خانه / روابط عاشقانه / ستون‌های اصلی یك رابطه موفق و عاشقانه

ستون‌های اصلی یك رابطه موفق و عاشقانه

Rate this post

نكات روانشناسی، روانشناسی ازدواج موفق، راهنمای ازدواج، مشاوره ازدواج، دانستنی های پیش از ازدواج، آغاز رابطه دوستی، رابطه پایدار و طولانی، زندگی مشترك عاشقانه، روانشناسی رابطه عاشقانه، اعتماد داشتن به همسر، اعتماد و درک متقابل، احترام به همسر، ازدواج سالم و موفق، خوشبختی در ازدواج، موفقیت در ازدواج، نكات موفقیت در زندگی مشترك، بهبود روابط در زندگی مشترك، چالش های زندگی مشترك، روانشناسی زندگی مشترك، دغدغه های زندگی مشترك

دکتر نورمن رایت در کتابش ستون های اصلی یک رابطه موفق را عشق، اعتماد، احترام و درک متقابل می‌داند. اگر یکی از این ستون ها به اندازه کافی محکم نباشد ، همه ساختار سست شده و ممکن است فرو بریزد. نمی توانید تنها روی یکی از ستون ها برای جبران فقدان ستون های دیگر ساخت و ساز کنید. برای مثال، شما نمی توانید فقدان اعتماد را با دوبرابر عشق جبران کنید، اعتماد و درک متقابل در مقایسه با سایر کیفیت های رابطه زمان بیشتری برای ساخته شدن می طلبد. بیایید با هم چهار بنیان اصلی خانه عشق را بررسی کنیم :

ستون اول : عشق

این ستون شامل عناصر ضروری بیشتری برای ساختن یک رابطه است : الف) ایمنی و امنیت ب ) پشتیبانی ج )احساس تعلق د) توجه

الف) ایمنی و امنیت

خود بودن یک امتیاز بزرگ است و افراد مشخصی در زندگی شما وجود دارند که شما می توانید در کنار آنها خودتان باشید چون به آنها اعتماد دارید ، شما می توانید “سپر ایمنی” خود را رها کرده و به سادگی از حضور آنها لذت ببرید . چه آسودگی خیالی !!

ب) پشتیبانی

دانستن اینکه در خوبی و بدی کسی را داری که حمایت و تشویقت کند، نیازیست که همه ما داریم . شخصی که از شما حمایت می کند با شماست تا شما بهترین بخش های وجودتان را آشکار کنید ، شمارا تشویق می کند ، به شما کمک می کند تا سطح بالاتری از آن چه هم اکنون هستید را تصور کنید ،او یک حمایتگر واقعی است . کار ساده ای نیست که کسی را برای رسیدن به اهداف عالی تشویق کنیم ،اما شما قطعا برای آن پاداش خواهید گرفت !

ج) احساس تعلق

ما موجودات اجتماعی هستیم و همه ما درد طرد شدن ولذت پذیرفته شدن، مورد نیاز بودن و ارزشمند بودن در یک جامعه را می شناسیم . به همین دلیل است که تعلق به کسی – که به بهترین وجه نشان دهنده ارزش ها و علایق ماست- دارای اهمیت است .

د) توجه

توجه به کسی به معنی این است که آن شخص جایگاه ویژه ای در قلب شما دارد و اگر حاضرید راحتی خود را به خاطر او رها کنید نشان دهنده اینست که توجه شما واقعی است. این به معنی این نیست که همیشه به خاطر دیگری خود را فدا کنید اما غیر ممکن است بدون هیچ گونه فداکاری بگویید که به او اهمیت می دهید !!

2 دومین رکن اصلی: اعتماد

اعتماد به دیگران برای برخی از افراد آسان است ، اما برای دیگران می تواند بسیار دشوارباشد به ویژه هنگامی که تجاربشان ، آنها را به سمتی سوق می دهد که باور کنند مردم به راحتی قابل اعتماد نیستند ، این دلیل آنست که شما باید با توجه فوق العاده به شریک خود کاری کنید که به شما اعتماد کند .

