خانه / روانشناسی / بازگشت دوباره به یكدیگر پس از شکست عاطفی

بازگشت دوباره به یكدیگر پس از شکست عاطفی

شكست عشقی، شكست عاطفی، شكست عاشقانه، روانشناسی زناشویی، مشاوره ازدواج، بازگشت به زندگی بعد از طلاق

اگر جزو کسانی باشید که تجربه یک ازدواج یا نامزدی به هم خورده را دارند، حتما احساس دو گانه‌ای را نسبت به شریک سابق خود تجربه کرده‌اید. گاهی او را غیرقابل تحمل دانسته‌اید و گاهی هم به دلیل احساس گناه فکر کرده‌اید به اندازه کافی برای سازگاری با هم تلاش نکرده‌اید. گاهی هم فشار اطرافیان مزید بر علت می‌شود که تصمیم بگیرید دوباره با نامزد یا همسر سابقتان ارتباط برقرار کنید و به زندگی مشترک برگردید. اگر در دوره نامزدی جدا شده باشید، برگشت کار سختی است. چون معمولا اختلافات آن قدر جدی بوده که باعث شده شما دوست داشتن و آینده مشترک را ندید بگیرید و به جدایی و پایان نامزدی تان فکر کنید. بنابراین برگشتن، تنها باید مشروط به تایید مشاور خانواده باشد. باید علت عدم سازش و جدایی مشخص شود و راهکارهای حل مشکل به کار گرفته شود. معمولا مهم ترین دلایل عدم سازش این مواردی هستند که در ادامه برایتان خواهیم گفت. آن‌ها را در رابطه تان شناسایی کنید و هر گاه راه حلی برایشان یافتید، به پیوند دوباره فکر کنید.

خواسته‌های متفاوت

ویلیام گلاسر روانشناس مشهور آمریکایی، معتقد است انسان‌ها برای ارضا پنج نیاز اساسی که ریشه در ژن‌ها دارد، تلاش می‌کنند. نیاز به بقا، نیاز به عشق و محبت، نیاز به قدرت، نیاز به آزادی و نیاز به تفریح. در زندگی مشترک افراد، این نیازها نقش مهمی را ایفا می‌کنند که به شکل ژنتیک به انسان منتقل می‌شود و الویت نیازها برای هرکسی متفاوت است. اما اگر بخواهیم با تعبیر گلاسر جلو برویم، 5پایه اصلی یک زندگی مشترک، فرزندآوری(بقا)، عشق ورزی (جسمی و روحی)، پیشرفت در زندگی فردی و زندگی مشترک، آزادی و استقلال شخصی و تفریح، کامجویی و لذت بردن از زندگی با همسر است. تناسب نداشتن این اولویت‌ها و در واقع کوتاه و بلند بودن این 5پایه در زن و مرد باعث می‌شود زن و مرد ایده‌آل‌ها و خواسته‌های متفاوتی از زندگی داشته باشند. بنابراین سازگاری بین آن‌ها کار سختی می‌شود.

مهارت‌ها را بازیابید

متاسفانه بسیاری از افراد مهارت‌های زندگی را نمی‌آموزند و نمی‌توانند از عهده حل مسئله برآیند. به همین در برخورد با مشکل، جدایی را انتخاب می‌کنند. در گذشته ازدواج ضرورت بیشتری داشت و طلاق نیز آنقدر قبیح بود که همه معتقد بودند باید با لباس سفید به خانه بخت رفت و با کفن سفید از خانه بیرون آمد. اما امروزه نه ضرورت ازدواج آنقدر برای افراد قابل لمس است و نه طلاق آنقدر قبیح شمرده می‌شود.

وقتی طرفین مهارت حل مساله و مهارت روابط موثر را نداشته باشند و به بن بست بخورند به راحتی طلاق می‌گیرند. اگر می‌خواهید شروعی دوباره را تجربه کنید، مطمئن شوید که مهارت‌های ارتباطی و مهارت‌های لازم برای زندگی مشترک را فرا گرفته‌اید. بی گدار به آب نزنید و تا زمانی که عامل اختلافات حل نشده، به پیوند دوباره فکر نکنید. مهم‌تر از همه این که گاهی لازم است برای یادگیری برخی مهارت‌ها با هم مطالعه کنید، با هم نزد مشاور بروید و با هم در دوره‌های آموزشی زندگی مشترک شرکت کنید. شاید هر دو یا یکی از شما کمی به مداخله روانپزشکی نیاز داشته باشد. اگر واقعا تصمیم به زندگی مشترک گرفته‌اید، این مداخلات را پذیرا باشید و بعد از طی دوره درمانی مجددا بررسی کنید که آیا امکان زندگی مشترک برای شما دو نفر وجود دارد یا نه.

برای چه بر می‌گردید؟

شاید باید این فکر را پیش از همه در ذهنتان مرور می‌کردید. اما ما می‌گوییم باید همواره به این سوال فکر کنید و پاسخی قاطع و محکم برای آن بیاورید. برای چه تصمیم دارید به زندگی که یک بار از هم پاشیده برگردید؟ اگر پاسختان فرار از تنهایی، عذاب وجدان و ترس از انگ اجتماع یا فشار اطرافیان است، بدانید که به احتمال زیاد، این تصمیم باز هم با شکست مواجه می‌شود. دلیل برگشتن شما باید بیش از هر چیز مربوط به اراده درونی هر دو نفرتان برای دادن یک شانس دوباره به خود و امتحان کردن مسیرهای جدید و نتیجه بخش‌تر باشد. در این بین معمولا دوست داشتن هم چاشنی کار است که اگر نباشد، باز هم زندگی شما می‌تواند با کشمکش و شکست همراه شود.

منبع نوشته: سیب سبز

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.