خانه / سبك زندگی / دکوراسیون اتاق خواب به زبان ساده

دکوراسیون اتاق خواب به زبان ساده

اتاق خواب ساده و شیك، اتاق خواب عاشقانه، اتاق خواب عروس، اتاق خواب كوچك، اتاق خواب لوكس، اتاق خواب مجلل، اتاق خواب مدرن، انتخاب رنگ اتاق خواب، تزیین اتاق خواب، اتاق خواب، چیدمان اتاق خواب، دكوراسیون اتاق خواب، دکور اتاق خواب، فضای اتاق خواب، نكات چیدمان اتاق خواب، دكوراسیون داخلی، طراحی داخلی منزل، سبك زندگی، وسایل مدرن اتاق خواب، قاب عكس در دكوراسیون، آباژور اتاق خواب، نورپردازی اتاق خواب، انتخاب كاغذ دیواری اتاق خواب، رنگ نور اتاق خواب، ساعت دیواری اتاق خواب، شلف های دكوری اتاق خواب، میز آرایش در اتاق خواب، گلدان در اتاق خواب

فرقی نمی‌کند سالن پذیرایی باشد یا آشپزخانه، اتاق کار باشد یا راهروی ورودی. ما خانم‌ها معمولا دوست داریم برای تک‌تک قسمت‌های خانه سنگ تمام بگذاریم. این وسط اما اتاق خواب با بقیه قسمت‌ها یک فرق اساسی دارد. اینجا نه قرار است مثل سالن پذیرایی، سلیقه بقیه را هم در نظر گرفت و نه مثل بقیه قسمت‌ها کسی در آن رفت و آمد دارد. جایی است که تماما طبق سلیقه خودتان چیده می‌شود. اتاقی که قرار است آرامش را به شما و همسرتان هدیه کند. چهاردیواری رویایی که باید نکته‌های زیادی را برای ایده‌آل شدنش رعایت کرد.

اصل اولیه: قبل از هر اقدامی یک دور با همسرتان وارد اتاق خالی بشوید و یک چرخی تویش بزنید. خوب که فضا دست‌تان آمد، توصیه‌های زیر را بخوانید و ایده‌آل‌ترین‌هایش را سوا کنید. می‌دانید که! اول و آخرش شما دو نفر تصمیم گیرنده‌اید!

نورپردازی

– نورپردازی متفاوت اتاق خواب می‌تواند حال و هوایش را هم کاملا دگرگون کند. حالا قضیه این نورپردازی به پیچیدگی و خفنی اسمش هم نیست. یعنی قرار نیست پروژکتوری در کار باشد یا یک سری لامپ خیلی غیرمعمول. کافی است به جای لامپ‌های معمولی چند تا لامپ ال‌ای‌دی از مغازه‌های لوستر فروشی بخرید و جایگزین کنید. این نوع لامپ‌ها علاوه بر اینکه نور بیشتر و زیباتری دارند، طول عمر بیشتر و مصرف کمتری هم دارند.

– اگر علاقه زیادی به نورهای رنگی ندارید و همان فضای معمول یک اتاق خواب با رنگ‌های عادی را ترجیح می‌دهید، یک نور عمومی سفید به همراه نور زردی که لوستر اتاق آن را تأمین می‌کند می‌تواند مناسب باشد. اما اگر دوست دارید فضای اتاق‌تان کمی متفاوت باشد می‌توانید به جای لوستر از کریستال‌های دکوراتیو که نورهای موضعی به رنگ‌های مختلف تولید می‌کنند استفاده کنید. یکی از زیباترین مارک‌های این نوع از کریستال‌ها، «سوارفسکی» است.

– اگر آباژور دارید می‌توانید به همان نور سفید عمومی و نور زرد لوستر اکتفا کنید و به جای کریستال‌های دکوراتیو هم چراغ‌های رنگی برای آباژورتان تهیه نمایید. خوبی‌اش این است که فقط زمانی که دلتان هوای یک فضای متفاوت کرد می‌توانید کلید آباژور را فشار بدهید و تمام!

