خانه / روانشناسی / تاثیر طنین و لحن صدا در حین گفتگو

تاثیر طنین و لحن صدا در حین گفتگو

تند حرف زدن، لحن صدا، تاثیر صدا در محیط كار، تاثیر صدا در تبلیغات، گفت و گوی موثر، سرعت گفتار، زیر و بمی صدا، صدا و شخصیت، روانشناسی صدا

ظاهر فرد، زبان بدن و لحن و کیفیت صدا مواردی است که مردم در برخورد با یکدیگر به آن‌ها توجه می‌کنند. گاهی اوقات لحن صدا ممکن است آرامش‌بخش، آمرانه یا گیج‌کننده باشد و وقتی آن‌قدر کم است که دیگران نمی‌توانند گفته‌هایتان را بشنوند، آزاردهنده می‌شود.‌

به گزارش جام جم به نقل از Psychologytoday، هنگام اولین ملاقات با دیگران، لحن صدایتان بسیار مهم است و می‌‌تواند تاثیری پایدار روی فرد مقابل بگذارد. صدایتان می‌تواند تا حدی شخصیت شما را نشان دهد و شما را از دیگران متمایز کند و اغلب نشان دهنده این است که در شرایط متفاوت چه احساساتی دارید.

یک صدای کامل و طنین دار می‌تواند با دیگران و ویژگی‌های احساسی آن‌ها ارتباط برقرار کند و فرد را خوش صحبت و با محبت نشان دهد و چنین صدایی در شرایط بحران معمولا آرامش بخش است.

اکثر ما هنگام صحبت کردن به صدایمان توجهی نداریم و بیشتر روی موضوع مورد صحبتمان متمرکز می‌شویم. در گفت‌وگوهای معمولی و روزمره این مساله چندان مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما در تعاملات مهم‌تر مانند گفت‌وگوهای تجاری و کاری قضیه کاملا متفاوت است. در این گونه مواقع ما بدقت به زبان بدن شنونده توجه می‌کنیم تا ببینیم آیا توانسته‌‌ایم تاثیر دلخواه را روی او بگذاریم. در این لحظات معمولا مراقب هستیم مناسب‌ترین کلمات را انتخاب کنیم و به کار ببریم، اما چندان توجهی به صدایمان نداریم و به طور کل این قضیه را فراموش می‌کنیم كه شنوندگان ممکن است با شنیدن لحن صدایمان یکسری ویژگی‌ها را به ما نسبت دهند،.

ابتدا ببینید صدایتان چه تاثیری روی مخاطب می‌گذارد. لحن صدایتان آن گونه است که می‌خواهید؟ سرشار از اعتماد به نفس است؟ این موضوع در این دنیای رقابتی بسیار مهم است. برای این که مطمئن شوید لحن صدایتان چگونه است، آن را ضبط کرده و گوش کنید. همیشه وقتی به صدایتان برای بار اول گوش می‌کنید، خودتان خوشتان نمی‌آید و متوجه می‌شوید چقدر بد آن را به کار برده‌اید. این موضوع در پیام‌های صوتی بسیار مشهود است و بیشتر مردم هنگام صحبت کردن لحن مناسبی به کار نمی‌برند. همین مساله نیز باعث می‌شود در روابط کاری و شخصی چندان موفق نباشند. با کمک ضبط و همچنین بازخورد دیگران می‌توانید تشخیص دهید لحن صدایتان چگونه است؛ رضایت بخش، پر از اعتماد به نفس یا خسته و کسل کننده؟ وقتی صدایتان را ضبط می‌کنید به موارد زیر توجه کنید:

لحن:

لحن صدایتان چگونه است؟ قوی؟ مطمئن؟ یا پر از ترس و نگرانی و نابالغی؟

انعطاف پذیری:

هنگام صحبت کردن در مورد مسائل مهمی که قصد دارید روی آن‌ها تاکید کنید، باید صدایتان منعطف باشد و با این انعطاف حتی گاهی اوقات می‌توانید مفهوم یک معنی را برسانید.

زیر و بمی صدا:

هنگام صحبت کردن باید بدانید چه موقع صدایتان را بالا و چه موقع پایین ببرید. افرادی که این موضوع را خوب می‌دانند، می‌توانند روی دیگران تاثیر زیادی بگذارند.

لهجه:

داشتن لهجه غلیظ ممکن است باعث شود دیگران سخنان شما را متوجه نشوند.

سرعت گفتار:

سرعت صحبت کردن شما برای مخاطبانتان بسیار مهم است. نباید خیلی تند حرف بزنید که دیگران متوجه حرف‌هایتان نشوند و نه خیلی آرام که حوصله آن‌ها سر برود.

با كار كردن بروی لحن صدای خود می‌توانید بهترین تاثیر را روی مخاطبتان داشته باشید. روی لحن صدایتان کار کنید، آن را ضبط کنید و ایرادهای آن را بگیرید. سعی کنید طنین صدایتان را تغییر دهید چون تن صدا نشان دهنده نوع شخصیت و روحیه شماست.

منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.