خانه / روانشناسی / خلاقیت درونتان را آزاد کنید!

خلاقیت درونتان را آزاد کنید!

نكات روانشناسی، روانشناسی شخصیتی افراد، راههای خلاق بودن، داشتن ذهن خلاق، قوه تخیل و خلاقیت، تصورات غلط درباره خلاقیت، قوه تصویرسازی ذهنی، راههای مختلف خلاقیت، روانشناسی خلاقیت

حدس زدن ادامه سریال های تلویزیونی، صحبت کردن با همکاران درباره مشکل یکی از مشتریها و یا درک معنی برخی از کنایه های فیلم ها، گرچه به نظر اتفاق تازه ای نمی‌آید اما کلیه این مثال ها جزو مواردی هستند که باعث می‌شوند خلاقیت شما تحریک شود و همانند ماهیچه های بدن، هرچقدر بیشتر از قوه تخیل خود استفاده کنید، آن را قویتر می‌کنید. این کار را در هر جایی انجام می‌دهید در منزل، سرکار و در موقعیت های اجتماعی. بیشتر افراد تصور غلطی درباره ” خلاق بودن” دارند و همین امر باعث می‌شود که نتوانند این امر بالقوه را به فعل برسانند. در ادامه ما شما را با 6 تصور غلط درباره خلاقیت آشنا می‌کنیم و به شما یاد می‌دهیم که چطور از قوه تصویرسازی ذهنی خود استفاده کنید.

اشتباه 1: من خلاق نیستم

آیا با شنیدن کلمه خلاقیت به جای اینکه چیزی به شما الهام شود، چهارستون بدنتان به لرزه می‌افتد؟ این مساله به معنی فقدان تصویر سازی در شما نمی‌باشد، تنها به این دلیل است که جایی آنرا مخفی نگه داشته اید. به گفته دیوید گلدشتاین مشاور و همکار نویسنده کتاب “Creative you” ( کتابی که در جستجوی ارتباط بین خلاقیت و شخصیت فرد می‌پردازد)، هر کسی می‌تواند خلاق باشد، اما واقعیت این است که قوه تصویر سازی بسیاری از افراد در ابتدای کودکی خاموش می‌شود. برای مثال، یک کودک 5 ساله آسمان را به رنگ بنفش نقاشی می‌کند چراکه فکر می‌کند زیباست اما اگر کسی نقاشی اش را به باد انتقاد گرفته و مسخره کند، او دیگر به انگیزه و خلاقیت درونی خود اعتماد نمی‌کند.”

خوشبختانه، برای بسیاری از ما که از دوران مدرسه هنوز واهمه داریم، خلاقیت فقط در نقاشی کشیدن و یا نمره کامل گرفتن از معلم نقاشی خلاصه نمی‌شود.

اشتباه 2: خلاقیت=هنر

شناخت خلاقیت های ذاتی، اولین گام در رشد آن است. به گفته گلدشتاین اینکه شاعر یا نقاش نیستید، دلیل نمی‌شود که خلاق نباشید. آیا شما می‌توانید در جلسات شرکای کاری مثل حرفه ای ها خوب صحبت کنید؟ آیا به نظر می‌رسد که همیشه می‌دانید در موقعیتی که دیگران حرفی برای گفتن ندارند حرف درست را بزنید؟ پس شما نیز در زمینه ارتباط با دیگران خلاقیت دارید. شاید شما هم همانند مربی باشگاه دارای این قابلیت باشید که یک ورزش جالب و مفید را بوجود آورید. این هم نوعی خلاقیت است. شاید هم از فیلم های سه بعدی لذت می‌برید، در اینصورت می‌توانید یک وبلاگ ایجاد کرده و درباره یک موضوع تخیلی مطلب بنویسید.

اشتباه 3: خلاقیت بیهوده و بی معناست

وقتی در حال غرق شدن هستید باید در جریان آب شنا کنید نه در آسمان. استراحت دادن به ذهن وقتی که در گیر یک مساله گیج کننده هستید باعث می‌شود که زمانی که سر کار خود بر میگردید راه حل های فراوانی به فکر شما خطورکند. مطالعات نشان داده اند که خلاق بودن ارتباط مستقیمی‌با آزاد بودن فکر، سلامت عاطفی و جسمی‌، اعتمادبنفس و حتی خواب کافی دارد.

