خانه / تغذیه سالم / بهترین مواد برای سم زدایی بدن

بهترین مواد برای سم زدایی بدن

 

بدن ما به صورت روزانه در معرض آلاینده های مختلفی است. زمانی که در ترافیک می نشینیم ، هوای آلوده ای را نفس می کشیم. زمانی که از غذاهای دریایی استفاده می کنیم ، ممکن است در معرض جیوه موجود در آن باشیم. زمانی که آب می نوشیم ، ممکن است در مورد آلاینده های سربی موجود در آن نگران باشیم. زمانی که شیر می خوریم باید وجود کارگینان را بررسی کنیم. خوشبختانه غذاهای متعددی وجود دارد که می تواند سیستم دفاعی بدن را در برابر این سموم تقویت کند.

1- جوانه ی کلم بروکلی

shutterstock_256521145-broccoli-sprouts-handmadepictures

مطالعه ای که در چین انجام شده نشان می دهد که مصرف نوشیدنی های ساخته شده از جوانه ی کلم بروکلی ، ممکن است خطرات مرتبط با سلامتی در مورد آلاینده های هوا را کاهش دهد. بر اساس این مطالعه ، جوانه ی کلم بروکلی دارای گلوکورافانین بالایی است. این ماده یک آنتی اکسیدان قوی است و می تواند در دفع سموم از بدن مفید باشد. محققان معتقدند باید مطالعات بیشتری در مورد تاثیر آب جوانه ی کلم بروکی انجام شود. شما می توانید آن را به ساندیچ و یا سالاد خود اضافه کنید و از آن در ساخت اسموتی ها بهره مند شوید.

2- کلم پیچ

073470_gh09_intro_005-2-kale-mitch-mandel

افرادی که مبتلا به آسم و بیماری انسداد مزمن ریوی هستند ، اگر ویتامین C پایینی داشته باشند ، بیشتر در معرض آلاینده های هوا قرار دارند. بر اساس مطالعات انجام شده در انگلستان ، مصرف میوه و سبزیجاتی که حاوی مقادیر زیادی از ویتامین C هستند (همچون کلم پیچ) می تواند خط دفاعی بدن را تقویت کند.

3- روغن زیتون

shutterstock_113060545-olive-oil-b-and-e-dudzinscy

مطالعات انجام شده تاثیر روغن ماهی و کپسول های روغن زیتون را در برابر آلاینده های موجود بررسی کرده اند. یافته ها نشان می دهد روغن زیتون تاثیر بهتر و بیشتری دارد. نفس کشیدن در هوای آلوده باعث ایجاد  فشار بر روی بدن می شود و می تواند باعث افزایش فشار خون شود. همین امر منجر به ایجاد سکته یا حملات قلبی خواهد شد. بعد از مصرف مکمل های حاوی روغن زیتون ، افراد شرکت کننده در مطالعه تنفس راحت تر و بهتری داشتند.

مطلب مرتبط: در هوای آلوده روغن زیتون بخورید

4- دانه آفتابگردان

shutterstock_237547882-sunflower-seeds-alliance

محققان دانشگاه لندن بر این باورند که ویتامین E می تواند عملکرد ریه ها را بهبود ببخشد و آسیب ناشی از ذرات معلق در هوا را کاهش دهد. دانه ی آفتابگردان یکی از موادی است که ویتامین E بسیار بالایی دارد. شما می توانید این مواد را به سالاد خود اضافه کنید.

5- چای سبز

shutterstock_265400270-green-tea-grafvision

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف چای سبز می تواند تسکین و آرامشی در برابر آلرژن های موجود در هوا همچون موی گربه ، گرده و برخی از مواد شیمیایی سمی ایجاد کند. دانشمندان معتقدند که آنتی اکسیدان اصلی چای سبز یعنی EGCG ممکن است هیستامین و ایمونوگلوبولین E (ترکیبات مسئول تحریک واکنش) را مسدود کند.

مطلب مرتبط: استفاده از چای سبز برای زیبایی پوست

6- غذاهای پروبیوتیکی

shutterstock_339681992-sauerkraut-dani-vincek

فلزات سنگین همچون سرب و جیوه در هوا ، آب و غذاها یافت می شود. محققان در حال حاضر به دنبال انواع خاصی از پروبیوتیک ها هستند که بتواند سموم بدن را از بدن دفع کند و جلوی جذب این مواد را در داخل بدن بگیرد. کلم ترش یکی از موادی است که حاوی پروبیوتیک است و مصرف آن می تواند مفید باشد.

مطلب مرتبط: پروبیوتیک ها و کاهش وزن و کاهش چربی شکلم

7- شیر

shutterstock_146078012-milk-sea-wave

بر اساس مطالعات انجام شده ، مصرف رژیم غذایی سالم و سرشار از کلسیم می تواند جلوی جذب سرب در بدن را بگیرد. بنابراین مصرف لبنیات فراموش نشود.

منبع نوشته

همچنین ببینید

روش‌های زیباسازی دست‌ها

3.7 03 زیبا بودن دست­‌ها برای خانم‌­ها از اهمیت بالایی برخوردار است چون دست­‌ها همواره ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.