خانه / تغذیه سالم / تاثیرات آب هویج بر کاهش وزن

تاثیرات آب هویج بر کاهش وزن

carrot-juice-990x556

لایه ی ضخیم سلولز روی دیواره های سلولی هویج خام،مانع هضم و جذب کامل ویتامین ها و مواد معدنی موجود در این سبزی توسط بدن شما می گردد. اما با گرفتن آب هویج،شما این دیواره های سلولی را می شکنید و حجم هویج هایی که می توانید مصرف کنید را هم افزایش می دهید.

اگر چه آبگیری باعث می شود که آب هویج از نظر مواد مغذی متراکم تر از هویج خام شود،اما آب هویج هنوز هم کم کالری و کم چربی است و در عین حال سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. در نتیجه آب هویج یک ضمیمه ی خوب برای هر برنامه ی کاهش وزن است.

ویتامین های C ، A و K

یک لیوان آب هویج حاوی 30.5 درصد از ویتامین A مورد نیاز روزانه ی شما می باشد که نقش مهمی در التیام دادن عضلات بعد از تمرین،سلامت استخوان و رشد عضله ایفا می کند. ویتامین C موجود در آب هویج،به تنظیم قند خون کمک کرده و اثراتی مشابه ویتامین A دارد. یک لیوان آب هویج،22.3 درصد از ویتامین C مورد نیاز روزانه ی مردانه و 26.8 درصد از ویتامین C مورد نیاز خانم ها را تامین می کند.

یک لیوان آب هویج همچنین حاوی 30.5 درصد از ویتامین K مورد نیاز روزانه ی مردان و 40.7 درصد از ویتامین K مورد نیاز روزانه ی زنان می باشد. همانطور که کارشناسان تغذیه،جین هیجدان و ویکتوریا دریک اشاره می کنند،ویتامین K برای عملکرد پروتئین هایی که به کلسیم کمک می کنند به استخوان ها متصل شده و آن ها را بسازد و ترمیم کند،ضروری می باشد.

مطلب مرتبط: با این میوه ها کاهش وزن بیشتری را تجربه کنید

ویتامین ب کمپلکس

علاوه بر کمک به اجرای یک تمرین سالم از طریق این مزایای تقویت کننده عضله و استخوان،یک فنجان آب هویج،یک منبع عالی از ویتامین های B2 ، B6 و B1 می باشد. این ویتامین ها برای تجزیه قند،چربی و پروتئین و در نتیجه افزایش توانایی شما برای ساخت عضله،افزایش متابولیسم شما و کاهش وزن ضروری هستند. این ویتامین های گروه B،استرس و افسردگی(که هر دوی آن ها مانع کاهش وزن در سطح عالی می شوند) را نیز کاهش می دهند.

همانطور که لین هیلی در نسخه ی ژانویه 2006 از DOC News گزارش می دهد،مدیریت استرس و افسردگی می تواند به کاهش وزن کمک کند،جلوی افزایش مجدد وزن را بگیرد و احتمال چاقی را کاهش دهد.

Food_Drinks_Carrot_Juice-1024x640

مواد معدنی

یک لیوان آب هویج حاوی 6.1 درصد از آهن مورد نیاز یک خانم در سن باروری می باشد که همان مقدار معادل 13.6 درصد از آهن مورد نیاز مردان و زنان یائسه است. این عنصر با افزایش ظرفیت ورزش،عملکرد ورزشی،حمل و نقل اکسیژن و انرژی،به کاهش وزن کمک می کند. یک لیوان آب هویج حاوی 14.1 درصد از فسفر مورد نیاز روزانه ی شما می باشد. این عنصر به ساخت،ترمیم و حفظ عضلات کمک می کند،درد پس از تمرین را کاهش داده و مصرف انرژی بدن شما را افزایش می دهد.

علاوه بر داشتن اثرات مشابه به اثرات فسفر،14.7 درصد از پتاسیم روزانه شما در یک لیوان آب هویج می باشد که سلامت استخوان را افزایش داده و به کاهش فشار خون کمک می کند. مردان می توانند 13.3 درصد از منگنز و 7.8 درصد از منیزیم روزانه شان را از یک لیوان آب هویج دریافت کنند،در حالی که خانم ها به ترتیب تقریبا 17.1 درصد و 10.3 درصد از این مواد معدنی را از یک لیوان آب هویج دریافت می کنند. علاوه بر اثرات مشابه به اثرات پتاسیم،هر دوی این مواد معدنی به تنظیم قند خون کمک می کنند و ممکن است کاهش وزن ناشی از دیابت را کاهش دهند.

درشت مغذی ها

علی رغم سطوح بالای ویتامین ها و مواد معدنی،یک لیوان آب هویج تنها 94 کالری،0.4 گرم چربی،21.9 گرم کربوهیدرات و 9.2 گرم قند دارد. از آنجا که کاهش وزن هنگامی رخ می دهد که شما کالری بیشتری نسبت به آنچه دریافت می کنید بسوزانید،آب هویج کم کالری و متراکم از نظر مواد مغذی،یک راه عالی برای تامین نیازهای تغذیه ای روزانه و دستیابی به اهداف کاهش وزنتان می باشد.

یک لیوان آب هویج با 1.9 گرم فیبر،به هضم سالم نیز کمک می کند،سطوح قند خون را تنظیم می کند و به شما کمک می کند برای مدت طولاتی تری با تعداد میزان نسبتا کم،احساس سیری کنید.

مطلب مرتبط: 4 استراتژی کاهش وزن با خطر تاثیر معکوس

آیا شما نیز برنامه ای برای کاهش وزن خود دارید؟و یا آیا آب هویج را جزوی از برنامه ی غذایی روزانه ی خود قرار داده اید؟نظرات خود را با دیگر خوانندگام مجله ی نیلگون در میان بگذارید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

روش‌های زیباسازی دست‌ها

زیبا بودن دست­‌ها برای خانم‌­ها از اهمیت بالایی برخوردار است چون دست­‌ها همواره در معرض ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.