خانه / روانشناسی / تفاوت ذهني زنان و مردان؛ دیوار حائل ذهني!

تفاوت ذهني زنان و مردان؛ دیوار حائل ذهني!

روانشناسی زندگی زناشویی، تفاوت‌های ذهنی زن و مرد، تفاوت‌ای زن و مرد، روانشناسی ازدواج، زندگی زناشویی موفق، زندگی زناشویی عاشقانه

ذهن زنان و ذهن مردان تفاوت‌های زیادی دارد. زوج‌های موفق سعی می‌کنند این تفاوت‌ها را بشناسند و به آن‌ها احترام بگذارند. یکی از این تفاوت‌های مهم “دیوار حائل” است. در ذهن مردها بین فضای زندگی خانوادگی و فضای کاری، یک دیوار حائل وجود دارد. معنایش این است که وقتی مردی در محیط کارش است، فقط در محیط کارش است! نمی‌تواند در همان زمان نسبت به خانواده واکنش عاطفی داشته باشد و وقتی همسرش به او زنگ می‌زند همانند یک شوهر مهربان با او مکالمه کند.

حتی وقتی یک مرد در خانه مشغول کار است، باز سر و کله این دیوار پیدا می‌شود. بدین ترتیب وقتی سر او در پوشه های اداری است یا در رایانه‌اش پیگیر امور کاری‌اش است، نمی‌تواند نقش پدر یا همسر را به خوبی ایفا کند و همه‌اش هم تقصیر آن دیوار حائل است.

در ذهن زنان اما، خبری از دیوار حائل نیست. یک زن برخلاف یك مرد، این توانایی را دارد که در محیط کاری باشد و همزمان مسئولیت‌های همسرانه و مادرانه خود را به نحوی پوشش دهد که گویا سر کار نیست. در واقع ذهن زنان به آن‌ها اجازه می‌دهد که در آنِ واحد، دو نقش کاری و خانوادگی را مدیریت کنند.

اما مردها بر خلاف خانم‌ها در ذهن خود یک اتاق کار دارند و یک اتاق خانواده. خانم‌هایی که این واقعیت را می‌دانند، همواره حواسشان به این هست که شوهرشان در کدام اتاق است. مثلاً اگر مرد مشغول کار است و او را صدا بزنند و مرد چندان توجهی نکند، رفتارش را حمل بر بی توجهی به خود نمی‌کنند. به همین خاطر است که مردان در تعطیلات و سفرها که به کلی از محیط کار دور می‌شوند‌، از دید خانم‌ها رفتارهای مطلوب‌تری دارند. اگر خانم‌ها دیوار حائل را که در ذهن مردان وجود دارد به رسمیت بشناسند، قادر خواهند بود رفتارهای آنان را بهتر تحلیل کنند و از دستشان کمتر ناراحت شوند.

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.