خانه / تغذیه سالم / اگر قصد کاهش وزن دارید، این اعداد را به خاطر بسپارید

اگر قصد کاهش وزن دارید، این اعداد را به خاطر بسپارید

كاهش وزن با تغذیه صحیح، رژیم غذایی روزه داری، روزه متناوب چیست، تنظیم ساعات غذا خوردن، بهبود خواب شبانه، كاهش وزن بدون رژیم غذایی، كاهش وزن سریع و راحت، افزایش سوخت و ساز بدن، كنترل بهتر قند خون

در تلاشید تا آن چند کیلو اضافی که در همین ماه‌های اخیر زیر پوست شما جمع شده را کم کنید؟ خب، این مطلب برای شماست! مطالعات اخیر درباره‌ی متابولیسم سلولی راه‌حلی جدید، موثر و کاملاً عاری از درد را برای کاهش وزن شناسایی نمود که حتی نیاز به ایجاد تغییر در رژیم غذایی شما نیز ندارد:

زمان غذا خوردن خود را به ۱۰ تا ۱۲ ساعت محدود كنید: به عبارت دیگر، اگر صبحانه را حدوداً ۸ صبح می‌خورید، بین ساعات ۶ تا 8 بعدازظهر دست از غذا خوردن بكشید و تا صبحانه فردا چیزی نخورید. به این ترتیب وزن كم می‌كنید.

در این مطالعه، محققان در ابتدا عادات غذایی روزانه‌ی شرکت‌کنندگان را بررسی نمودند و دریافتند که اکثر ما در روز، در بازه ۱۵ ساعت-یعنی تقریبا تمام زمانی كه بیدار هستیم- در حال خوردن هستیم. اما وقتی که شركت كننده‌ها در این مطالعه مصرف مواد غذایی خود را در بازه ۱۰ تا ۱۲ ساعت در روز و به مدت ۱۶ هفته محدود نمودند، بدون آنکه هیچ تغییر دیگری در برنامه‌ی غذایی خود به وجود آورند، حدوداً ۳ کیلو وزن كم كردند، انرژی بیشتری داشتند و خواب راحت‌تری را تجربه نمودند. بهترین بخش این تحقیق آن بود که این کاهش وزن به مدت یك سال ادامه داشت.

البته این تحقیق نخستین تحقیق در این زمینه نبود. تحقیقات پیشین نیز حاکی از آن بود که این نوع روزه‌ی متناوب، يعنی ایجاد تعادلی میان چرخه‌‌های غذا خوردن و نخوردن، باعث می‌شود بدن ما چربی بیشتری برای تامین انرژی سوزانده و به كنترل بهتر قند خون و كاهش خطر ابتلا به دیابت منجر می‌شود.

مطلب مرتبط: رژیم‌های مخصوص برای کاهش وزن سریع

اما چگونه ممکن است فقط با محدود نمودن ساعات غذا خوردن به چنین کاهش وزنی دست یافت؟ ساده‌ترین توجیه از زبان ساتچین پاندا، از مولفین این مطالعه، آن است كه وقتی افراد خوردن را زودتر متوقف می‌کنند، كالری پوچ كمتری مصرف می‌كنند.

به عنوان مثال، اگر شما شب‌ها حین تماشای تلویزیون چند شیرینی‌ كوچك میخورید تا از گرسنگی شبانه پیشگیری كنید، با محدود كردن ساعات غذا خوردن پس از ساعت ۸ شب، کالری‌های پوچ ناشی از اسنك‌های شبانه را حذف کرده‌اید و در عین حال مانع از اختلال عملکرد کبد و بالطبع کاهش قندهای خطرزای بدن شده‌اید.

به علاوه، افزایش زمان روزه‌داری بدن در طول شب تاثیر مثبتی بر ریتم شبانه‌روزی بدن دارد که کیفیت خواب را بهبود بخشیده و بر عملکرد ژن‌هایی که درگیر متابولیسم و سوخت و ساز بدن هستند، تاثیر مثبت دارد.

مطلب مرتبط: ۵ نمونه از رژیم روزه متناوب

پس دست به کار شوید و این روش را امتحان كنید! ضرری برای بدن شما نداشته و روش فوق‌العاده و كم هزینه‌ای برای كاهش وزن است!

منبع نوشته

همچنین ببینید

روش‌های زیباسازی دست‌ها

زیبا بودن دست­‌ها برای خانم‌­ها از اهمیت بالایی برخوردار است چون دست­‌ها همواره در معرض ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.