خانه / بارداری / توصیه‌هایی برای شروع یک بارداری سالم

توصیه‌هایی برای شروع یک بارداری سالم

شروع بارداری، بارداری سریع، بارداری سالم، توصیه‌های بارداری، سلامت بارداری، تغذیه بارداری، نكات سلامتی

توصیه اول – مراجعه به پزشک زنان برای چک آپ

پزشک متخصص زنان و زایمان به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید چطور سبک زندگی شما، رژیم غذایی‌تان، داروهایی که مصرف می‌کنید و سابقه بیماری‌هایی که داشته‌اید و یا دارید بر بارداری شما تاثیر می‌گذارد. همچنین متخصص زنان می‌تواند به شما توصیه‌هایی برای افزایش سرعت باردار شدن بدهد.

توصیه دوم – شروع به مصرف فولیک اسید و ویتامین‌های پیش از زایمان

حداقل یک ماه قبل از وقتی که برای بارداری تعیین کرده‌اید، شروع به مصرف فولیک اسید و ویتامین‌های مخصوص پیش از بارداری نموده تا خطر نقایص مادرزادی را کاهش دهید. اکثر ویتامین‌های پیش از بارداری، حداقل 400 میلی گرم فولیک اسید دارند. با مصرف این مکمل‌های مولتی ویتامین و فقط با مصرف یک قرص بدن شما تمامی ویتامین‌های لازم را دریافت خواهد كرد.

توصیه سوم – با پزشکتان درباره داروهای مصرفی خود مشورت نمایید

بعضی از داروها برای کودک خوب نیستند، به همین دلیل پزشک در دوران پیش از باردرای و بارداری اقدام به پیداکردن جایگزین‌های مناسب‌تر برای شما می‌کند. فرقی نمی‌کند که داروی تجویزی مصرف می‌کنید و یا خودتان خریده‌اید، باید درباره داروی خاص و اثرش برروی جنین تحقیق نمایید. هنگام صحبت با پزشک به غیر از داروها، مکمل‌هایی که مصرف می‌نمایید را نیز مطرح و بررسی نمایید.

توصیه چهارم – اگر سیگار می‌کشید یا الکل می‌نوشید، آن‌ها را ترک نمایید!

هرگز سیگار نکشیده و الکل ننوشید. اجتناب از مصرف الکل و ترک سیگار به پیشگیری از نقایص مادرزادی در جنین کمک می‌نماید. اگر نیاز به کمک برای ترک این دو دارید، با پزشکتان در این باره مشورت نمایید.

توصیه پنجم – رژیم غذایی‌تان را بهبود دهید

غذاهای سالم را انتخاب کنید و یک رژیم غذایی مناسب برای دوران بارداری در پیش گیرید. اگر زیاد اهل تنقلات و چیپس و پفک هستید، مصرف میوه را در میان وعده‌ها افزایش دهید و میان وعده‌های سالم را جایگزین این خوراکی‌ها نمایید.

توصیه ششم – وزنتان را متناسب نمایید

اگر اضافه و یا کمبود وزن دارید، با پزشکتان درباره رسیدن به وزنی متناسب برای بارداری مشورت نمایید. با رسیدن به تناسب اندام، شانس ابتلا به فشار خون بالا و یا دیابت بارداری در شما کاهش می‌یابد.

پنج روش برای كاهش وزن پس از بارداری

توصیه هفتم – درکلاس‌های آمادگی پیش از بارداری شرکت نمایید

فعال بودن در دوران بارداری بسیار مهم است. بعضی از ورزش‌ها و فعالیت‌های ورزشی در دوران بارداری مناسب نیستند، پس بهتر است دنبال کلاس‌ها و ورزش‌های مناسب برای زنان باردار باشید. پیاده‌روی و شنا دو نمونه از ورزش‌های متناسب با دوران بارداری می‌باشند. با این حال پیش از هر ورزشی با پزشکتان مشورت نمایید.

توصیه هشتم – به دندانپزشک مراجعه نمایید

سلامت دندان‌ها و لثه‌هایتان را نادیده نگیرید. پیش از اقدام برای بارداری به دندانپزشک مراجعه نمایید. در دوران بارداری ممکن است امکان مراجعه به دندانپزشک وجود نداشته باشد، پس جرم‌گیری و اطمینان حاصل كردن از سلامت دندان‌ها برای شما ضروری است.

در دوران بارداری بدن ما چه تغییراتی می‌كند؟

توصیه نهم – مصرف کافئین را محدود نمایید

به طور كلی کمی کافئین مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما مقدار زیاد آن خواب شما را به هم میریزد. خواب کافی در دوران بارداری برای سلامتی شما حیاتی است.

توصیه دهم – غذاهای دریایی را با دقت انتخاب نمایید

مصرف دوبار در هفته غذاهای دریایی خالی از اشکال است. اما بعضی از ماهی‌ها مقدار بیشتری جیوه نسبت به سایر ماهی‌ها دارند و این جیوه به کودک درحال رشد آسیب می‌رساند. از مصرف اره ماهی، ماهی اسقومری (mackerel)، کوسه، tilefish و albacore tuna اجتناب نمایید. در عوض بیشتر میگو، ماهی سالمون و یا سایر ماهی‌هایی را مصرف كنید كه مطمئن هستید جیوه كمتری دارند.

همچنین ببینید

اسید معده در بارداری، بارداری و تغذیه سالم، بارداری و مراقبت های آن، باورهای غلط بارداری، بایدها و نبایدهای دوران بارداری، تغذیه سالم در دوران بارداری، توصیه‌های بارداری، خوردن شكلات در بارداری، خوردن قهوه در دوران بارداری

درمان رفلاکس معده در دوران بارداری

0.0 00 اگر شما تغییرات شایع دوران بارداری را بشناسید حتما می دانید که برخی ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.