خانه / روانشناسی / شما ارزشمند هستید!

شما ارزشمند هستید!

نكات روانشناسی، روانشناسی شخصیتی افراد، افزایش اعتماد به نفس، بهبود سلامت روانی، بهبود سلامت عاطفی، غلبه بر افكار منفی، غلبه بر مشكلات زندگی، ارزش قائل شدن برای خود

هرچه بیشتر یاد بگیرید برای خودتان ارزش قایل شوید، بهتر می‌توانید انتخاب هایی انجام دهید که منجر به سلامت عاطفی شما شود. این به معنای این نیست که این کار همیشه ساده است به خصوص در زمان مشکلات. در اینجا 5 استراتژی که می‌تواند کمک کند تا مراقب خودتان باشید را با شما در میان می‌گذارم.

1- به دریافت درونی خود اعتماد کنید

شهود شما، هوش درونی شماست، صدایی که شمارا در مسیر درست هدایت می‌کند – حتی زمانی که عقل راه دیگری را ترجیح می‌دهد.بنابراین برای بهره گیری از شهود باید با خودتان ارتباط برقرار کنید. شما باید اعتماد داشته باشید که پاسخ های لازم در زندگی را دریافت خواهید کرد. اگر در مورد تصمیمی‌مردد باشید، ادامه دادن آن دشوار خواهد بود.دریافت درونی اغلب پیامی‌به شما می‌دهد که ادامه بدهید یا تغییر مسیر بدهید.اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری هوشمندانه را جمع آوری کنید اما شهود درونی خود را به عنوان منبع راهنمایی اصلی در نظر داشته باشید.

2- به احساستان توجه کنید

احساسات واقعی هستند و پیام های مهمی‌ را به شما می‌رسانند. آنها الزاما حقیقت و یا نشانه آن نیستند، این عاقلانه نیست که تصمیمات را براساس آنها بگیریم. احساسات برپایه لحظات متغیر هستند و همراه با ناامنی، و اغلب غیر منطقی.اما به هرحال شما می‌توانید از احساسات به عنوان راهنما برای شناخت خودتان استفاده کنید. اگر شما عصبانی هستید و یا توسط عاملی مرتبا تحریک می‌شوید، دلیل آن را کشف کنید و فکر کنید که از چه راهی می‌توانید آن را کنترل کنید. اگر احساس آشفتگی دارید، این را به عنوان نشانه ای در نظر بگیرید، ممکن است شما بیش از اندازه و سریع تلاش می‌کنید و یا بدون حمایت کافی. هرگاه یک احساس قوی را تجربه کردید، مثبت یا منفی، از خودتان بپرسید : ” این احساس چه چیزی را می‌خواهد به من بگوید ؟ ” سپس به خودتان فرصت دهید تا اوج احساستان فروکش کند، قبل از اینکه کاری بکنید.

3- مشکلاتتان را صادقانه حل کنید

بسیاری از مردم زمان زیادی را صرف مشکلاتی می‌کنند که بارها برای آن زمان گذاشته اند. تصمیم بگیرید تا به هر مشکل و یا مسئله ای دقت کرده و ببینید که آیا قابل حل هست یا نه ؟ سپس روی راه حل تمرکز کنید ! اگر مشکل قابل حل نیست رهایش کنید. با این روش شما می‌توانید وقت و انرژی خود را روی افراد و چیزهایی متمرکز کنید که بیشتر برای شما اهمیت دارند. به جای آنکه تحت تاثیر ناراحتی و نگرانی قرار بگیرید، مسئولیت حل مشکلات و خلق یک زندگی سالم را به عهده بگیرید.

4- با ترس هایتان روبرو شوید

بسیاری از زنان هیچگاه نمی‌توانند این را درک کنند که حقیقتا می‌توانند زندگی را که آرزویش را دارند را داشته باشند، به دلیل ترس !!! ترس آنها را از حرکت به جلو باز می‌دارد، آنها نمی‌خواهند ریسک کنند چون ممکن است منجر به شکست، طرد شدن و یا پشیمانی شود. حقیقت اینست که هر انتخابی ریسک خودش را به همراه دارد. هر زمان که احساس ترس کردید از خودتان بپرسید : ” چطور می‌توانم اضطراب و ترس خود از شکست را در این شرایط کاهش دهم ؟ ” افکارتان را با دیگران در میان بگذارید، ذهنتان را روی گزینه هایی که قبلا به آنها توجه نمی‌کردید باز کنید. و سپس پرسیدن این سوال ها را متوقف کنید : ” اگر شکست بخورم چه ؟ اگر آن چیزی که لازم است نداشته باشم چه ؟ ” و شروع کنید به پرسیدن :” برای اطمینان از موفقیت چه باید بکنم ؟ “

5- کمک بخواهید

برای خلق و حفظ سلامت عاطفی، باید قبول کنید که نمی‌توانید همه کارها را به تنهایی انجام دهید. به انسانیت خود احترام بگذارید و زمانی که به کمک نیاز دارید اعتراف کنید. کمک بخواهید و انتظار دریافت آن را داشته باشید. به دیگران اجازه دهید تا شما را یاری رسانند، به دیگران اعتماد کنید و همه بار را به تنهایی بردوش نکشید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

3.0 01 مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.