خانه / ورزش و تناسب اندام / تفاوت میان درد خوب و درد بد در تمرینات ورزشی چیست؟

تفاوت میان درد خوب و درد بد در تمرینات ورزشی چیست؟

درد بعد از تمرين بدنسازی، بدن درد پس از ورزش، تناسب اندام بانوان، درد عضلات بعد ورزش، گرفتگی ماهیچه ها در ورزش، درد مفاصل در ورزش، درد عضلات در بدنسازی، ضرب دیدگی عضلات، آسیب های ورزشی، آسیب شناسی ورزشی، تناسب اندام زنان، نكات تناسب اندام

درد شیوه بدن برای اعلام این است که چیزی در حال رخ دادن است. مطمئنا تفاوتی میان درد و آزردگی طبیعی و دردی که می‌گوید: “آهای، خیلی خوب تمرین کردی!” و درد ناشی از آسیب که می‌گوید: “وایسا، یه اتفاق جدی داره میفته!” وجود دارد. اگر می‌خواهید تمرینات مؤثری داشته باشید و به خودتان لطمه نزنید، دانستن تفاوت این دردها مهم است. بنابراین بیایید به جزئیات رمز گشایی زبان بدن‌تان بپردازیم.

درد خوب

روز بعد از تمرین وقتی که از خواب بیدار می‌شوید و از پله‌ها پایین می‌آیید، بعضی از عضلاتتان دردناک است. اما این درد طبیعی و خوب است. یعنی تا زمانی‌که این درد را در عضلات مورد هدف تمرینات روز قبل احساس می‌کنید، خوب است. پس اگر صبح روز بعد از تمرینات سخت با احساس کمی گرفتگی و درد بیدار شدید نگران نباشید. به احتمال زیاد DOMS را تجربه می‌کنید؛ آزردگی عضلانی با شروع تاخیری تمرینات.

جنبه معکوس این قضیه هم این است که اگر ۵۰ دراز و نشست انجام داده اید و حالا در قسمت پایین کمر درد دارید، نشان‌دهنده این است که نحوه اجرایتان نادرست است و اگر می‌خواهید بدون آسیب به کمرتان در قسمت شکم نتیجه بگیرید، باید اصلاحش کنید. به‌طور کلی درد ملایمی که کمتر از ۴۸ ساعت طول بکشد، یعنی همه چیز خوب است و می‌توانید ادامه دهید.

درد بد

همه ما این جمله را شنیده‌ایم که نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود! اما این قانون همیشگی نیست. شما باید مراقب درد شدیدی که در قسمت یا نقطه‌ای خاص احساس می‌کنید باشید. این درد بد است و احتمالا علامت هشداردهنده‌ای از یک آسیب جدی مانند پارگی است.

۳ نمونه درد بد:
عضله ضرب دیده

اگر در حین تمرین احساس انقباض ناگهانی کردید، احتمالا عضلاتتان ضرب دیده و واکنشی که نشان می‌دهید به شدت این ضرب دیدگی بستگی دارد. بازهم این حالت می‌تواند علامتی از سوی بدنتان باشد که می‌گوید یا بیش از اندازه انجامش داده‌اید یا اجرای نادرستی داشته‌اید. آن حرکت خاص را متوقف کنید تا عضله آسیب دیده بیش از این آسیب نبیند و کم کم ترمیم شود. اگر زمانی که به آرامی هم حرکت می‌کنید درد و ناراحتی دارید و یا دردتان بیشتر از دو هفته طول کشید، یعنی ضرب دیدگی عضله جدی‌تر و شدیدتر است. در این مورد به پزشک مراجعه کنید.

مفاصل دردناک

اگر در حال انجام حرکت چرخش نیم دایره هستید و ناگهان دردی شدید در کمرتان احساس می‌کنید، زمان توقف است! احساس درد و ناراحتی در مفاصل می‌تواند هشداری برای این خطر باشد که عضلات شما نیرو را به درستی دریافت نمی‌کنند و بافت نرم دور مفاصل (مثلا تاندون‌ها، رباط و محل اتصال عضلات) بیش از حد فشار دریافت می‌کنند.

دردی که بیشتر می‌شود

هر نوعی از درد (شدید، خفیف یا هر جور دیگر) که با ادامه تمرینات تدریجا بدتر و شدیدتر می‌شود، علامت خوبی نیست. اگر هر کدام از این‌ها را تجربه کردید، آن فعالیت را متوقف کنید تا به پزشک‌ مراجعه کرده و دلیلش را بررسی کنید. به طور کلی دردی که در اثر آسیب باشد، زمانی رخ می‌دهد که از عضله‌ای بیش از اندازه استفاده شده باشد. چون به احتمال زیاد کم تحرکی بخشی دیگر از بدن را جبران می‌کند. برای مثال  بیماران زیادی را مشاهده کرده‌ایم که آسیب دیدگی همسترینگ‌شان به دلیل حرکت نادرست در عضلات سرینی بوده است.

پیشگیری از درد

پیش از شروع تمرینات بدنتان را با تحرک گرم کنید، این اولین اصل پیشگیری از درد و آسیب است. یک گرم کردن پویا شامل حرکاتی است که عضلات غیر فعال را به تحرک واداشته، آن‌ها را منعطف و کشیده کرده و بدنتان را برای تمرینات آماده نماید. همچنین گرم کردن پیش از تمرین باعث می‌شود، عضلات هدف دقیقا به کار گرفته شوند. حرف آخر این‌که شما باید به بدنتان گوش دهید. با فهمیدن انواع متفاوت درد بدنتان را بهتر خواهید شناخت و بهتر می‌توانید به نیازهایش پاسخ دهید.

شما در این زمینه چه تجربیاتی دارید؟ در اثر تمرینات ورزشی كدام یك از این دردها را تجربه كرده‌اید؟ فراموش نكنید نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.