خانه / زيبايی / درمان‌هایی برای پوست‌های خشک

درمان‌هایی برای پوست‌های خشک

درمان خشكی پوست، روغن بادام، شستشوی پوست خشك، مرطوب‌سازی پوست خشك

داشتن پوستی خشک خود عاملی موثر در پیری پوست و چروک شدن سریع تر آن است. اگر پوستی خشک دارید باید نکات تغذیه‌ای و عادات درست رفتار با پوست خود را بدانید تا از چروکیدگی زود هنگام آن جلوگیری کنید. برای درمان خشكی پوست بهتر است در ابتدا بدانید که پوست شما جزو کدام دسته از پوست‌های خشك است.

چند نوع پوست خشک داریم؟

دو نوع پوست خشك داریم: گروه اول افرادی که غدد چربی‌شان کم کار است و گروه دوم افرادی که پوست‌شان از کم آبی رنج می‌برد. اغلب ما فکر می‌کنیم که خشکی پوست مربوط به سن و سال می‌شود و افراد مسن پوست خشک تری دارند، در حالی که این مسئله درست نیست. چرا که خشكی پوست در جوانان نیز مشاهده می‌شود. یکی دیگر از دلایل خشکی پوست افراد به رژیم غذایی و هورمون‌های بدنشان برمی‌گردد.

با پوست خشک چه کنیم؟

یک پرهیز غذایی منظم و خوب و سالم به بهبود پوست شما کمک قابل توجهی خواهد کرد. به جای اینکه از لوازم آرایشی مخصوص پوست‌های خشک استفاده کنید، بهتر است که  یک رژیم غذایی سالم را در برنامه خود بگنجانید.

 نکته:

از صابون برای تمیز کردن پوست تان استفاده نکنید. بیشتر صابون‌ها اسیدی هستند. به جای استفاده از صابون‌های معطر و بودار، از پاک کننده‌هایی استفاده کنید که ملایم باشند. پوست خود را با آب بشویید تا سطح پوست‌تان را پاک کند.

چه نوع آبی برای شستشوی پوست مناسب‌تر است؟

شاید شما برای شست و شوی پوست خود با آب شیر تردید داشته باشید. اغلب آب شیر لوله کشی مواد شیمیایی دارند که در آن ته نشین شده و به پوست آسیب رسانده و آن را حساس می‌کنند. سعی کنید به جای آن از آب معدنی استفاده کنید تا سرعت بهبود و سالم سازی پوست خود را افزایش دهید ، آب لوله کشی به خاطر داشتن کلر و دیگر افزودنی‌ها برای پوست مناسب نیست .

از مرطوب کننده ای استفاده کنید که پوست شما را نرم و ملایم ساخته و بدون اضافه کردن چربی که منافذ پوستی شما را مسدود کند و منجر به ایجاد جوش شود و یا از ترشح چربی‌های طبیعی پوست شما جلوگیری کند از آن نفع ببرید.

مرطوب ساختن یعنی استفاده از موادی که رطوبت را به خود جذب کرده و به طور طبیعی باعث شادابی پوست شده و رطوبت را در همانجا نگه می‌دارد. بهترین مرطوب کننده های پوست گروه مرطوب کننده های گیاهی هستند مثل بعضی روغن‌های طبیعی، مانند روغن پامچال، بابونه، زوفای مصری .

برای مرطوب کردن پوست‌تان از یک کرم چرب سنگین مانند روغن‌های معدنی استفاده نکنید. روغن‌ها و کرم‌های معدنی منافذ پوست شما را مسدود می‌کند.

 یک نسخه‌ی سنتی برای برطرف کردن خشکی پوست:

کافی است ۲ نخود کندر را درون روغن بادام حرارت دهید تا زمانی که کندر کاملا درون روغن حل شود. پس از آن اجازه دهید که روغن سرد شود از روغن به دست آمده برای ماساژ پوست دست یا بدن تان استفاده کنید تا نرمی و لطافت فوق العاده ای به پوست شما بدهد چرا که این روغن تاثیر بسیار زیادی در بهبود خشکی پوست‌تان دارد.

همچنین ببینید

15 روش کم‌هزینه و آسان برای زیبایی پوست و مو

اهمیت زیبایی و سلامت پوست و مو برای خانم‌­ها بر هیچکس پوشیده نیست. اما گاهی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.