خانه / سلامتی / ثبات قند خون با صبحانه‌ای مفصل و شامی مختصر

ثبات قند خون با صبحانه‌ای مفصل و شامی مختصر

خوردن صبحانه زیاد، مزایای خوردن صبحانه، خوردن صبحانه و لاغری، فواید خوردن صبحانه، كنترل قند خون بالا، كنترل قند خون در افراد دیابتی، دیابت نوع 2 چیست، چگونه قند خون را پایین بیاوریم، چگونه قند را كنترل كنیم، چگونه قند خون را كاهش دهیم، قند خون افراد دیابتی، دیابت و صبحانه، نكات سلامتی

قند خون ما همیشه در حال تغییر است. هر بار که شما چیزی می‌خورید، قند مواد غذایی جذب بدن شما شده و به جریان خون فرستاده می‌شود. از آنجا، قند خون به گردش در بدن شما ادامه می‌دهد تا سوزانده شده و یا برای ذخیره سازی مصرف شود. اما در مورد افرادی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند، این مرحله دوم به آسانی انجام نمی‌شود. بدن این افراد قند خون را به صورت كارآمدی مصرف نمی‌كند، زیرا به درستی نمی‌داند که در خون قندی وجود دارد. خوشبختانه، تحقیقات جدید نشان داده است که مقدار غذایی كه در وعده‌های مختلف می‌خوریم می‌تواند نحوه پاسخ بدن ما به قند را تغییر دهد. این امر می‌تواند به بیماران دیابتی در کنترل بهتر قند خونشان كمك كند.

بدن به طور معمول چگونه قند خون را کنترل می‌کند؟

هنگامی که بدن یک دوز قند از مواد غذایی که می‌خورید را دریافت می‌كند، با استفاده از هورمونی به نام انسولین این قند را به اندام‌ها می‌فرستد تا آن را استفاده و یا ذخیره كنند. عضوی در بدن به نام پانكراس (لوزالمعده) که نزدیک به معده قرار دارد مسئول تشخیص سطح قند خون و ترشح انسولین است. سپس انسولین در عضلات، کبد و سلول‌های چربی عمل کرده و این اعضا را به جمع آوری قند موجود در گردش خون ترقیب می‌كند. سپس قند به فرمی تبدیل می‌شود كه به آسانی ذخیره شده و می‌تواند در آینده بر حسب نیاز مورد استفاده قرار گیرد. انسولین همچنین به افزایش فعالیت سلولی كمك كرده و فعالیت‌هایی در بدن که معمولا نیاز به مقدار زیادی انرژی دارند را زیاد می‌كند. در واقع انسولین اطمینان حاصل می‌كند كه بدن به قند خون بالا پاسخ می‌دهد و از این قند آنچه را كه می‌تواند سوزانده و باقی آن را ذخیره می‌كند.

در بدن افرادی كه دیابت نوع 2 دارند چه اتفاقی می‌افتد؟

در دیابت نوع 2، لوزالمعده آن طور كه باید به قند موجود در خون پاسخ نمی‌دهد. در بدن این افراد سطوح قند خون باید بسیار بالا باشد تا انسولین ترشح شود. به همین دلیل، قند برای مدت زمانی طولانی از طریق خون در بدن گردش می‌كند، بدون این كه توسط اندام‌ها مصرف شده و یا با ترشح انسولین سوزانده شود. در کوتاه مدت، بدن قادر خواهد بود قند خون بالا را تحمل كند. اما زمانی که قند خون برای هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها بالا باقی می‌ماند، شروع به آسیب زدن به بدن می‌كند. قند خون بالا به رگ‌های خونی آسیب رسانده و باعث ایجاد اختلال در عملكرد معمول آن‌ها می‌شود. همچنین اندامی مانند کلیه‌ها، چشم و قلب نیز در اثر قند خون بالا آسیب دیده و احتمال بیمار شدن فرد افزایش می‌یابد. سیستم ایمنی بدن نیز تحت تاثیر قند خون بالا تضعیف شده و اغلب بیماران دیابتی هنگامی که آسیب دیده یا دچار عفونت می‌شوند، به سختی بهبود می‌یابند.

در این مطالعه چه چیزی مورد بررسی قرار گرفته است؟

محققان مشاهده کردند که میزان قند خون هر شخصی در طول روز متفاوت است، حتی اگر غذایی كه مصرف می‌كنیم یكسان باشد. خوردن صبحانه‌ای بزرگ در ابتدای روز منجر به افزایش قند خون کمتری نسبت به خوردن همان میزان غذا در وعده شام می‌شود. دلیل این امر آن است که ساعات غذا خوردن به تنظیم ریتم شبانه روزی بدن كمك می‌كند، كه به عنوان ساعت داخلی بدن ما شناخته شده است. این ساعت داخلی علاوه بر وعده‌های غذایی، با استفاده از نور روز نیز تنظیم شده و تشخیص می‌دهد چه زمانی باید بیدار باشیم و چه زمانی باید بخوابیم. همچنین کنترل تعدادی از فرآیندهای دیگر در بدن، از جمله آزادی انسولین نیز تحت تاثیر این ساعت داخلی بدن می‌باشد. محققان قصد داشتند بدانند آیا می‌توانند با كنترل زمان وعده‌های غذایی به بیماران دیابتی در کنترل بهتر قند خون كمك كنند یا خیر.

نتیجه این تحقیق چه بود؟

شرکت کنندگان در این تحقیق به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه صبحانه‌ای مفصل (در حدود 700 کالری)، ناهاری متوسط ​​(حدود 600 کالری)، و یک شام کوچک (حدود 200 کالری) می‌خوردند. گروه دیگر برعكس گروه دوم عمل كردند. محققان میزان قند خون و نحوه پاسخ بدن به افزایش قند خون قبل و بعد از هر یك از این وعده‌های غذایی را در افراد اندازه گرفتند.

آن‌ها دریافتند که افرادی که در رژیم غذایی روزانه خود صبحانه‌ای مفصل و شامی مختصر می‌خوردند دارای سطوح بالاتری از انسولین و افزایش قند خون كمتری نسبت به گروه دوم بودند. به طور کلی، کنترل قند خون در بیماران دیابتی که صبحانه مفصلی می‌خوردند و وعده‌های غذایی خود را در شب مختصر نگه داشته بودند بسیار بهتر بود.

چگونه می‌توانم این اطلاعات استفاده کنم؟

این یافته‌ها و بسیاری از مطالعات دیگر نشان می‌دهد که خوردن یک صبحانه پر انرژی و یک شام مختصر ترشح انسولین در بدن را افزایش داده و وزن بدن را کاهش می‌دهد. نخوردن صبحانه نیز کنترل قند خون را دچار مشكل كرده، چربی بدن را افزایش داده و فشار خون را بالا می‌برد. پیام روشن است: اگر شما دیابت دارید و یا در خانواده شما سابقه بیماری دیابت وجود دارد، صبحانه‌تان را چون یک شاه، ناهارتان را چون یک شاهزاده و شامتان را همچون یك گدا بخورید!

منبع نوشته

همچنین ببینید

راههای حفظ سلامتی، خواص گیاهان دارویی، گیاهان تصفیه كننده هوا، فواید درمانی اسطوخودوس، خواص آلوئه ورا برای پوست، كاهش استرس با اسطوخودوس، درمان استرس با لاوندر، خواص درمانی رزماری

بهترین گیاهان خانگی برای بهبود سلامت و روحیه بهتر

همه افرادی که به دنبال خرید گیاهان خانگی هستند، قبل از انجام خرید اولین اولویت ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.