خانه / بارداری / توصیه‌هایی برای دوران پیش از بارداری

توصیه‌هایی برای دوران پیش از بارداری

تناسب اندام دوران بارداری، آمادگی بدنی برای بارداری، ورزش‌های پیش از بارداری، مراقبت‌های ورزشی پیش از بارداری، ورزش و بارداری

اگر در دوران پیش از بارداری به ورزش منظم عادت کنید، دوران بارداری خوبی خواهید داشت. در نتیجه ورزش دایمی، استقامت بدن افزایش می یابد و مادر در حمل جنین مشکل نخواهد داشت. ورزش های سبک به باروری و لقاح پذیری بهتر کمک می‌کنند؛ به ویژه اگر تخمدان شما پلی‌کیستیک باشد یا اضافه وزن داشته باشید.

ورزش را عادت هر روز خود کنید

شاید با خود فکر کنید پس از باردار شدن ورزش های مفید آن دوران را انجام خواهید داد، اما اندام و وضعیت بدن شما در روزهای نخست شکل گیری جنین نیز بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که سلامت بدن مادر تاثیر مستقیم روی سلامت جنین دارد. بنابراین، هر چه زودتر ورزش کردن را آغاز کنید، بهتر است. بعلاوه، اگر به ورزش کردن عادت کنید پس از حاملگی بسیار راحت تر می توانید ورزش را با وجود وزن اضافه ادامه دهید.

 انواع ورزش‌ها را با هم انجام دهید

فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که از آن‌ها لذت می‌برید. وقتی چندین نوع فعالیت ورزشی را همزمان انجام دهید، می‌توانید پس از باردار شدن هر کدام از آن‌ها که برای این دوران نیز مفید است را ادامه دهید. به طور مثال، شنا کردن یکی از بهترین ورزش‌ها برای دوران بارداری است، زیرا احساس بی وزنی به شما دست می‌دهد. شنا به ویزه در ماه‌های آخر که جنین بزرگ و سنگین شده است، برای سلامتی شما بسیار خوب است.

بدن خود را قوی کنید

هنگام بارداری شکم و سینه‌ها بزرگ می‌شوند و مرکز ثقل بدن نیز تغییر می‌کند و منجر به آسیب دیدن و ایجاد درد در دیگر اعضای بدن می‌شود. اگر پیش از بارداری ماهیچه‌های کمر و شکم خود را تقویت کنید، پس از حاملگی کمتر دچار کمردرد خواهید شد. ورزش‌هایتقویت کننده عضله‌های شکم و کمر باعث می‌شوند طرز قرار گیری بدن، ایستادن و نشستن مادر در دوران بارداری اصلاح شود که این مسئله در این دوران بسیار مهم است.

به طور مرتب قلب را ورزش دهید

برای ورزش قلب و عروق باید روزانه 30 دقیقه زمان بگذارید. برای این منظور باید پیاده روی تند یا شنا کنید یا روی دستگاه الپتیکال حرکت کنید. اگر به طور مرتب باعث افزایش تپش قلب شوید، بارداری بهتری هم خواهید داشت. بدن باید در وضعیت فیزیکی و روحی خوبی قرار داشته باشد تا استقامت لازم برای حمل جنین را داشته باشید.

خیلی سخت ورزش نکنید

اگر دوست دارید هر روز 10 کیلومتر پیاده‌روی یا صخره نوردی کنید، باید عادت‌های خود را کمی تغییر دهید. وقتی قصد بچه دار شدن ندارید، هر چه قدر دوست دارید از این کارها انجام دهید. اما وقتی تصمیم به بارداری گرفتید، باید کمی متعادل و حساب شده ورزش کنید. ورزش‌های سنگین و زیاد باعث ایجاد استرس برای شما شده و برای بدن شما نیز مضزند. در عوض می‌توانید پیاده‌روی، کوهنوردی سبک و شنا انجام دهید که برای تخمک گذاری نیز مفید هستند. البته این ورزش‌ها را نیز زیاد انجام ندهید تا نفستان بند بیاید. آرام و متعادل.

به دنبال وزن کم کردن نباشید

شاید پیش از بارداری وسوسه شوید وزن خود را کم کنید تا پس از بارداری که وزنتان زیاد می‌شود خیلی چاق نشوید. اما زمانی که تصمیم می‌گیرید بچه دار شوید، وقت مناسیبی برای رژیم غذایی و ورزش‌های چربی سوز نیست. در این دوره باید مواد غذایی لازم را به بدن برسانید، نه اینکه آن را محدود کنید. سعی کنید همه نوع غذا را به اندازه کافی و مفید میل کنید و میوه و سبزیجات را در اولویت قرار دهید.

از تناسب اندام همسر خود غافل نشوید

تناسب اندام و سلامت بدن پدر نیز 90 روز پیش از لقاح پذیری بسیار اهمیت دارد. دلیل آن نیز زمانی است که اسپرم برای تکامل و رشد صرف می‌کند. برای داشتن قدرت باروری، بدن مرد هم باید در سلامت کامل باشد و برای این منظور باید به طور مرتب ورزش کند.

تقویت شکم و کمر

بیشترین تمرکز ورزشی در دوران بارداری روی ناحیه شکم و اطراف آن و کمر خانم‌ها است. با داشتن عضلات شکمی قوی، در طول بارداری دچار کمردرد نمی‌شوید و وضع حمل آسانی نیز خواهید داشت. داشتن شکم صاف و کمر ضعیف شاید موجب زایمان زودتر از موقع بشود. برای داشتن وضع حمل آسان، نداشتن کمردرد و بهبود سریع پس از زایمان باید میانگاه قوی داشته باشید. میانگاه شامل ماهیچه‌های شکمی و کمری است. ورزش‌هایی که به روی مرکز بدن کار می‌کنند، باعث تقویت بافت و ماهیچه‌های میانگاه می‌شوند. البته اگر قصد باردار شدن دارید، تقویت ماهیچه های لگن خاصره را نیز فراموش نکنید. ورزش‌هایی که موجب تقویت لگن می‌شوند را نیز انجام دهید. پیلاتس که امروز تقریبا همه باشگاه های بدنسازی آن را دارند نیز روش دیگری برای تقویت میانگاه بدن برای بارداری است. بیشتر مرکز حرکات پیلاتس روی شکم و کمر است. این ورزش برای خانم‌هایی که قصد بچه دار شدن دارند  بسیار مفید است.

ورزش کردن  پیش از بارداری بسیار مهم است زیرا پس از باردار شدن، به ویژه در سه ماهه دوم و سوم دیگر نمی‌توانید ورزش‌های شکمی یا کمری انجام دهید. حتی در این دوران نمی‌توانید طاق باز و روی کمر بخوابید. بنابراین، پیش از بارداری تا جای ممکن ورزش‌های سبک و مفید انجام دهید تا ماهیچه و عضلات ناحیه شکم و کمر برای تحمل وزن کودک آمادگی لازم را داشته باشند.

همچنین ببینید

اسید معده در بارداری، بارداری و تغذیه سالم، بارداری و مراقبت های آن، باورهای غلط بارداری، بایدها و نبایدهای دوران بارداری، تغذیه سالم در دوران بارداری، توصیه‌های بارداری، خوردن شكلات در بارداری، خوردن قهوه در دوران بارداری

درمان رفلاکس معده در دوران بارداری

اگر شما تغییرات شایع دوران بارداری را بشناسید حتما می دانید که برخی از این ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.