خانه / روانشناسی / جلب رضایت والدین در ازدواج

جلب رضایت والدین در ازدواج

نكات ازدواج، راهنمای ازدواج، مشاوره قبل از ازدواج، مخالفت والدین در ازدواج، جلب رضایت والدین در ازدواج، انتخاب صحیح همسر

مخالفت والدین در ازدواج برای خیلی‌ها اتفاق می‌افتد. در این مواقع باید چه کار کرد؟ پا پس کشید و تسلیم خواسته خانواده شد یا همچنان بر خواسته خود اصرار ورزید؟ هیچ مخالفتی به معنی رد گزینه شما نیست و هیچ موافقتی هم به معنی تایید کامل آن نیست. پس اگر والدینتان با انتخاب شما مخالفت کردند، فکر نکنید فرد مورد نظرتان از هر حیث مردود است. یک بار دیگر به معیارهایتان نگاه کنید و فرد منتخبتان را با آنها بسنجید و بعد، از او در مقابل خانواده تان دفاع کنید. در واقع از انتخاب خودتان دفاع کنید.

 قدم اول

اولین قدم در دفاع از فرد مورد علاقه‌مان این است که انتخاب ما قابلیت دفاع عقلانی داشته باشد. و این دفاع حمل بر درستی ملاک‌ها و اولویت بندی آنهاست. اگر از نظر عقلانی توانسته باشیم بدون عاشق شدن كوركورانه قبل از تطبیق ملاک‌ها فرد مورد نظر را انتخاب کنیم و هم شانی مذهبی، اقتصادی، فرهنگی، سنتی، تحصیلات، ظاهري و … رعایت شده باشد می‌توان گفت فرد مورد نظر گزینه مناسبی برای ازدواج است. در چنین صورتی می توان از انتخاب خود دفاع کرد.

اما معمولا مخالفت والدین با فرد انتخابی فرزند به دلیل عدم تطابق ملاک‌ها و هم شانی فرد با فرزند یا خانواده است. و معمولا زمانی که فرزند قبل از تعیین ملاک‌ها عاشق شده باشد چنین مشکلی خواهند داشت. البته درصد بسیار کمی از والدین هم از روی تعصب و بدون دلیل با انتخاب فرزند خود مخالفت می‌کنند اما مطمئنا در درصد بسیار پایینی قرار دارند.

قدم دوم

شما نیم نگاهی به ملاک های خودتان بیندازید. آیا فرد مورد نظر را بر اساس ملاک های خود انتخاب کرده اید؟ آیا اول انتخاب کرده و بعد عاشق شده‌اید یا اول عاشق شده و بعد ملاک‌ها را بر اساس فرد مورد نظر تعدیل کرده اید؟ آیا صفت خاصی در محبوبتان نیست که به خاطر همان ویژگی خاص، شما حاضر شده‌اید با او ازدواج کنید و از سایر داشته‌ها و نداشته‌ها صرف نظر كرده باشيد؟ اگر مطمئن شدید انتخاب شما کاملا معقول و منطقی و بر اساس ملاک بوده طبعا مخالفت والدین، غیر منطقی خواهد بود.

قدم سوم

شما باید در جو صمیمی و فرصت مناسب با والدین خود صحبت کنید. ملاک‌هایتان را برای آنها بازگو کنید. در مورد اينكه چرا و بر چه اساسی او را انتخاب کرده‌اید و محاسن او و ایده‌آل‌های شخصی‌تان با والدینتان صحبت کنید. البته اگر شخصي كه مورد اعتماد والدینتان و شما است، قبلا با شما هماهنگ شده و در جلسه حاضر باشد نيز تاثیر بسيار مثبتی خواهد داشت. ممکن است پدر یا مادر شما هم براي مخالفت خود دلایلی داشته باشند که از نظر شما غير منطقي باشد اما از نظر شخص مورد اعتماد شما حرف درستی باشد. در اين صورت شما باید ملاک‌های خود را تعدیل کنید.

مطمئنا هیچ پدر و مادری مانع خوشبختی فرزند خود نمی‌شوند، حتی اگر با ازدواج او صد در صد مخالف باشند. والدین زیادی را دیده‌ایم که با وجود مخالفت كلي با ازدواج فرزند خود و حتی تهدید فرزند به عدم حمایت و محرومیت از ارث، باز هم بعد از ازدواج حمایت خود را از فرزند دریغ نکرده‌اند.

همه ما چه قبل و چه بعد از ازدواج به نظر لطف والدینمان نیاز داریم. حتی اگر والدین هیچ کمکی هم به شما نکنند، سعی کنید با همراهي همسرتان رضایت آنان را به دست آورید. هم رضایت والدین شما و هم والدين همسرتان. اصلا به این گزینه فکر نکنید که بخواهید رابطه خود را با والدین‌تان قطع کنید. والدین انسان به مانند ریشه او هستند و قطع رابطه با والدین انسان را تبدیل به موجودی بی‌ریشه می‌کند و باعث بروز مشکلات فراوانی خواهد شد. به جای این که از برخورد والدینتان با همسر آينده خوئ نگران باشید، بعد از اطمینان از انتخابتان بر اساس ملاک‌ها و اولویت‌های ذکر شده، با هم به دنبال راه‌هایی باشید که نظر لطف والدین دو طرف همیشه بر زندگی مشترک شما سایه بیندازد.

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

3.0 01 مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.