خانه / سلامتی / با درد میان دوره‌ای بيشتر آشنا شويم

با درد میان دوره‌ای بيشتر آشنا شويم

درد میان دوره‌ای (يا ميتل اشمرز) درد ساده‌ای است که در حین تخمک گذاری ایجاد می‌شود. به طور تقریبی یک پنجم زنان درد تخمک گذاری را در زمانی در طول سال‌های باروری تجربه می‌کنند. بعضی زنان هر ماه این درد را دارند در صورتی که عده‌ای دیگر تنها گاهی این درد را حس می‌کنند. اغلب اوقات درد میان دوره‌ای نیاز به توجه پزشکی ندارد. درمان تنها شامل مصرف مسکن‌های رایج و پیروی از روش‌های مراقبت شخصی است. اگر درد شما ادامه پیدا کند و ایجاد مشکل کند ممکن است پزشک یکی از انواع قرص‌های ضد بارداری را برای شما تجویز کند.

درد میان دوره‌ای چه علایمی دارد؟

به طور مشخص اصلی‌ترین علامت درد میان دوره‌ای درد یک طرفه در قسمت پائینی شکم است. ممکن است در گذشته هر ماه یا گهگاه درد مشابهی را در سمت دیگر شکم حس کرده باشید. همچنین ممکن است این درد را در همان سمت ماه‌های زیادی پشت سر هم داشته باشید. این درد در سمتی ایجاد می‌شود که تخمک گذاری رخ داده است.

درد میان دوره‌ای چه عللی دارد؟

در طول دوره ماهانه، هورمون زنانه استروژن هر ماه موجب ضخیم شدن پوشش رحم (اندومتر) به منظور آماده کردن محیط تغذیه‌ای مناسب برای تخم بارور می‌شود. بلافاصله بعد از این واقعه فولیکول کیسه نازکی در تخمدان که یک تخمک را در برگرفته پاره می‌شود و تخمک را آزاد می‌کند؛ به این روند، تخمک گذاری می‌گویند. اگر تخمک در تماس با اسپرم در مسیر خود به سمت رحم بارور شود، تخم در پوشش رحم لانه گزینی می‌کند. البته اغلب اوقات تخم بارور نشده و از بدن خارج می‌شود. مدت کوتاهی بعد، رحم شما پوشش خود اندومتر را از دست می‌دهد و جریان خون‌ریزی ماهانه شما آغاز می‌شود.

درد میان دوره‌ای در حین تخمک گذاری رخ می‌دهد، یعنی وقتی که فولیکول پاره شده و تخمک را رها می‌کند. احتمال دارد که درست قبل از تخمک گذاری، رشد فولیکول باعث کشیده شدن سطح تخمدان شده و درد را ایجاد کند. به همین علت شما درد را در قسمتی از شکمتان احساس خواهید کرد که تخمدان آزاد کننده تخمک قرار دارد. فرضیه دیگری در این مورد وجود دارد كه بیان می‌كند خون یا مایعی که از فولیکول پاره شده آزاد می‌شود، پوشش داخلی شکم (صفاق) را تحریک کرده و سبب درد می‌شود.

دردی که در هر زمان غیر از وسط دوره ماهانه شما رخ می‌دهد، درد میان دوره‌ای نیست. ممکن است این دردها به دلیل انقباضات طبیعی رحم باشد اما اگر درد شما درحین تخمک گذاری یا در هر زمان دیگری از دوره ماهانه شدید است، بهتر است به پزشکتان مراجعه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در بیشتر اوقات، درد میان دوره‌ای نیاز به بررسی پزشکی ندارد. با این وجود اگر درد شدید است و با تهوع یا تب همراه است یا اگر بیشتر از یک روز طول می‌کشد، با پزشکتان تماس بگیرید چرا که این‌ها همه نشانه‌های جدی بودن وضعیت و احتمال خطر آپاندیسیت است. محل و زمان درد اغلب می‌تواند مشخص کننده درد میان دوره‌ای باشد، به خصوص اگر سابقه آن را در گذشته داشته باشید. ماه‌های متوالی زمان دوره ماهانه خود را ثبت کنید و زمان وقوع درد را یادداشت کنید. اگر با ثبت زمان مشاهده کردید درد در میان دوره ایجاد می‌شود و بدون درمان محو می‌شود، به احتمال زیاد درد شما همان درد میان دوره‌ای است.

درمان درد میان دوره‌ای چیست؟

اگر می‌خواهید از شر درد میان دوره‌ای خلاص شوید، یک مسکن مثل استامینوفن، آسپرین، ایبوبروفن و … را امتحان کنید. اگر تقریبا هر ماه درد میان دوره‌ای را احساس می‌کنید و این امر موجب ناراحتی شما شده است، در مورد استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری با پزشکتان مشورت کنید. قرص‌های جلوگیری از بارداری، از تخمک گذاری جلوگیری کرده و با این روش از ایجاد درد میان دوره‌ای نیز جلوگیری می‌نماید. اگر درد میان دوره‌ای بیش از چند دقیقه طول می‌کشد، از روش پیشنهادی ما برای تسکین درد استفاده کنید: گرما جریان خون را افزایش می‌دهد و عضلات فشرده را منبسط می‌کند و باعث تسهیل انقباضات می‌شود. پس شناور شدن در حمام آب گرم یا استفاده از کیسه آب گرم در سمتی از شکم که دردناک است، می‌تواند شما را آرام کند.

