خانه / ورزش و تناسب اندام / به چربی سوزی بدن خود سرعت ببخشید

به چربی سوزی بدن خود سرعت ببخشید

كاهش وزن، افزایش چربی‌سوزی، چربی‌سوزی سریع، كاهش كالری مصرفی، چربی‌های مفید، چربی‌های حیوانی

اگر بتوانید روش‌هایی را برای افزایش فرآیند چربی سوزی بدنتان بیابید، می‌توانید سریع‌تر وزن کم کنید. شما می‌توانید این افزایش سرعت در چربی سوزی را توسط مکمل‌های چربی سوز که روشی ناسالم است و یا توسط راه‌هایی قدیمی اما سالم بدست بیاورید. در این راهنما با فرض اینکه در حال حاضر بصورت منظم ورزش می‌كنید، ۱۴ راه برای افزایش فرآیند چربی سوزی بدن به شما معرفی می‌كنیم.

۱- مصرف کالری روزانه خود را ۱۰ تا ۱۵٪ کاهش دهید

این یک فرمول ساده است، کمتر بخورید و وزن کم کنید. اما باید مراقب بوده و در این کار افراط نکنید. زیاده‌روی در کاهش کالری مصرفی، می‌تواند باعث كاهش سطح انرژی شما شده و در نتیجه دیگر نمی‌توانید ورزش کنید. حتی از این هم بیشتر؛ کاهش زیاد مصرف کالری می‌تواند میزان سوخت و ساز بدن شما را نیز کند نماید. اما اگر در کاهش کالری مصرفی تان میانه رو باشید، بدن شما کالری کمی از غذاها دریافت خواهد کرد و مجبور خواهد شد تا از چربی بدنتان برای تامین انرژی استفاده کند.

۲- برخی از کربوهیدرات‌های پیچیده را با سبزیجات جایگزین کنید

مثلا بجای اینکه ۱ پیمانه برنج و ۲ کاسه کلم بروکلی بخورید، ۱ کاسه کلم بروکلی بهمراه نصف پیمانه برنج مصرف کنید. سبزیجات معمولا کالری کمتری دارند، پس می‌توانید بدون اینکه گرسنگی بکشید، بیشتر بخورید و سقف کالری روزانه‌تان را هم رد نکنید.

مطلب مرتبط: بهترین مواد غذایی برای چربی سوزی

۳- مصرف کالری روزانه‌تان را متنوع کنید

بیایید فرض کنیم انرژی مورد نیاز روزانه‌ی شما ۱۵۰۰ کالری است. دو راه پیش پای شماست. می‌توانید هر روز ۱۵۰۰ کالری مصرف کنید، یا اینکه می‌توانید در طول روزهای هفته ۱۳۰۰ کالری اما آخر هفته ۲۰۰۰ کالری بخورید. بدین ترتیب احساس یکنواختی نخواهید کرد و برای مدت زمان بیشتری در رعایت این برنامه دوام می‌اورید. اگر مصرف کالری روزانه‌تان را متنوع کنید، بدن شما به رژیم غذایی جدیدتان عادت نخواهد کرد، و سریع وزنتان کم خواهد شد.

۴- چربی‌های خوب بخورید

اکثر کسانی که رژیم هستند، از چربی دوری می‌کنند، البته، در نظر داشته باشید که ۱ گرم چربی بیشتر از ۱ گرم کربوهیدرات کالری دارد. در این مورد ما با دو مشکل روبرو هستیم:

مشکل اول: چربی برای شما خوب است. بعنوان مثال اسید چرب امگا۳ در بدن انسان ساخته نمی‌شود، اما برای تنظیم فعالیت بدن انسان لازم است، به مین جهت باید آنرا از غذاها دریافت کرد. اگر مشکل کلسترول دارید باید سعی کنید چربی حیوانی را محدود کرده و به سراغ چربی‌هایی همچون روغن زیتون یا هسته انگور، آجیل‌ها، یا ماهی‌ها بروید.

مشکل دوم: مشکل دوم هم این است که مردم تمایل به دو چندان خوردن کربوهیدرات‌هایی همچون برنج، پاستا، حبوبات یا سیب‌زمینی دارند. حرفی نیست، شما باید هم کربوهیدرات بخورید، چرا که منبع خوبی برای تامین انرژی تمرینات شماست؛ اما، حواستان به مقدار مصرفتان باشد.

۵- وعده‌های غذایی را نادیده نگیرید

مکمن است فکر کنید که نادیده گرفتن یک وعده‌ی غذایی کار درستی است، چرا که با این کار میزان مصرف کالری را کاهش می‌دهید. اما اشتباه است. هنگامی که می‌خواهید وزن کم کنید، نمی‌توانید موفق شوید مگر اینکه صبور باشید. شما یک شبه وزن زیادی کم نخواهید کرد، پس انتظار تغییر یک شبه هم نداشته باشید. خودتان را از گرسنگی نکشید و مواد غذایی مورد نیازتان را مصرف کنید.

اگر شما وعده‌ای را رد کنید، تنها کاری که کرده‌اید این بوده که غروب بیشتر گشنه‌تان خواهد شد و هر چه بتوانید خواهید خورد، یعنی دقیقا پیش از اینکه به رختخواب بروید. بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق این است که وقتی گشنه‌تان نیست برای وعده‌های غذاییتان برنامه ریزی کنید و به برنامه‌تان بچسبید.

۶- وعده های غذاییتان را تقسیم کنید

حساب کنید که چه مقدار در روز به کالری احتیاج دارید تا اینکه کارهایتان را انجام دهید. مقدار بدست آمده را به ۵ تا ۶ وعده‌ی غذایی کوچک تقسیم کنید. بدین ترتیب سطح انسولین بدنتان در طول روز پایین خواهد ماند که بهمراه مصرف کالری مناسب شما را در کوتاه مدت به هدفتان خواهد رساند.

۷- چربیهای حیوانی را کاهش دهید

به جهت کاهش چربی بدن، باید مصرف کالریتان را کاهش دهید. یک راهی که می‌توانید از طریق آن این کار را انجام دهید انتخاب گوشت کم چرب و مصرف لبنیات کم چرب است. همانطور که قبلا اشاره كردیم، شما باید چربی بخورید، اما از انواع خوب آن. هنگامی که صحبت از لبنیات هم می‌شود، سطح متوسط چربی را انتخاب کنید. حتی اگر به مصرف ماست ۰٪ چربی وسوسه شدید، این کار را نکنید. زیرا برخی از ویتامین‌ها برای اینکه توسط بدنتان پردازش شوند به چربی احتیاج دارند.

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.