– احتمال دارد تنظیم نبودن شدت این نورها منظره بدی به اتاق‌تان بدهد. برای حل این مشکل می‌توانید خودتان نور را تنظیم کنید. «دیمر» اینجا به دادتان می‌رسد! دیمرها در واقع تنظیم‌کننده‌هایی برای نور هستند که مثل درجه پنکه سقفی‌های قدیمی به دیوار نصب می‌شوند و این اجازه را به شما می‌دهند که نور اتاق را خودتان تنظیم کنید. البته نوع هوشمندشان هم وجود دارد که خودش تشخیص می‌دهد چه مقدار نور برای چه ساعتی از روز لازم است. هر دو نوع را می‌توانید از لوستر فروشی‌ها تهیه نمایید.

– رنگ نور اتاق را می‌توانید با توجه به رنگ وسایل اتاق‌تان انتخاب کنید. با این حال حواس‌تان باشد رنگی انتخاب نکنید که فقط برای چند ساعت خوشحال‌تان کند و بعد از چند ماه یک خرج اضافی برای تغییر لامپ روی دست‌تان بگذارد. نورهای رنگی باید فضای آرامی به اتاق خواب ببخشد. سبز ملایم معمولا اضطراب و دلواپسی را کاهش می‌دهد و آرامش عجیبی هدیه می‌کند. آبی آسمانی هم برای کاهش فشار خون و به وجود آوردن یک فضای کم تنش مناسب است. ترکیب بنفش و صورتی هم فضای عاشقانه‌ای به اتاق می‌بخشد که البته ممکن است در طولانی مدت خسته‌تان کند.

دیوارها

– انتخاب کاغذ دیواری با رنگ‌های روشن و طرح‌های نه چندان شلوغ فضای اتاق شما را دل بازتر نشان می‌دهد. با این حال همه دیوارها را به یک رنگ و یک شکل درنیاورید. یک دیوار تک می‌تواند نقطه کانونی اتاق و محلی برای نصب بهترین تابلوها باشد. بهتر است رنگ این دیوار تیره‌تر از بقیه اتاق باشد تا چشمگیرتر به نظر برسد. مرکز فروش کاغذ دیواری‌های متنوع خیابان سهروردی است. اگر سری به این خیابان بزنید احتمالا آلبوم‌های متنوعی دارند که جلوی‌تان می‌گذارند. حواس‌تان باشد با دیدن طرح‌های غیرمعمول و رنگ‌های جذاب هیجان زده نشوید. به ابعاد اتاق‌تان فکر کنید و بعد هم به این قضیه که اتاق خواب است و آرامش و همه آن چیزهایی که یک بار اول همین مطلب گفتیم!

-یکی از جدیدترین طرح‌هایی که می‌توانید برای یکی از دیوارها و یا حتی سقف اتاق‌تان استفاده کنید، «کلیپسو» است. این متریال که به تازگی وارد ایران شده نوعی پارچه است که روی دیوار نصب می‌شود و طرح‌های سه‌بعدی زیبایی از آن در بازار موجود است.

– بهتر است عکس دو نفره‌ای که شب عروسی از طرف آتلیه هدیه گرفته‌اید را روی همان دیوار اصلی نصب کنید. حواس‌تان باشد در استفاده از عکس‌های عروسی با ابعاد بزرگ زیاده‌روی نکنید. هم دیگر آلبوم عروسی‌تان جذابیتی ندارد و هم اینکه حالا مناسبت زیاد است. بعدا اگر بخواهید عکس‌های دیگری جایگزین‌شان کنید نگهداری از این عکس‌های بزرگ دردسر می‌شود. بهتر است عکس دو نفره‌ای که شب عروسی از طرف آتلیه هدیه گرفته‌اید را روی همان دیوار اصلی نصب کنید

– دو قاب عکس با ابعاد متوسط که یکی از عکس‌های دوران مجردی هر کدام‌تان در آن‌ها باشد، گزینه مناسبی برای نصب شدن روی دیوار اتاق خواهد بود.

– اگر اتاق جنوبی و نورگیری دارید زیاد از رنگ‌های گرمی مثل نارنجی، زرد و قرمز در آن استفاده نکنید، چون به خودی خود اتاق پر نوری دارید و بعدا برای تاریک کردن آن موقع خواب دچار مشکل می‌شوید. با این حال اگر از روتختی، کاناپه و یا پرده‌ای با رنگ‌های تیره و گرم استفاده می‌کنید حتما رنگ سرد را روی دیوارهای اتاق‌تان جاری نمایید.

