خانه / كاهش وزن / با رعایت این 7 نكته کاهش وزن موفقی داشته باشيد

با رعایت این 7 نكته کاهش وزن موفقی داشته باشيد

راههای كاهش وزن سریع، كاهش وزن با رژیم غذایی، كاهش وزن با تغذیه صحیح، لاغری سریع با رژیم غذایی، تناسب اندام زنان، تناسب اندام بانوان، برنامه ریزی برای كاهش وزن، برنامه ریزی برای شروع رژیم غذایی

ممکن است شما هم جز افرادی باشید که برای کاهش وزن به خود قول داده اید کمتر بخورید و تحرک خود را افزایش دهید و در آخر به این نکته پی برده اید که مساله به این راحتی ها هم نیست. شما باید ذهن و روان خود را برای کاهش وزن آماده کنید. به شما پیشنهاد می‌كنیم ۷ نكته زیر را در روال کاهش وزن خود رعایت كنید تا بهترین نتایج ممكن را بگیرید:

با قدم های کوچک آغاز کنید

کاهش وزن برای برخی از افراد یعنی رسیدن به وزن ایده آل برای مهمانی که هفته بعد در پیش دارند و معمولا با توجه به اضافه وزنی که دارند این کار در این زمان غیر ممکن است.برای کاهش وزن لازم نیست هدف های دور از دسترسی را انتخاب کنید.با کاهش ۵ تا ۱۰ درصد کل وزن خود میتوانید سلامتی خود را به شدت بهبود بخشید.پس به یاد داشته باشید که بلندترین پروازها نیز روزی از همین زمین آغاز شده است.شاید در ادامه تصمیم بگیرید وزن بیشتری کم کنید اما در آغاز همین مقدار بسیار کم می تواند راه گشا و ارزشمند باشد.

هدف خود را مشخص کنید

هدف خود را از کاهش وزن مشخص کنید و معلوم کنید برای مثال در مدت زمان مشخص چه میزان باید وزن کم کنید. در هدف گذاری خود ایده آل گرا نباشید و قدم های کوچک را ارج نهید.” میخواهم فعالیت بدنی خود را افزایش دهم “ این هدف خوبی است اما مشخص نیست چه قدر بیشتر و به چه میزان.بهتر است به جای آن بگویید “میخواهم ۶۰ دقیقه در روز پیاده روی کنم “ این که هدف مشخص و قابل دسترسی است اما کامل نیست.اگر روزی سرما خوردید یا وضعیت جوی نگذاشت شما پیاده روی کنید ،آن موقع باید کلا هدف خود را تغییر دهید؟ نه این طور نیست ،هدف شما باید ۶۰ دقیقه پیاده روی در ۵ روز از هفته باشد تا هم هدفی بدون عیب و نقص داشته باشید و هم برنامه شما منعطف باشد.می توانید این مدت پیاده روی را در منزل یا آپارتمان نیز انجام دهید.

موفقیت در دستان شماست

به جای آن که هدفهای بلند پروازانه ای را در سر بپرورانید بهتر است پیوسته و آهسته به سمت کاهش وزن قدم بردارید.مثلا اگر هدف شما کاهش روزانه ۲۰۰۰ کالری به ۱۲۰۰ کالری است آن رابه هدف کوچکتری تقسیم کنید.بدین معنا که اول از ۲۰۰۰ کالری به ۱۷۰۰ سپس به ۱۴۰۰ و در آخر به ۱۲۰۰ کالری کاهش دهید.در مورد فعالین بدنی هم همین طور است .اول هدفی کوچک مثلا ۱۰ دقیقه پیاده روی در روز را در دستور کارتان قرار دهید و به تدریج آن را افزایش دهید.چرا که ۱۰ دقیقه پیاده روی میزانی است که برای همه قابل دسترس است.موفقت در رسیده به هدف های کوچک شما را به ادامه راه تشویق خواهد کرد و به شما انگیزه خواهد بخشید.

به خودتان پاداش دهید

پاداش و تشویق می تواند نقش مهمی در ادامه راه شما برای کاهش وزن داشته باشد.برای پاداش چیزی را قرار دهید که واقعا آن را دوست دارید.رسیدن به هدفی مشخص و نه بلند پروازانه را شرط رسیدن به این پاداش قرار دهید.این پاداش میتواند خریدن چیزی که دوست دارید و یا گذراندن یک عصر دلنشین با دوستان تان باشد.اما غذا را به عنوان پاداش قرار ندهید .پاداش های کوچک به دنبال رسیدن به هدف های کوچک بسیار کارآمدتر از پاداش های بزرگ به دنبال رسیدن به هدف های بزرگ و بلند پروازانه خواهد بود.

عملکرد خود را در کاهش وزن یادداشت کنید

به صورت مداوم و منظم هر آنچه که برای کاهش وزن خود انجام میدهید را یادداشت کنید .مثلا در روز چه میزان کالری دریافت میکنید؟ چه قدر ورزش میکنید؟ و کاهش وزن شما چه مقدار است (سعی کنید در زمان مشخصی هر هفته یک یا دو بار خود را وزن کنید) با یادداشت کردن میتوانید هم به خود و هم به مشاور تغذیه ای خود کمک کنید. با این کار میتوانید متوجه شوید چه کاری را بیشتر و چه کاری را کمتر در برنامه ی خود قرار دهید.با ادامه ی این روند میتوانید شاهد پیرفت خود در کاهش وزن باشید و این میتواند به شما انگیزه بخشد.

چه چیزی باعث بیش خواری شما می‌شود؟

برای کاهش وزنی موفق باید بدانید چه چیزهایی بیشتر باعث بیش خواری شما می شود.برای مثال ممکن است زمانی که شما تلویزیون نگاه میکنید یا زمانی که شیرینی ها را در یخچال میبینید و یا دوست کسی هستید که عاشق نیم چاشت های پرچرب و پرکالری است ،دچار بیش خواری هستید و هوس کنید مقداری تنقلات بخورید.باید خود را از این شرایط وسوسه انگیز دور کنید .مثلا سعی کنید کمتر تلویزیون تماشا کنید و یا زمانی که به سمت یخچال میروید سعی کنید به شیرینی ها فکر نکنید.

هنر از غذا دست کشیدن

اگر نحوه غذا خوردن خود را تغییر دهید میتوانید به راحتی هم با خوردن غذا سیر شوید و احساس نکنید از غذا خوردن محروم شده اید.کافی ست آرام آرام غذا بخورید تا زودتر احساس سیری بکنید و دیگر نیازی به دوباره کشیدن غذا وجود نداشته باشد .اگر به همراه غذای خود مقدار زیادی سبزیجات و میوه و نوشیدنی های کم کالری استفاده کنید زودتر احساس سیری خواهید کرد.راه حل دیگر استفاده از بشقاب های کوچک تر است تا با این کار وعده های غذایی متعادل شما ناکافی به نظر نرسد.

منبع نوشته

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.