همچنین ببینید

راههای حفظ سلامتی، خواص گیاهان دارویی، گیاهان تصفیه كننده هوا، فواید درمانی اسطوخودوس، خواص آلوئه ورا برای پوست، كاهش استرس با اسطوخودوس، درمان استرس با لاوندر، خواص درمانی رزماری

بهترین گیاهان خانگی برای بهبود سلامت و روحیه بهتر

0.0 00 همه افرادی که به دنبال خرید گیاهان خانگی هستند، قبل از انجام خرید ...

13 دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر .دوره سیکل من هر ماه منظم هستش و 21 اردیبهشت که پری شدم تا 27 طول کشید . با نامزدم تاریخ 6 خرداد که فکر کنم میشه زمان تخمک گذاریم نزدیکی بدون دخول داشتم و شک دارم که دست آغشته به مایع منی به مهبل خورده باشه . من 13 خرداد دو عدد قرص لونژیل 75 رو با هم مصرف کردم و در تاریخ 18 خرداد پری شدم شدت خون مثل هر ماه زیاد بود ولی 4 روز بود و روز پنجم در حد لکه قهوه ای و تمام . . . الان تموم شده ولی بعضی اوقات کمر درد دارم و دلدرد در یکطرف میشه بگید چرا . آیا احتما بارداری خارج از رحم هستش با وجود پرده بکارت ؟؟؟؟؟؟

  پیشاپیش از وقت و پاسخ شما متشکرم

 2. سلام من وسط سیکل درد در زیر شکم پیدا میکنم و ترشحات زیاد بهمراه داره لطفا بنظرتون روز تخمک‌گذاری است

 3. سلام من بعد از پریود درد در زیر شکم پیدا میکنم زیاد ترشحات هم میاد بنظر تون زمان تخمک‌گذاری است یاخیر؟

 4. سلام من دارم از قرص جلوگیری استفاده میکنم ..اما چند روز درد شکم و کمر درد دارم هنوز یه هفته مونده قرصم تموم شه علت میتونه چی باشه

 5. باسلام.چن ماهی هست بعد از اتمام دوران پریودم..درد بدی تقریبا چن ساعت یک طرف تخمدانم دارم..بارها به پزشک هم مراجعه کردم..ولی علتش رو پیدا نکردند..لطفا مرا راهنمایی کنید..ممنون وسپاسگزارم

 6. سلام وقت بخیر
  خانمی 27 ساله هستم هجده روز از اخرین پریودیم میگذره و پنج روزه به صورت منفصل شکم درد دارم ایا مربوط به تخمگذاریه یا باید به پزشک مراجعه کنم

 7. باسلام.ببخشیدمیخاستم بدونم ایاخوردن قرص ال دی بعد از دو سه روز ازگذشتن تخمک گذاری ب منزله جلوگیری از پریود درصورت وجود نطفه خطردارد.ممنون

 8. Shishinaderi@gmail.com

  سلام
  نزدیک به ۸ روز از قاعدگیم میگذره
  ۲ روزه
  زیر شکمم درد میکنه بیشتر یک سمت
  باید به پزشک مراجعه کنم ؟

 9. Zeynab.s.20.zs@gmail.com

  سلام
  دور روزه که بعداز تمام شدن قادگی یک طرف زیر شکمم درد میکنه
  بعضی وقتا هم کمرم میگیره
  یعنی درد تخمک گذاریه؟؟
  میشه بگید باید چیکار کنم؟ممنون میشم.

 10. دختری22ساله هستم اخرین بار که پریود شدم درد شدید در زیر شکم گرفتم و شاش بند شدم پیش دکتر رفتم وبستری شدم تا یک ماه خوب بودم اما دباره شروع ولی شاش بند نشدم سنوگرافی و ازمایش ادر ار و خون هم دادم باید چکار کنم؟

  • من خانمی 44 هستم چند سال است که از درد بعد از قاعدگی رنج میبرم الان چند ماهی است که از قسمت مقعد هم درد دارم وموقع اجابت مزاج هم درد زیادی دارم طوری که تمام دلم درد می کند خواهش می کنم مرا راهنمایی کنید

 11. naghmeh kazemi78@gmail.com

  سلام وقتتون بخیر.الان سه روز از اتمام پریودم میگذره اما کمر دارم.آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به مدت زمانی که دردتون طول کشیده،بهتره به یک دکتر مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.