– لطفا از نصب کردن یک ساعت دیواری بزرگ به دیوار اتاق‌تان خودداری کنید! گذر زمان به خودی خود به آدم استرس وارد می‌کند. بهتر است به یک ساعت کوکی کوچک که روی گل میز می‌گذارید اکتفا کنید.

– شلف‌های دکوری چوبی هم گزینه‌های مناسبی برای پر کردن دیوارهای خالی هستند. اگر خیلی به عکس علاقه دارید می‌توانید روی این شلف‌ها را با قاب عکس‌های کوچک پر کنید. مجسمه‌های چوبی یا شیشه‌ای و گلدان‌های کاکتوس کوچک هم می‌تواند روی این شلف‌ها قرار بگیرد و به اتاق‌تان تنوع بدهد. در ضمن می‌توانید از دو تا از این شلف‌های استفاده بهینه کنید و یادگارهای مورد علاقه دوران مجردی خود و همسرتان را به صورت مجزا رویشان قرار دهید.

-چه خوش‌تان بیاید و چه نه، دست گل عروس بیشتر از یک زمان محدود دوام نمی‌آورد و بعد از مدتی باید برگ‌های خشک شده‌اش را از روی زمین جمع کنید. اما بهتر است برای همان مدت محدود قابی هماهنگ با قاب عکس‌های توی اتاق‌تان تهیه کنید، شیشه‌اش را دربیاورید و دسته گل را با یک تکه سیم محکم به انتهای قاب وصل کنید. یک چیزی مثل گل‌های لاوندر که سال‌ها قبل مد بودند. بهتر است توری که به دسته گل وصل است را رها بگذارید و قاب دسته گل را با کمی فاصله از قاب دو نفره‌تان به دیوار نصب نمایید.

– حواستان به نوع قاب عکس‌هایی که استفاده می‌کنید باشد. اینکه نصف قاب‌ها سیلور باشد و نصف دیگر چوبی اصلا نشان‌دهنده تنوع‌طلبی نیست. هماهنگ نبودن اجزا اتاق به بیننده آشفتگی و بی‌سر و سامانی را القا می‌کند.

تخت خواب

تخت خواب اصلی‌ترین عنصر یک اتاق خواب است که بیشتر از همه وسایل دیگر به چشم می‌آید. به طور کلی برای در نظر گرفتن یک جای مناسب برای تخت خواب باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید.

– قطعا یکی از دو طرف تخت و یا قسمت تاجش را باید به دیوار بچسبانید. اینکه اتاق خواب بزرگی دارید دلیل نمی‌شود که تخت‌تان را وسط بگذارید و از آن یک جزیره بسازید. از فضای خالی اتاق‌تان استفاده‌های بهتری می‌توانید بکنید.

– اگر می‌خواهید تخت را زیر پنجره اتاق‌تان بگذارید به چند نکته توجه کنید. اول اینکه سر و صدای خیابان ممکن است آرامش‌تان را مختل کند، اما اگر پنجره‌تان به خیابان باز نمی‌شود و از این نظر مشکلی ندارید، حواس‌تان به ارتفاع آن باشد. پنجره‌های کوتاه تا حالا کار دست خیلی‌ها داده‌اند!

-کوسن‌های کوچک و بزرگ می‌تواند جلوه دو چندانی به تخت خواب‌تان ببخشد. طرح و رنگ این کوسن‌ها را باید به شکل هوشمندانه‌ای با همدیگر و با روتختی‌تان هماهنگ کنید.

میز آرایش

– روی میز آرایش قرار نیست به جایی برای هر آنچه از لوازم آرایشی و بهداشتی دارید تبدیل شود! چند اسپری و اودکلن که کاربرد بیشتری دارند و یک سری کرم و لوازم آرایش که قرار است به صورت روزانه استفاده کنید کافی است.

– محل میز آرایش‌تان را طوری تعیین کنید که به پریز برق نزدیک باشد. معمولا خانم‌ها کارهایی مثل سشوار کشیدن را مثل آقایان جلوی آینه دستشویی انجام نمی‌دهند. همین دور بودن میز آرایش از پریز بعد از یک مدت بساط سیم رابط را راه می‌اندازد و منظره زشتی به اتاق می‌دهد.

– میز آرایش کشودار این امکان را به شما می‌دهد که همیشه وسایل مورد نیازتان را دم دست داشته باشید.

