خانه / روانشناسی / راه‌هایی برای نجات یک ازدواج

راه‌هایی برای نجات یک ازدواج

روانشناسی ازدواج موفق، بهبود روابط در زندگی مشترك، هیجان در رابطه زناشویی، جلوگیری از یكنواختی در ازدواج، مقابله با روزمرگی و یكنواختی روابط، مشاوره پیش از طلاق، پیشگیری از جدایی

زمان‌ها و موقعیت‌هایی در زندگی وجود دارند که شما ناگهان در می‌یابید که ازدوا ج بی‌نقص و کامل شما دیگر بی نقص نیست! هر مکالمه شما با همسرتان به مشاجره کشیده می شود. فراموش کرده‌اید که آخرین بار کی با همسرتان صمیمانه ارتباط برقرار كرده‌اید . بچه ها، کار و .. بین شما دو نفر قرار می گیرند و شما یا همسرتان دیگری را مقصر می داند. اینها برخی از نشانه های یک ازدواج در خطر است . در برخی موارد کار به جدایی کشیده می شود . اما زندگی پس از جدایی نیز دیگر مثل گذشته نیست . بهتر است که عاقلانه علت اصلی که منجر به شکست شده را پیدا کنیم و به دنبال راه هایی برای اصلاح باشیم. شاید بی توجهی ما منجر به این روند شده و شاید باید چیزهایی را تغییر دهیم تا عشق به زندگی ما برگردد.

چگونه زندگی مشترکمان را نجات دهیم؟

این به تلاش هر دو نفر بستگی دارد . موارد زیر برخی مراحل موثرو ساده برا ی این کار هستند :

تنهایی

لازم است زمانی را به تنهایی سپری کنیم تا بتوانیم احساساتمان(به خصوص خشم ) را کنترل کنیم و درباره ویژگی های مثبت ازدواجمان فکر کنیم . تنها زمانی که تنها هستید ، بدون شریکتان ، می توانید ارزش و نقش اورا در زندگی خود دریابید . همینطور این کار به شما کمک می کند تا آرام باشید و از مشاجرات روزانه دور شوید . راحت تر است که با شریکتان صحبت کنید و چیزهایی را که بی اهمیت و تاریخ گذشته هستند را رها کنید . با یک دوست صحبت کنید (کسی که مثبت اندیش باشد و موافق جدایی نباشد ) و نگرانی های خودتان را با او درمیان بگذارید . این كار همچنین می تواند به شما کمک کند تا طرف دیگر مشکلات را ببینید که همیشه نادیده گرفته اید .

درباره همه چیز صحبت کنید

فقدان ارتباطات و سوء تفاهم ها اغلب مجرمان اصلی در یک ازدواج ناموفق است. شما بایدبتوانید در مورد چیزهایی که دوست دارید و ندارید ، اولویت ها و انتظارات با شریک زندگی خود به راحتی صحبت کنید . ثانیا، بسیاری از افراد فاقد توانایی گوش دادن به دیگران هستند که می تواند باعث شکاف در روابط شود . لازم به ذکر است که شما نیاز به یک گوش همدل (شنوا) دارید تا به نگرانی ها و ترس های شریک زندگی تان گوش دهید . به یاد داشته باشید، پیوند عاطفی مهم تر از ارتباط فیزیکی است ، و توسعه آن یکی از بهترین راه ها برای نجات ازدواج است.

مطلب مرتبط: احساس می‌کنید زندگی مشترکتان یخ کرده است؟!

تغییر

دنبال کردن همان روال یکنواخت باعث می شود که روابط کسل کننده و مرده باشد . در اغلب موارد، اتفاق می افتد که شرکا چیزی برای یکدیگر ندارند و هیچ تلاشی نمی کنند تا به شریکشان احساس خاص بودن بدهند . این یکی از دلایل اصلی خیانت در ازدواج است. اگر شما به دنبال راه هایی برای نجات یک ازدواج از طلاق هستید ، به یاد داشته باشید سورپرایز وهیجان در ازدواج همیشه و در همه حال ضروری است . تمام کارهایی که در اوایل ازدواج می کردید را انجام دهید حتی اگر سال های زیادی از ازدواجتان می گذرد .

با هم وقت بگذرانید

اساسی ترین نکته اینست که توجه داشته باشید گذراندن وقت در کناریکدیگر یکی از راه های مفید بازسازی رابطه عاشقانه از دست رفته است. گاهی اوقات، زوج ها ممکن است وقت برای یکدیگر نداشته باشند، مثلا به دلیل اشتغالات کاری، اما حتی در این شرایط هم می توانید فرصت های کوچک را غنیمت بشمارید مثلا یک شام رمانتیک با نور شمع در کنار هم داشته باشید . با هم به سفر بروید ، با یکدیگر وقت بگذرانید بدون تمام مسائلی که در طول روز افکارتان را به خود مشغول می کند . حتی می توانید از همان جایی که اولین بار با هم ملاقات نمودید دیدن کنید ، و تمام خاطرات زیبا از عشقتان را یادآوری کنید .

اگر هیچ یک از این روش ها کار نمی کنند، می توانید نزد مشاور رفته و به صورت حرفه ای کمک بگیرید . از انجام این کار خوداری نکنید ، این یکی از کارآمد ترین روش های حل مشکلات زناشویی شناخته شده است.

منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.