اشتباه 4: بعضی ها ذاتا خلاقند بعضی های دیگر نه!

“هر کسی سبک و روش خودش را دارد “به گفته گلدشتاین خلاقیت باتوجه به تفاوت شخصیت در افراد، متفاوت است. یکی از عوامل مهمی‌که روی خلاقیت تاثیر زیادی دارد درون گرایی در مقابل برونگرایی می‌باشد.فرد برونگرا با تعامل بهترین نوآوری ها را دارد در حالیکه فرد درونگرا بوسیله بازتاب آرام خود نوآوری می‌کند. اگر شما بشدت برون گرا هستید، یعنی وقتی که با دوستان خود صحبت می‌کنید از خلاقیت خود استفاده می‌کنید نه وقتی که در ماشین خود تنها هستید. ولی اگر فردی درونگرا باشید، وقتی که با مساله ای روبرو می‌شوید در همان لحظه چیز خاصی به ذهنتان نمی‌رسد ولی مثلا وقتی که صبح فردا در حال دوش گرفتن هستید یک راه حل فوق العاده سراغتان می‌آید. دانستن ” زمان” خلاقیت مثل این است که ضربه ای به شما وارد شود و ذهنتان را روشن کند. برای فهمیدن اینکه درونگرا هستید یا برونگرا می‌توانید از تست هایی که در این رابطه موجود است بعنوان نخستین گام برای هدایت جرقه های ذهنی خود استفاده نمایید.

اشتباه 5: من برای فعالیتهای خلاقانه وقت ندارم

ممکن است تحت تاثیر هنرمندان، نویسندگان یا کارگردانان مختلف قرار بگیرید. وقتی که می‌شنوید یا می‌بینید که چقدر زمان برای کار خود وقت می‌گذارند مثلا نویسنده ای 5 ساعت در روز یا کارگردانی 10 سال روی اولین پروژه کارگردانی خود وقت می‌گذارد احساس فلج شدن می‌کنید. زمانی که یک هنرمند برای یک پروژه می‌گذارد شاید ” خلاقیت” را برای مردم عادی امری وقت گیر نشان دهد اما شما می‌توانید خلاقیت خود را فقط در عرض چند دقیقه بالاببرید. و این به نوبه خود باعث می‌شود که ظرفیت شما به همراه لذت و ابراز وجود شما بیشتر شود. روزی یک عکس گرفتن و یا نوشتن یک صفحه داستان در یک هفته هم جزو خلاقیت شما به حساب می‌آید. استفاده از چنین روشهایی بدون در نظر گرفتن خوبی یا بدی آن برایتان لذت بهمراه خواهد داشت.

اگر می‌توانید هر روز صبح بنشینید و 5 صفحه بنویسید، به هربهانه ای که شده این کار را انجام دهید. اما اگر ترجیح می‌دهید که فقط چند خطی را در دفتر روزانه خود بنویسید آنهم وقتی که کاملا حس نوشتن داشتید چیزی از تعهدتان کم نمی‌کند.

اشتباه 6: خلاقیت یعنی کاری انجام دهید

تماشای فیلم، خواندن کتاب یا در نهایت تماشای سریال از ابتدا شاید بنظر وقت گذراندن باشد اما هر کدام آنها نیز می‌تواند به نوعی خلاقانه تلقی شود اگر با نیتی همراه باشد. به جای اینکه فقط به تلویزیون زل بزنید، در مورد اتفاقاتی که در فیلم یا کتاب می‌افتد فکر کنید و در موردش از خودتان سوال بپرسید مثلا چرا کارگردان از این نما فیلم گرفته یا منظور شخصیت داستان از گفتن جملات شکسپیر چه بود؟ هدف هر پروژه خلاقانه ای گفتن چیزی است، بنابراین سوال کردن درباره یک چنین پروژه هایی کمک می‌کند که بفهمید چه جوابی را باید به خودتان بدهید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.