خانه / مجله روانشناسی / روش‌هایی موثر برای كنترل خشم و عصبانیت در حین دعوا

روش‌هایی موثر برای كنترل خشم و عصبانیت در حین دعوا

موقعیت‌های ناراحت کننده شما را سریعاً در موضع ضعف می‌برند. به طوری که احساس می‌كنید دیگر قدرت کنترل هیچ چیز را ندارید. دعواها و مشاجرات ممکن است درنتیجه اختلافات شخصیتی، عدم توافق‌ها یا صرفاً ضعف یا فقدان ارتباط صحیح به وجود آیند. اگر احساس می‌کنید که به کرات تسلط بر اعصابتان را از دست می‌دهید، در این صورت یادگرفتن كنترل خشم و احساساتتان بخشی از فرایند رشد شماست. این مهارتی ضروری است که احتمالاً نه شما و نه طرف مقابلتان از خود نشان نداده‌اید. اما دفعه بعد که با مطرح شدن یك بحث متوجه شدید که فشارخونتان در حال بالا رفتن است، از این ۷ راه برای آرام کردن و حفظ کنترل اعصاب خود استفاده کنید. با این راهکارها خیلی زود یاد می‌گیرید که چطور بر احساسات خود فائق آیید و بدون از دست دادن کنترل همه مشاجرات را از سر بگذرانید.

1 – شانه‌هایتان را ماساژ دهید

در اکثر ما قسمت اعظم فشار در پشت گردن، شانه‌ها و بالاتنه جمع می‌شود. دفعه بعد که در یک موقعیت ناراحت کننده گرفتار شدید، اگر دقت کنید خواهید دید که شانه‌هایتان به جلو خم شده و عضلاتتان منقبض می‌شوند. لرزاندن شانه‌ها باعث می‌شود فرم بدنتان را دوباره به حالت نرمال برگردانید، طبیعی نفس بکشید و کمی آرام‌تر شوید.

2 – برای قدم زدن بیرون بروید

گاهی اوقات نفس کشیدن در هوای آزاد آن چیزی است که برای تغییر حال خود به آن نیاز دارید. وقتی عصبانی می‌شوید، بیرون رفته و نفس عمیق بکشید. حتی یک پیاده روی کوتاه می‌تواند خیلی کمک حالتان باشد. بالا رفتن گردش خون در بدن فکرتان را بازتر می‌کند.

3 – یک دسته ورق پاره کنید

یکی از ساده‌ترین فعالیت‌هایی که میتواند حواس شما را از موضوع منحرف کرده و عصبانیت شما را خالی کند، این است که یک دسته ورق را پاره کنید. شاید احمقانه به نظر برسد، اما مطمئن  باشید موثر است!

4 – با مدیتیشن و ریلکسیشن خود را آرام کنید

از بین بردن استرس به طور طبیعی نیازمند صبر و تحمل است. وقتی با مدیتیشن به روی آرام کردن خود از درون تمرکز کنید، می‌توانید با فکری بازتر به همه چیز نگاه کنید.

5 – ناراحتی‌هایتان را روی کاغذ بیاورید

خودکار و کاغذ ابزارهایی بسیار ارزشمند برای بیرون کردن افکار ناراحت کننده از ذهنتان هستند. حتی اگر هیچوقت عادت نداشته‌اید که برای خالی کردن خودتان از نوشتن استفاده کنید، نوشتن چند جمله خیلی ساده درمورد افکاری که در سرتان می‌گذرد خیلی به آرام کردنتان کمک می‌کند.

6 – چشمانتان را ببندید و نفس عمیق بکشید

 اجازه بدهید حتی برای یک لحظه هم که شده، زمان در ذهنتان متوقف شود. با این روش می‌توانید روی بیرون کردن فشارهای روحی و احساسی از ذهنتان تمرکز کنید و آرام آرام فکرتان را باز کنید.

7 – شمع وانیلی یا سنبل روشن کنید

رایحه وانیل آرامبخش و تسکین دهنده است، درحالی که عطر سنبل هم تقریباً خواب آور است. با استفاده از این رایحه‌های قوی می‌توانید به بیرون کردن استرس از بدنتان و از بین بردن عصبانیتتان کمک کنید.

همچنین ببینید

بازیابی تمرکز

5 روش فوری و موثر برای بازیابی تمرکز

بازیابی مجدد قدرت تمرکز حتما شما نیز مانند بسیاری از افراد پر مشغله تجربه یک روز ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.