خانه / روانشناسی / ایجاد تعادل سالم میان كار و زندگی شخصی

ایجاد تعادل سالم میان كار و زندگی شخصی

نكات روانشناسی، تعادل میان كار و زندگی، سبك زندگی پر مشغله، موفقیت در زندگی، موفقیت در كار، روانشناسی خانواده، مادران شاغل و مدیریت زمان، اولویت بندی کارها، مادران شاغل و کمبود زمان، مشکلات خانم های شاغل
تمام روز و حتی گاهی شبها را كار می‌كنید تا به اهدافتان برسید و پول در بیاورید. چكی با رقم بالا دریافت می‌كنید و در كارتان پیشرفت میكنید. شغلتان فوق العاده است، همانطور كه همیشه می‌خواستید. اما یك جای كار اشكال دارد. كار در رابطه هایتان خلل ایجاد كرده، احساس می‌كنید از همه چیز بریده اید. آنچنان خود را در كار غرق كرده اید كه حتی یادتان نمی‌آید آخرین بار كی به شهر مادرتان سر زدید، حتی اسم برخی از بستگان دور را هم فراموش كردید… دوستان دلخور هستند كه برای آنها وقت ندارید، وبه دلیل همین كمبود وقت رابطه با شریك زندگیتان حتی بدتر است. آیا چنین تجربه ای برایتان آشناست؟

چنین ماجرایی این روزها خیلی شایع شده و متخصص های زیادی هستند كه برایشان سخت است بین كار و رابطه هایشان تعادل ایجاد كنند. حتی برای خود من هم نگه داشتن این تعادل سخت است گاهی می‌فهمم كه تولد یك دوست نزدیك را فراموش كرده ام و مجبورم با شرمندگی چند روز بعد با او رو به رو شوم. خجالت آور نیست؟ آنقدر روی پیشرفت خود تمركز كرده ایم كه برای نزدیكانمان وقت نداریم؟ برای مواجه نشدن با چنین شرایطی باید یاد بگیرید چطور یك رابطه سالم میان كار و زندگی شخصی برقرار كنید.من با موفقیت یاد گرفتم، پس شما هم می‌توانید. چند نکته مهم در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

اولویت های خود را بشناسید و رویشان كاركنید

كار حتما اولین اولویت شماست اما تنها اولویتتان نیست. مدیریت رابطه به همان اندازه مهم است ودر نهایت این دوست و فامیل هستند كه در شرایط سخت به دادتان می‌رسند. این دلیل كافی است،اما دلایل دیگری هم هست كه باید با جمع نزدیكان و عزیزان معاشرت داشته باشید.به دیگران بفهمانید كه به آنها توجه می‌كنید وارزش توجه و در ارتباط بودن را می‌دانید .حفظ تعادل سالم ویژگی یك حرفه ای ودیدگاه درستی است كه باید داشتنش را یاد بگیریم.

یاد بگیرید زمان را مدیریت كنید، این تنها راه است

وقتی شخصی برایش سخت است زندگی و كارش را مدیریت كند، در هردو مشكل پیدا می‌كند، یعنی مدیریت زمانی و مهارت های سازماندهی ندارد.اگر یاد بگیریم زمان را به درستی مدیریت كنیم، حتما درایجاد تعادل بین كار و زندگی شخصی موفق می‌شویم. به این منظور باید برنامه ای مناسب را ترتیب بدهید و آن را دنبال كنید. باید تقسیم هوشمندانه ای برای هر فعالیت داشته باشید. مطمئنا كار اولین اولویت را در برنامه دارد. منظورم این است كه می‌توانید به طور مناسبی از آخر هفته ها، تعطیلات و ساعت های بیكاری استفاده كنید. با دوست و فامیل معاشرت داشته باشید و برای دیدار دوستان از فرصت استفاده كنید. نگذارید تنبلی حواستان را پرت كند. در صورتی می‌توانید این كار را انجام دهید كه وقتی سركار هستید تمام توانتان را برای كار بگذارید تا مجبور نشوید آخر هفته ها كار را تمام كنید.

اضطراب را از خود دور كنید، احساس بهتری خواهید داشت

نگذارید اضطراب شما را تحت تاثیر بگذارد. گاهی فرد بحران هایی را تجربه می‌كند كه دوره ی خاصی دارد. برای مقابله با استرس، فعالیت هایی مثل مدیتیشن و یوگا باید جزء برنامه روزانه تان باشد، كمكتان میكند با مشكلات كنار بیایید و انرژی های منفی را دور نگه دارید. برای صرف وقت با عزیزانتان می‌توانید فعالیت هایی را با هم انجام دهید، مثلا با دوستتان به باشگاه بروید، یا با هم ورزشهای دیگری را انجام دهید . این كار دو خوبی دارد:حتی در روزهای كاری هم با دوستان در ارتباط هستید و ورزشی هم كرده اید. نگذارید اضطراب بر شما غلبه كند و یاد بگیرید در زندگی تعادل ایجاد كنید.

از زندگی لذت ببرید، زمان هرگز به عقب باز نمیگردد

نگذارید تمام زندگیتان به كار اختصاص داده شود. منظورم این نیست كه دیگر كار نكنید، اما نباید آنقدر غرق كار بشوید كه نتوانید رابطه هایتان را كنترل كنید. وقتی غرق كارید كه جیبتان پر شود، لذت زندگی را در بیست سالگی از دست می‌دهید. برای متاهل ها هم همینطور است. پس با عزیزانتان وقت صرف كنید، آخرهفته ها جشن بگیرید، خرید بروید، فیلم تماشا كنید! فراموش نكنید گاه گاهی مرخصی های طولانی بروید كه بتوانید بستگان دور و دوستان را ملاقات كنید. از اینكه از كارتان راضی هستید و به معنی واقعی كلمه زندگی می‌كنید لذت ببرید.

آخرین اما نه كم اهمیت ترین: در صحنه اینترنت حضور داشته باشید!

كم ترین چیزی كه می‌توانم بگویم، اینترنت پیشرفت عظیمی‌برای ماست. پس برای در ارتباط بودن با دوستان مدرسه یا بستگان دور می‌توانید قدرت شبكه های اجتماعی را به كنترل خود در بیاورید.حتی اگر هفته ای یك بار به آن دسترسی دارید، میتوانید تا حد زیادی از زندگی دوستانتان باخبر باشید. یك سلام ساده یا یك پیام خوشحالشان میكند و كمك میكند با آنها در ارتباط باشید. برای هدیه دادن و نامه نوشتن از وقت استفاده كنید. همین چیزهای كوچك در مدیریت رابطه به حساب می‌آیند.

خوب، این هم مواردی كه باید به یاد داشته باشید تا به تعادلی در كار وزندگی شخصی برسید. همیشه یادتان باشد نگه داشتن رابطه خیلی مهم است، وظیفه شناسانه كار كردن هم همینطور. در كارتان یك حرفه ای باشید، به سختی كار كنید، اما رابطه هایتان را هم مدیریت كنید، برای یك زندگی شاد و متعادل هردو به یك اندازه مهم هستند. هیچ چیز را از دست ندهید!
منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.