خانه / سلامتی / خوردن ماست چه تاثیری بر روده دارد؟

خوردن ماست چه تاثیری بر روده دارد؟

نكات سلامتی، تغذیه سالم، سلامت گوارش، سلامت روده‌ها، میكروب‌های طبیعی روده، خواص ماست، غذاهای دریایی

دبیر علمی هفته سلامت گوارش توصیه کرد: مصرف ماست، دوغ کفیر، پنیر، میوه و سبزی، غذاهای دریایی و پرهیز از مصرف خوراکی‌های دارای مواد نگه دارنده از عوامل موثر ایجاد تعادل در میکروب‌های طبیعی روده است.

دکتر همایون واحدی امروز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته سلامت گوارش که در بیمارستان شریعتی برگزار شد افزود: میکروب‌های روده‌ای نقش مهمی در برقراری سلامتی و عملکرد نرمال بدن ایفا می‌کنند. وی اضافه کرد: حداقل 1000 گونه مختلف از باکتری‌ها شناخته شده است که حاوی 3 میلیون ژن (150 برابر بیشتر از ژن انسان) هستند. وزن کلی میکروب روده موسوم به میکروبیوتای می‌تواند به 2 کیلوگرم برسد.

دبیر علمی هفته سلامت گوارش افزود: بیش از 1000 گونه متفاوت باکتری در روده انسان یافت می‌شوند که فقط 10 تا 170 نوع آنها در افراد مختلف مشترک هستند و بنابر این میکروبیوتای هر فرد مخصوص خود اوست و مانند کارت هویت او محسوب می‌شود.

وی به نقش میکروب‌های روده در سلامتی اشاره کرد و گفت: هضم غذاها در معده و روده کوچک، تولید برخی از ویتامین‌ها، مبارزه با حملات دیگر میکرو ارگانیسم‌ها، حفظ سیستم ایمنی بدن و عملکرد مناسب دستگاه گوارش از مواردی است که میکروب‌ها در برقراری سلامتی دارند.

به گفته وی میکروب‌های روده می‌توانند موجب بیماری‌هایی مانند بیماری التهابی روده، سندرم روده تحریک پذیر، سرطان کولون، دیابت، چاقی، بیماری قلبی و عروقی، بیماری کبد چرب و غیره شوند. واحدی ادامه داد: دانشمندان معتقدند ترکیب میکروب‌ها در 3 سالگی انسان پایدار و مشابه بزرگسالان می‌شود اما در طول زندگی به تکامل خود ادامه می‌دهد.

این فوق تخصص گوارش و کبد اظهار داشت : ترکیب میکروب‌ها تحت تاثیر فاکتورهایی مانند سن، ژنتیک، نژاد، تغذیه و محیط تغییر می‌کند و از این رو شناسایی و تعیین میکروبیوتای نرمال در جوامع و سنین مختلف عامل مهم و پیش نیاز برای شناسایی بیشتر عوامل تاثیرگذار به شمار می‌رود.

واحدی همچینن اضافه کرد : تغییر و اصلاح رژیم غذایی در نوع میکروب‌های روده تاثیر می‌گذارد. تغذیه صحیح و مناسب مانند مصرف ماست ترش، مواد فیبری (میوه و سبزی)، غذاهای دریایی، مصرف مکمل‌های پروبیوتیکی (ماست ، دوغ کفیر) بر عملکرد روده‌ها و سلامتی تاثیرگذار است.

هفته سلامت گوارش در روزهای یکم تا هشتم خردادماه در شهرهای تهران، مشهد، قم، ساری، تبریز، گرگان، اهواز، کرمان و رشت برگزار می‌شود.

همچنین ببینید

راههای حفظ سلامتی، خواص گیاهان دارویی، گیاهان تصفیه كننده هوا، فواید درمانی اسطوخودوس، خواص آلوئه ورا برای پوست، كاهش استرس با اسطوخودوس، درمان استرس با لاوندر، خواص درمانی رزماری

بهترین گیاهان خانگی برای بهبود سلامت و روحیه بهتر

0.0 00 همه افرادی که به دنبال خرید گیاهان خانگی هستند، قبل از انجام خرید ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.