– ارتفاع 75-80 سانتی‌متری بهترین ارتفاع برای یک میز آرایش است.

نکته‌های کلی

– اگر فضای اتاق‌تان اجازه می‌دهد، یک کاناپه دونفره می‌تواند فضای مناسبی برای گپ‌های قبل از خواب، مطالعه و یا نوشیدن یک فنجان چای فراهم کند. لطفا زیاده روی نکنید و به همین یک عدد کاناپه دونفره اکتفا کنید. قرار نیست اتاق خواب‌تان به سالن پذیرایی تبدیل شود.

– یک سبد چوبی کوچک برای مجلات و روزنامه‌هایی که قرار است مطالعه کنید کنار کاناپه‌تان بگذارید.

– بهتر است آباژور را در محلی نزدیک به کاناپه دو نفره‌تان قرار دهید تا موقع مطالعه بتوانید از نور آن استفاده کنید.

– هیچ وقت در اتاق خواب دونفره‌تان از رنگ‌های خنثی مثل خاکستری، نقره‌ای و مشکی استفاده نکنید.

– قبل از اینکه شروع به خرید وسایل اتاق و چیدن آن‌ها کنید تکلیف خودتان را مشخص کنید. اهل وسایل مدرن هستید یا وسایل کلاسیک و قدیمی هنوز هم برای‌تان زیبایی دیگری دارند؟ وقتی تکلیف‌تان مشخص شد بهتر می‌توانید اتاق را بچینید. این قضیه به خصوص در انتخاب فرش، کاغذ دیواری و گلدان‌های تزیینی توی اتاق کمک‌تان می‌کند. مثلا اگر طرفدار سبک‌های سنتی هستید یک گلیم دست‌باف یا یک جاجیم می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای پوشاندن کف اتاق باشد. چنین فرش‌هایی معمولا کنار یک سرویس خواب یا کمد سنتی خودشان را بهتر نشان می‌دهد. در غیر این صورت، یک فرش پرزدار نه چندان بزرگ هم برای یک اتاق مدرن کافی است.

-بهتر است سطل آشغال، سبد روزنامه‌ها، سبد لباس‌های کثیف، سبد جوراب‌ها و بقیه سبدهای کوچک و بزرگی که در اتاق‌تان به آن‌ها احتیاج پیدا می‌کنید را به یک شکل و در سایزهای مختلف بخرید. این ریزه کاری‌های کوچک سلیقه‌تان را نشان می‌دهد.

– پای تلویزیون و کامپیوتر را به اتاق خواب‌تان باز نکنید. بگذارید تا حد امکان اتاق‌تان از تکنولوژی روز دنیا دور باشد و به جایش آرامش در آن جریان داشته باشد.

– بهتر است یک چوب‌لباسی جمع و جور برای پشت در اتاق‌تان تهیه کنید و لباس‌ها را به آن آویزان کنید. چوب‌لباس‌های ایستاده هر چند جای بیشتری برای آویزان کردن لباس دارند، اما در اکثر اوقات سر و شکل نامرتبی به اتاق خواب می‌دهند.

– یک نمونه از اشانتیون و هدیه‌ای که شب عروسی به مهمان‌ها می‌دهید را برای خودتان نگه دارید و روی میز آرایش یا پاتختی‌تان بگذارید.

– اگر اتاق‌تان کمد ندارد می‌توانید از تخت خواب‌هایی تهیه کنید که زیرشان کشوهای بزرگ و جادار دارند. این کشوها حداقل برای لباس‌های خانگی‌تان کفایت می‌کنند.

– یکی دو تا گلدان گل طبیعی، حسابی می‌تواند حال و هوای اتاق‌تان را عوض کند. البته حسابی باید بهشان برسید چون ممکن است به محلی برای تولید حشرات موذی در اتاق‌تان تبدیل شوند. پیشنهاد ویژه ما برای شما گل مگنولیاست.

منبع نوشته

همچنین ببینید

نكات تعمیر ماشین، تعمیر و نگهداری از ماشین برای خانم ها، دانستنی های ماشین برای خانم ها، نكات رانندگی ایمن، چطور راننده بهتری باشیم

نکات کلیدی نگهداری خودرو برای خانم‌ها

این کلیشه را زیاد شنیده ایم که خانم ها چیزی در مورد ماشین نمی دانند ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.