خانه / ورزش و تناسب اندام / باورهای غلط ورزشی و غذایی در کاهش وزن

باورهای غلط ورزشی و غذایی در کاهش وزن

تناسب اندام بانوان، ورزش و کم کردن وزن، باورهای غلط ورزشی، باورهای غلط تغذیه‌ای، رژیم کاهش وزن، اشتباهات رژیمی

بسیاری از مردم دغدغه‌ وزن کم کردن دارند و سعی می‌کنند با کمک برنامه‌های ورزشی و غذایی وزن خود را به میزان دلخواه برسانند.جولی بندر، متخصص لاغری در دانشگاه مرکز پزشکی دالاس به بررسی باورهای عامیانه‌ای در ورزش و تغذیه پرداخته است که در روند لاغری اشکال ایجاد می‌کنند و اشتباه هستند. این باورهای غلط عبارتند از :

دراز و نشست شکم را لاغر می‌کند

شما نمی‌توانید یک نقطه از بدنتان را انتخاب کنید و تنها چربی‌های آن قسمت را بسوزانید. برای سوزاندن چربی‌ها باید از ورزش‌های هوازی و قدرتی استفاده کنید. به این ترتیب چربی‌های تمام بدنتان می‌سوزد.

حرکات کششی قبل از ورزش اساسی است

بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که حرکات کششی ماهیچه‌ها را نسبت به آسیب دیدگی‌ حساس‌تر می‌کنند، این مطالعات نشان می‌دهند که با انجام حرکات کششی فیبرهای ماهیچه‌ای کشیده می‌شوند و آمادگی کمتری در برابر آسیب دیدگی‌ پیدا می‌کنند. ممکن است انجام حرکات کششی قبل از ورزش‌هایی همچون دویدن مفید باشند، اما اگر می‌خواهید وزنه بزنید بهتر است حرکات کششی را بعد از وزنه زدن انجام دهید.

نباید قبل از ورزش چیزی بخورید

این باور غلط است که شما برای انجام ورزش به سوخت و مایعات نیازمندید تا بتوانید انرژی مورد نیاز را تامین کنید. بهتر است یک میان وعده حدود یک تا سه ساعت قبل از ورزش بخورید. در این وعده غذایی می‌توانید از میوه، ماست و نان تست گندم استفاده کنید.

وزنه زدن برای زنان مناسب نیست

این باور غلط است که می‌گویند وزنه زدن باعث بزرگی اندام زنان می‌شود. بدن اکثر زنان به اندازه کافی تستسترون تولید نمی‌کند تا هیکلی شود. اگر هم بعد از وزنه زدن احساس کردید بدنتان بزرگ‌تر از آنچه که می‌خواستید شده است، به راحتی می‌توانید با کم کردن وزنه، به حالت اول بازگردید.

همه نوع چربی برای بدن بد است

این درست نیست که همه نوع چربی برای بدن بد است، بسیاری از چربی‌های مفید وجود دارند که برای سلامتی لازمند و از بیماری جلوگیری می‌کنند. این نوع چربی‌ها در مواد غذایی همچون آووکادو، آجیل و ماهی وجود دارند. اگر در وعده‌های غذایی خود به میزان کمی از این چربی‌ها بخورید، انرژی بیشتری برای زمان طولانی‌تری ذخیره می‌کنید.

محدود کردن کالری‌های دریافتی بهترین روش برای کم کردن وزن است

مردم غلب فکر می‌کنند که با محدود کردن کالری دریافتی خود به روزانه 1200 کالری وزن کم می‌کنند، اما این میزان کالری برای بدن کافی نیست و سوخت و ساز بدن را کم می‌کند. این روش در موارد کمی جواب می‌دهد. بهتر است حدود 100 تا 300 کالری از میزان کالری دریافتی روزانه خود کم کنید به این ترتیب به تدریج لاغر خواهید شد.

تا زمانی که غذای سالم می‌خورید، می‌توانید هر چقدر می‌خواهید بخورید

این باور غلط است. کالری، کالری است حتی اگر در غذای سالم باشد، شما باید در هر حال از میزان غذایی که مصرف می‌کنید آگاهی داشته باشید و برای کم کردن وزن از این میزان کالری بکاهید. برقرار کردن اعتدال در خوردن باعث می‌شود کمتر احساس گرسنگی و ناامیدی کنید.

ورزش چربی را به ماهیچه تبدیل می‌کند

چربی و ماهیچه از سلول‌های متفاوتی تشکیل شده‌اند. شما می‌توانید یکی از آنها را از دست بدهید و با دیگری جایگزین کنید، اما این دو به هم تبدیل نمی‌شوند.

غذا خوردن دیر وقت باعث چاقی می‌شود

هیچ ساعت طلایی برای وزن کم کردن وجود ندارد، ما دیر وقت غذا خوردن را با چاقی نسبت می‌دهیم، زیرا در این زمان بیشتر می خوریم، زیرا بدن خود را از دریافت کالری در نیمه اول روز محروم می‌کنیم. صبح صبحانه بخورید و هر سه تا چهار ساعت نیز چیزی بخورید، ناهار و شام را به یک میزان بخورید به این ترتیب به هنگام شب زیاده روی نخواهید کرد. می‌توانید یک وعده کوچک غذایی به هنگام شب داشته باشید.

باید عرق کنید تا ورزش مفید باشد

عرق کردن نشانه‌ای از خوب بودن ورزش نیست، عرق کردن شیوه بدن برای خنک کردن خود است. ممکن است بدون این که عرق کنید میزان زیادی کالری کم کنید. پیاده روی کنید و وزنه‌های سبک بزنید یا در استخر ورزش کنید.

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.