خانه / روانشناسی / به كاهش استرس همسرتان کمك کنید

به كاهش استرس همسرتان کمك کنید

دستش را بگیرید:

تحقیقات نشان می دهد که یک راه مهم و موثر برای کم کردن استرس شخص این است که همسرش دست او را بگیرد. محققان می‌‌گویند گرفتن دست همسر می‌تواند کمک کند تا او با سختی‌ها بهتر کنار بیاید. برای خانم‌هایی که دچار تنش و اضطراب هستند، لمس دست هر آدمی موثر است، اما بهترین گزینه در كاهش اضطراب آنان دست همسرشان است.

محققان در آزمایشی كه در مورد این مطلب انجام شد، گروهی از خانم‌های داوطلب را انتخاب کرده و آن‌ها را به سه گروه تقسیم کردند. در یک گروه حین اضطراب این خانم‌ها همسرشان دست آن‌ها را لمس می‌کرد، در گروه دیگر یک فرد غریبه دست این خانم‌ها را لمس می‌کرد و در گروه سوم هم همسر این خانم‌ها هیچ گونه تماس فیزیكی با آن‌ها برقرار نمی‌كرد. به این خانم‌ها جمله استرس‌زایی مانند این گفته شد: «ظرف چند ثانیه به شما شوکی وارد می‌شود.» در حالی كه پاسخ مغزی افراد مورد آزمایش نیز از طریق دستگاه تصویربرداری مغزی ارزیابی می‌شد.

محققان متوجه شدند پاسخ مغزی خانم‌هایی که دست همسرشان را در دست داشتند، نسبت به این جمله محرک استرس زا بسیار پایین‌تر ازگروه‌های دیگر بوده است و در مورد خانم‌‌هایی که با همسر خود رابطه احساسی قوی‌تری در زندگی واقعی داشتند، پاسخ مغزی بسیار ضعیفی نسبت به جمله استرس زا نشان داده‌اند. محققان اظهار داشتند که گرفتن دست همسر، فرد را از حالت هیجانی و برانگیخته به وضعیتی آرام‌تر و متعادل‌تر می‌رساند. آن‌ها می‌گویند که این حس احتمالا یادآوری‌کننده دوران کودکی و آرامش و امنیتی است که از لمس دست مادر در دوران كودكی به انسان دست می‌داده است.

با صمیمیت بیشتر به سلامت همسرتان کمک کنید:

صمیمیت با همسر فایده‌های بی‌شماری دارد. شاید فکر کنید این محققان با پدر و مادرهایی که آرزوی عروس و داماد شدن بچه‌های‌شان را دارند، دست‌شان توی یک کاسه است. اما آن‌ها اعلام کرده‌اند کسانی که ازدواج می‌کنند، فشار خون پایین‌تری داشته و کمتر از بقیه در معرض خطر بیماری‌های قلبی و عروقی هستند. البته این به شرطی است که ازدواج، ازدواج موفق و سالمی باشد و فرد در كنار همسر خود از نظر روانی احساس آرامش و خوشبختی داشته باشد.

محققان در این باره می‌گوید: «داشتن یک حمایت احساسی از سوی کسی که او را دوست داریم، به ما کمک می‌کند تا درست با استرس‌ها کنار بیاییم». دانشمندان کانادایی هم به تازگی ثابت کرده‌اند که محبت و حمایت همسر و صمیمیت بین زوجین باعث پیش‌گیری از ابتلا به یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های بدن انسان، یعنی فشار خون بالا می‌شود. همچنین مطالعات دیگری نشان داده است که ازدواج موفق می‌تواند خطر ابتلا به افسردگی دو طرف را تا حد زیادی پایین بیاورد.

رابطه جنسی فراموش نشود:

استرس و اضطراب، انرژی ما را می‌گیرد و نهایتا ما را خسته و کم‌حوصله می‌کند. فردی که تمام روز را با تنش و استرس گذرانده، توانی برای امور عادی روزمره ندارد حتی گاهی حال و حوصله سلام کردن را هم ندارد. بررسی‌ها نشان داده افراد پراضطراب و پرتنش، کمتر به روابط زناشویی با همسرشان تمایل نشان می‌دهند. بقیه افراد هم همین‌طورند، یعنی زمانی که درگیر استرس و تنش هستند، نسبت به رابطه زناشویی بی‌علاقه می‌شوند. تحقیقات بیولوژیک هم سرنخ‌هایی از این موضوع به دست آورده است چنان‌که محققان می‌گویند استرس باعث اتصال هورمون‌های جنسی به پروتئین‌ها می‌شود و به این ترتیب آن‌ها را از دسترس سلول‌های هدف دور نگه می‌دارد. هورمون‌ها نمی‌توانند تاثیر خود را در بدن داشته باشند و به همین علت، میل جنسی فرد کمتر می‌شود. خیلی از افراد، به خصوص آقایان، کار را محل فرار از استرس و مشکلات می‌دانند و سرخوردگی و احساس کمبود رابطه زناشویی هم یکی از مشکلاتی است که بعضی‌ها در برابر آن جا می‌زنند و به جای حل آن کارشان را زیاد می‌کنند. این موضوع مورد تایید مطالعات مختلف علمی است. به این ترتیب که مشخص شده افرادی که رابطه زناشویی کمتری با همسرشان دارند، سعی دارند آن را با کار بیشتر جبران کنند و این کار زیاد باعث فرسودگی شغلی بیشتر و رابطه جنسی کمتر می‌شود. این چرخه معیوب به این ترتیب همچنان ادامه دارد و حتی می‌تواند به از هم پاشیدن بنیان خانواده بینجامد. در حالی که نتایج این تحقیقات جدید نشان داده که اگر در هنگام مواجهه با یک محرک استرس‌زا، رابطه زناشویی خود را با همسرتان بیشتر کنید، می‌توانید از استرس خود بکاهید.

کارشناسان سلامت جنسی معتقدند یک رابطه زناشویی مثبت و سالم، نه تنها برای تداوم زندگی زناشویی و محکم کردن بنیان خانواده اهمیت دارد، بلکه برای سلامت زوجین هم مفید است. به عنوان مثال، مشخص شده که رابطه زناشویی سالم و مثبت با همسر می‌تواند باعث ترمیم سریع‌تر زخم‌ها شود و اثرات نامطلوب فیزیکی اضطراب را در بدن کم کند. اضطراب، فشارخون را بالا می‌برد و همین افزایش فشار خون می‌تواند موجب کاهش کارایی سیستم ایمنی بدن شود. اما بعد از هر بار رابطه زناشویی، هورمون‌هایی از قبیل اکسی‌توسین و اندورفین در بدن ترشح می‌شود که سبب متعادل شدن فشار خون و نیز رشد احساس خوب و نگرش مثبت می‌شود. این احساس مثبت،‌ در رابطه عاطفی شما با همسرتان تاثیر می‌گذارد و باعث بهبود روابط شما می‌شود و موجب می‌شود یکدیگر را بهتر درک کرده و همدلی بین شما نیز بیشتر شود. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که یک رابطه خوب عاطفی بین همسران، نیازمند رابطه زناشویی موفق است و اگر زن و شوهری با یکدیگر رابطه زناشویی کافی و موفق نداشته باشند، می‌توان انتظار داشت که به تدریج از یکدیگر دور شوند و قدرت ایثار و گذشت را در مورد همدیگر از دست بدهند.

چند پیشنهاد دیگر:

-از او بخواهید دوش بگیرد: استفاده از دوش آب گرم می‌تواند به همسرتان کمک کند تا آرام‌تر شود و بتواند مشکلا‌تش را منطقی حل نماید.

-شوخی را فراموش نکنید و همیشه خاطرات خوشتان را به یكدیگر یادآوری کنید.

-درباره احساساتش با او حرف بزنید: از او بخواهید درباره احساس و افکار ناراحت کننده‌اش با شما صحبت کند. وقتی مسایل پرتنش و گرفتاری‌ها از ذهن انسان جدا ‌شده و به دنیای کلمات وارد می‌شود، همسرتان آرامش بیشتری احساس خواهد كرد.

-به او بگوئید نفس عمیقی بکشد و یک لیوان آب بنوشد.

-خوابیدن در محیطی آرام را به او پیشنهاد دهید: گاهی وقت‌ها خواب ناکافی باعث می‌شود فرد تمرکزش کم شده و نتواند درست تصمیم بگیرد و حلقه معیوبی شکل می گیرد که شرایط را وخیم‌تر از قبل می‌سازد: استرس بیشتر می‌شود و استرس بیشتر مشکل‌ها را بیشتر می‌کند و مشکل بیشتر هم باز استرس را بیشتر می‌کند. بنابراین به عنوان یک توصیه مناسب، به خصوص اگر همسرتان اخیرا با کم خوابی مواجه است، این است که به او كمك كنید تا به اندازه کافی برای خوابیدن وقت بگذارد.

-به داشتن یک برنامه‌ریزی منظم تشویقش کنید. کمک کنید به برنامه‌هایش اولویت بدهد. کدام کارها لازم‌تر و حیاتی‌تر است و کدام کارها را می‌توان برای بعد گذاشت. مدیریت درست زمان به کاهش استرس‌ کمک شایانی می‌کند.

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.