزایش دهند.

ولی نكته مهم این است كه در شرایط خاص باید به فكر تمهیدات ویژه بود تا به كمك آنها بتوان از دستگاه درست استفاده كرد؛ به عنوان مثال فردی كه تعادل خوبی ندارد باید از تردمیلی استفاده كند كه در دو طرف آن دسته‌هایی وجود داشته باشد تا به كمك آنها بتواند روی تردمیل راه برود و تعادلش را حفظ كند. همچنین فردی كه زانو درد دارد پیش از رفتن روی تردمیل باید با تقویت عضلات چهارسر ران، از بروز مشكل بیشتر پیشگیری كند.

روزی چند بار بدویم؟

چون دستگاه تردمیل در باشگاه‌ها یا خانه‌ها قرار دارد و همیشه در دسترس است و هر ساعتی از روز می‌توان از آن استفاده كرد، شاید این پرسش برای ما پیش بیاید كه چند مرتبه در روز می‌توان روی تردمیل رفت و چند دقیقه می‌توان مشغول ورزش شد؟

به طور كلی توصیه می‌شود برای حفظ سلامت، پنج روز در هفته و هر بار حداقل 30 دقیقه ورزش‌های هوازی انجام دهید. بنابراین اگر كسی ورزشكار حرفه‌ای نباشد و بیش از حد در روز ورزش كند، نه تنها كاری به نفع سلامتش نكرده، بلكه احتمال بروز آسیب‌ها را نیز افزایش داده است. استفاده از تردمیل هم محدودیت‌هایی دارد و استفاده بیشتر به معنای فواید بیشتر نیست. توصیه می‌شود با توجه به هدفی كه دارید، مدت و شدت ورزش را تعیین و طبق آن از تردمیل استفاده كنید.

پیش از این‌كه روی تردمیل بروید

بعضی‌ها فكر می‌كنند چون تردمیل گوشه اتاق‌شان قرار گرفته، می‌توانند به محض این ‌كه اراده كردند، روی آن بروند و مشغول ورزش شوند، غافل از این‌كه ورزش كردن، آمادگی می‌خواهد و پیش از آن باید بدنتان را حسابی گرم و آماده كنید. قبل از استفاده از تردمیل نیز مانند سایر ورزش‌ها حتما باید بدن را گرم كنید. افرادی که از این وسیله در خانه‌های خود به منظور دست‌یابی به سلامتی استفاده می‌کنند ابتدا برای شروع باید دستگاه را در شیب صفر درجه قرار دهند. پس از استفاده از تردمیل نیز باید پیاده روی آرام بروی دستگاه داشته و سپس دستگاه را به طور کامل قطع کنند.

خستگی، نشانه خوب بودن ورزش نیست

خیلی‌ها تصور می‌كنند هر چه ورزش سنگین‌تر و خسته‌كننده‌تر باشد، بهتر و مفیدتر و تاثیرش هم بیشتر است. در حالیکه این طرز تفکر اشتباه است. خستگی ناشی از ورزش باید طی مدت 8 تا 12 ساعت برطرف شود، ولی چنانچه این حالت ادامه داشته و پس از 24 ساعت فرد باز هم احساس خستگی كند، مشخص می‌شود شدت ورزش مناسب نبوده و چنین روشی می‌تواند در طول زمان موجب بروز آسیب‌های مزمن شود.

دردهای موضعی كه هنگام ورزش ایجاد می‌شود، ممكن است ناشی از مشكلاتی باشد كه در گذشته وجود داشته و بخوبی درمان نشده یا این‌كه نشان‌دهنده شرایط نامناسب ورزش كردن باشد. بنابراین در صورت روبه‌رو شدن با چنین شرایطی حتماً‌ باید با پزشك مشورت و مشكل را برطرف كنید.

چه کسانی نمی توانند از تردمیل استفاده کنند؟

افرادی که مبتلا به زانو درد هستند نباید این وسیله ورزشی را به کار ببرند و بهتر است که از دوچرخه‌های ثابت جهت ورزش استفاده کنند. افراد باید قبل از ورزش با تردمیل از لحاظ جسمانی ارزیابی شوند تا علایمی همچون ابتلا به سرگیجه، تپش قلب، افت فشار خون و بیماری های قلبی و ریوی در آنان مورد بررسی قرار گیرد. پزشکان توصیه می کنند افراد مصرف مایعات را قبل و بعد از استفاده از تردمیل فراموش نکنند.

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.