خانه / روانشناسی / زمانی که ازدواج خسته کننده می‌شود…

زمانی که ازدواج خسته کننده می‌شود…

“روابط ما دیگر مثل گذشته‌ها نیست.” بسیاری از زوج‌ها برای بیان ناخشنودی در ازدواجشان به جمله قبل استناد می‌کنند. اگر پس از چند سال زندگی در کنار همسرتان به او نگاه کنید و ندانید چرا در این رابطه در کنار یکدیگر مانده‌اید، باید به این مسئله به عنوان یک زنگ خطر جدی نگاه کنید. خصیصه‌های ذاتی همسرتان که زمانی برای شما بسیار هیجان انگیز بود، در حال حاضر برای شما تبدیل به توقعات شده است. مسیر زندگی گاهی اوقات برای شما غیر قابل پیش بینی می‌شود و ممکن است با خودتان بگویید این زندگی‌ای نیست که می‌خواستید. زمانی که تازگی و هیجان شروع زندگی مشترک رفته رفته برای افراد کم رنگ می‌شود و شرایط زندگی تغییر می‌کنند، افراد در ازدواج و روابط خود دچار نارضایتی و سردرگمی می‌شوند.

در این شرایط زوج‌ها از یکدیگر و از زندگی مشترک خود خسته و نا امید می‌شوند. برخی تصمیم به جدایی می‌گیرند، برخی می‌جنگند و برخی نیز خود را سرگرم یافتن تازگی در فعالیت‌ها و یا افراد دیگر می‌کنند. اما در چنین شرایطی است که ما باید عشق ورزیدن را بیاموزیم و به یاد آوریم وقتی ازدواج کردیم چه تعهداتی را نسبت به یکدیگر پذیرفته‌ایم.

به یاد داشته باشید عشق ورزیدن یک انتخاب است

یکی از عقاید اشتباهی که درباره عشق رایج است این است که فکر می‌کنیم عشق یک احساس است، چیزی است که تجربه می‌کنیم نه چیزی که بتوانیم به اختیار خود آن را انجام دهیم. این ما هستیم که علی رغم مشکلاتی که تجربه می‌کنیم، می‌توانیم صبور بودن و مهربان بودن را انتخاب کنیم. این که می‌گویند فردی که عاشق دیگری است اشتباهات او را به یاد نمی‌آورد به این معنا نیست که آن اتفاقات تلخ را فراموش کرده است، بلکه به این معناست که آگاهانه تصمیم می‌گیرد از آن‌ها بگذرد، حتی زمانی که آن‌ها را به وضوح به یاد می‌آورد. زمانی که با یکدیگر عهد ازدواج می‌بندیم به یکدیگر قول می‌دهیم هموراه عاشق بودن را انتخاب کنیم، به ویژه هنگامی که شرایط سخت و دشوار می‌شود و احساسات ما جریحه‌دار می‌شود.

در رابطه خود بمانید و به خاطر داشتن آن قدردان باشید

برای زوج‌هایی که از یکدیگر دلسرد می‌شوند، موارد زیادی وجود دارد تا بتوانند حواس خود را پرت کرده و به نیاز خود برای فرار از مشکلات پاسخ دهند. گاهی تمام وقت و انرژی خود را صرف کار و یا کودکانمان می‌کنیم تا از این مشکلات فرار کنیم. به اینترنت پناه می‌بریم تا شاید در آنجا بتوانیم خود را سرگرم یک زندگی مجازی کنیم. زندگی خود را با دیگران مقایسه می‌کنیم و با خود می‌اندیشیم چقدر شادتر بودیم اگر داستان زندگی ما کمی بیشتر شبیه به زندگی آن‌ها بود. مقایسه کردن شادی و نشاط زندگی را از بین می‌برد. از مقایسه کردن بپرهیزید. مشکلات خود را انکار نکنید. تعهدات ازدواج خود را به یاد بیاورید، این که به همسرتان قول داده‌اید با همراهی او به مشکلات غلبه کنید و همواره به زندگی خود افتخار کنید.

تعهدات ازدواج خود را به یاد آورید

زمانی که زندگی مشترک آغاز می‌شود، هیجانات و احساسات شدید ما تا مدتی به ما برای ادامه مسیر انگیزه می‌دهند. اما با گذشت زمان، این ما هستیم که باید برای دوام رابطه انرژی صرف کنیم و به یکدیگر انگیزه بدهیم. این هنر ازدواج است که با گذشت هر سال و تغییر شرایط زندگی، با گذشت هر روزی که ما برای پا بر جای ماندن نسبت به تعهدات ازدواجمان تلاش می‌کنیم، رابطه ما عمیق‌تر و زیباتر خواهد شد و به عمقی خواهد رسید که در روز ازدواج تصور آن را هم نداشتیم. عشق و هیجان را به شکلی تجربه خواهیم کرد که قبلا هرگز تجربه نکرده بودیم. میراثی ایجاد خواهیم کرد که از هر احساس زودگذری قوی‌تر و ماندگارتر خواهد بود.

۱ Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*