آیا می توانید به شریک زندگیتان تکیه کنید؟ آیا وقتی قول انجام کاری را می دهد، انجام می دهد؟ وقتی دونفر به هم اعتماد می کنند پیام زیر را به هم منتقل می‌کنند :” من به تو اعتماد دارم ، وقتی همه تو را رها کنند من با تو خواهم بود، تو می توانی در مسایل بزرگ و کوچک به من تکیه کنی، من حقیقت را می‌گویم، تغییر نخواهم کرد و به تو آسیب نمی‌رسانم ” . همانطور که برای رابطه دو نفر لازم است ، شما باید فرد قابل اعتمادی باشید اگرهمین را از طرف مقابلتان نیز می خواهید . آیا شما فرد قابل اعتمادی هستید؟

3 ستون سوم : احترام و ارزش

این بخشی از رابطه است که تا حد زیادی نادیده گرفته شده است. احترام یک ضرورت دریک رابطه مادام العمر است و به معنی اذعان به ارزش طرف مقابل است. یکی از اصول ضروری به منظور احترام گذاشتن به دیگران احترام به خودتان در درجه اول است .

اگر شما برای خودتان ارزش قایل نیستید چطور می توانید برا ی دیگران ارزش قایل شوید ؟

احترام می تواند دیده شود و نشان داده شود ، اما چگونه ؟

شما می توانید به او توجهی که نیاز دارد را بدهید ، مثلا با گفتن :” من خوشحال هستم که تو در زندگی من هستی!” این به معنی نشان دادن سطح بالایی از قدردانیست و می تواند تا نقطه ای که شما بتوانید به راحتی به شریکتان بگویید که” آرزو داشتم توانایی ها و قابلیت های تورا داشتم”، گسترش یاید .

4 ستون چهارم: درک متقابل

سه عنصراولیه به این ستون آخربستگی دارد، درک و فهمیدن یکدیگر. این ستون برای رشد نیاز به زمان دارد و می تواند بر پایه شناخت شریک زندگی شما ساخته شود، و در عین حال نیازمند یک ارتباط قوی است . شما باید بدانید او چه احساسی دارد و چطور فکر می کند تا قادر به درک او باشید.

شریک شما قادر به درک شما نیست اگر شما فرد بسته ای باشید ، اگر شما خود را بیان نکنید . شریک شما نیز باید همین کاررا انجام دهد ، شما نمی توانید عمیق ترین مکنونات قلبی خود را بیان کنید مگر اینکه نسبت به فردی شناخت و اعتماد داشته باشید ، این دلیل اینست که چرا این ستون در طول زمان ساخته می شود .

اگر تمام چهار ستون در رابطه شما محکم باشند، به معنای شانس داشتن یک رابطه دراز مدت بسیار زیبا و واقعی و عالی است، اما یک مسئله همیشه وجود دارد: ریسک. اگر شما حاضر به پذیرفتن ریسک رابطه و آسیب های احتمالی نیستید، نمی توانید یک رابطه کامل را تجسم کنید . این خط پایانیست : آیا شما حاضرید ریسک کنید ؟

اگر ازدواج کرده اید این اصول را حتمابه کار بگیرید و اگر در شرف ازدواج هستید با توجه به این اصول با دقت عمل کنید چرا که انتخاب فرد مناسب کار ساده ای نیست، این یکی از مهم ترین تصمیمات شما است. عاقلانه تصمیم بگیرید .

منبع نوشته

همچنین ببینید

بازیابی تمرکز

5 روش فوری و موثر برای بازیابی تمرکز

Rate this post بازیابی مجدد قدرت تمرکز حتما شما نیز مانند بسیاری از افراد پر مشغله ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.