خانه / سلامتی / دیابتی‌‌ها باید هفته‌ای 150 دقیقه ورزش کنند

دیابتی‌‌ها باید هفته‌ای 150 دقیقه ورزش کنند

دیابت، ورزش، قند خون، درمان دیابت، تغذیه سالم، ترك سیگار، گلوكز، متفورمین

یکی از اصول درمان دیابت، تغییر روش زندگی است، یعنی بیمار دیابتی که قبلا چربی زیادی مصرف می ‌کرده و سیگار می‌‌کشیده، باید مراقب غذا خوردنش باشد و سیگارش را ترک کند. یکی از این موارد تغییر روش زندگی در افراد دیابتی، ورزش و افزایش فعالیت‌های بدنی روزانه است. اگرچه ورزش چه در افراد دیابتی و چه در افراد سالم باعث سلامت می‌شود، اما فواید ورزش در افراد دیابتی به مراتب بیشتر است. توصیه می‌شود که در هفته 150 دقیقه (2/5 ساعت) ورزش برای سلامت لازم و کافی است، یا به عبارتی پنج روز در هفته، روزی 30 دقیقه ورزش.  حتی گفته می‌شود که لازم نیست این 30 دقیقه پشت سر هم باشد، یعنی بیمار دیابتی می‌تواند در سه فرصت جدا از هم مثلا صبح و بعد از ظهر و شب، یک مسافت را به مدت 5 دقیقه برود و 5 دقیقه برگردد، یعنی هر بار 10 دقیقه. به همین سادگی می‌توان ورزش را وارد برنامه روزانه کرد.

با این نوع برنامه ورزشی، هیچ بهانه‌ای برای انجام ندادن آن وجود ندارد، چون نه خرجی دارد، نه خیلی زمان نیاز دارد. این که می‌گوییم ورزش برای دیابتی ها بسیار مفیدتر از سایر افراد است، به این دلیل است که ثابت شده تاثیر ورزش روی قند خون، دقیقا مشابه انسولین است، یعنی ورزش مانند انسولین باعث وارد شدن گلوکز (قند خون) به سلول‌های عضلانی بدن شده و میزان قند خون را کم می‌كند.

جالب است بدانید که اثر هر بار ورزش کردن روی قند خون ، حدود 24 ساعت پابرجاست، بنابراین ورزش یکی از پایه‌های اصلی درمان و کنترل بیماری دیابت می‌باشد. حتی ثابت شده که ورزش در پیشگیری از ابتلا به دیابت موثر است.

در تحقیقات گسترده ای در 20 مرکز تحقیقاتی آمریکا، دانشمندان عده‌ای از افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت را که هنوز دیابتی نشده بودند، به دو گروه تقسیم کردند. به یک گروه پیشاپیش مصرف متفورمین (داروی دیابت) را تجویز نمودند و به گروه دیگر، هفته ای 150 دقیقه ورزش را توصیه کردند. سپس دریافتند، متفورمین حدود 30 درصد از ابتلا به دیابت پیشگیری می‌كند، در حالی که ورزش حدود 50 درصد از ابتلا به دیابت پیشگیری می‌كند. بنابراین ورزش یکی از پایه های پیشگیری از دیابت در افرادی است که احتمال ابتلا به دیابت در آن ها بیشتر از بقیه است.

همچنین ببینید

راههای حفظ سلامتی، خواص گیاهان دارویی، گیاهان تصفیه كننده هوا، فواید درمانی اسطوخودوس، خواص آلوئه ورا برای پوست، كاهش استرس با اسطوخودوس، درمان استرس با لاوندر، خواص درمانی رزماری

بهترین گیاهان خانگی برای بهبود سلامت و روحیه بهتر

همه افرادی که به دنبال خرید گیاهان خانگی هستند، قبل از انجام خرید اولین اولویت ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.