خانه / روابط عاشقانه / تبدیل انتقاد به ارتباطی سالم: در مکالمات سخت به یکدیگر نزدیک‌تر شوید

تبدیل انتقاد به ارتباطی سالم: در مکالمات سخت به یکدیگر نزدیک‌تر شوید

Couple-laughing

برای این پرسش که «چرا هر فردی وارد نقد دیگری می‌شود؟» به‌طور کلی دو پاسخ وجود دارد: به‌منظور خدشه‌دارکردن احساسات فرد مقابل و یا به‌منظور تغییر او. اگر شما برای صدمه‌زدن به احساسات مردم آنها را نقد می‌کنید، نیاز است کاری بیش از خواندن یک متن برای خود انجام دهید! اما اگر می‌خواهید یاد بگیرید که چطور درعین‌حال که به دنبال تغییر فرد دیگری به طور مثال  همسرتان هستید، از انتقاد برای ساختن روابط نزدیک‌تر استفاده کنید؛ به خواندن متن ادامه دهید.

شروع نرم

وقتی از همسرتان درخواست تغییر در رفتارش می کنید، سعی کنید با جملات نرم و ملایم شروع کنید. جان گاتمن، پژوهشگر و روانشناس معروف، این جملات را «جملات نرم آغازین» می نامد. به جای به کار بردن جملة «تو نباید» از فرمول به کارگیری جمله «دلم برای…تنگ شده است» بهره ببرید. یک روش برای استفاده از این راهکار، تمرین این روش با خودتان است. یک انتقاد را با استفاده از پیغام های نرم آغازین، دوباره برای خود بازگو کنید. برای نمونه بگویید: «وقتی بعضی وقت ها ناهار با هم هستیم، من خیلی خوشحال می شوم، من برای چنین مواقعی واقعاً دلم تنگ شده است».

درباره احساسات تان صحبت کنید

وقتی از کسی می خواهید که تغییر کند، اغلب این احساسات ناخوشایندتان است که شما را ترغیب می کند دربارة این موضوع صحبت کنید. شما می خواهید احساسات بهتری را تجربه کنید. انتقاد می تواند به راحتی بر احساسات سخت مثل عصبانیت و انزجار متمرکز شود. در عوض بهتر است درباره احساسات نرم تر خود صحبت کنید. ناراحتی، تنهایی، تعلق داشتن یا ترسیدن را از طریق واژگانتان با دیگری در میان بگذارید؛ به گونه ای که انتقاد نشان دهنده بخش های عمیق تر وجود شما باشد.

معانی عمیق تر را با همسرتان مطرح کنید

اگر اینگونه احساس می کنید که «ریسک انتقاد کردن از همسرتان را به جان خریده اید» و یا «فرد مقابل هر کاری میخواهد انجام دهد، در هر حال تغییر بسیار خوب است»؛ لازم است بدانید داشتن این نوع احساسات می تواند برای شما معنی خاصی داشته باشد اما همسرتان ممکن است متوجه این نشوند که چرا شما در آنچه او انجام می دهد، اینقدر سخت می گیرید.

بهتر است با او گفتگوی صمیمانه ای داشته باشید. در چنین حالتی انتقاد، تنها تغییر آنچه او انجام می داد نیست، بلکه می تواند چگونگی شناخت او از شما را نیز تغییر دهد.

پرورش عشق نه انزجار

اگر روی چیزی که شما را اذیت می کند متمرکز شوید، انزجار ایجاد می شود. دفن کردن آزار و اذیت ها هم می تواند باعث شود عشق  از بین بروند و وقتی انزجار ایجاد شد، اغلب ما به سمت عصبانیت و بدگویی مبهمی که دیگری را خلع سلاح می کند، می رویم.

در عوض وقتی شما را ناراحت کرده اند، بویژه اگر احساسات تان جریحه دار شده است، سعی کنید درباره آن چیز صحبت کنید. به طور حتم همسرتان نیز از دریافت چنین بازخوردی آن هنگام که موقعیت همچنان در ذهنشان تازه است، سپاسگزار خواهند بود.

همچنین سعی کنید انتقادتان مشخص باشد، به نحوی که او  به روشنی بداند شما از او چه می خواهید.

انتقاد از دیگران نوعی هوشمندی است. انتقاد همچون حرکت روی لبه تیز چاقوی سازندگی در مقابل انتقام است. اگر شما ملایم تر آغاز کنید، به احساسات تان بچسبید، لایه های عمیقتر وجودتان را با دیگران مطرح کنید و ساکت نمانید؛ درک خواهید کرد که تعارض میتواند به شما برای رشد صمیمیت بین دوستان و کسانی که عاشقشان هستید کمک کند.

منبع نوشته

همچنین ببینید

بازیابی تمرکز

5 روش فوری و موثر برای بازیابی تمرکز

بازیابی مجدد قدرت تمرکز حتما شما نیز مانند بسیاری از افراد پر مشغله تجربه یک روز ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.