خانه / سلامتی / شیوه‌های صحیح نشستن به روی صندلی‌های مختلف

شیوه‌های صحیح نشستن به روی صندلی‌های مختلف

نكات سلامتی، نشستن روی صندلی، روش‌های صحیح نشستن، روش‌های درست نشستن، نشستن پشت كامپیوتر، نشستن صحیح پشت فرمان

اگر جزء افرادی هستید كه در شرکت‌ها و ادارات مختلف مشغول به کار هستید، مطمئنا بخشی از روز را پشت میز می‌گذرانید. از طرفی ممکن است در خانه هم روزانه چند ساعت برای چرخیدن در اینترنت وقت بگذارید و بی توجه به روش نشستن صحیح، ستون فقرات، مهره‌ها یا سایر بخش‌های بدن را در معرض آسیب‌هایی قرار دهید. بنابراین از همین امروز قبل از اینکه روی صندلی پشت میز کامپیوتر یا میز تحریر معمولی بنشینید، اصول نشستن صحیح را به یاد داشته باشید و اجرا کنید.

شیوه صحیح نشستن روی صندلی

– اولین و مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید ارتفاع صندلی است. هنگامی که روی صندلی می‌نشینید ارتفاع آن باید در حدی باشد که وقتی کف پاها را روی زمین می‌گذارید، زانوها با کمر در یک راستا قرار گیرند و زانوها بالاتر از سطح ران‌ها یا پایین تر نباشند. در صورتیکه ارتفاع صندلی برای قد شما بلند است، یک زیرپایی پایین پایتان قرار دهید تا به وضعیت استاندارد برسید.

– بهتر است آرنج‌ها به بدن چسبیده و عمود بر میز قرار گیرند. اگر قرار است روی میز کار کنید بیشتر قسمت‌های ساعد را روی میز قرار دهید و آن‌ها را درحالت موازی با زمین روی میز حفظ کنید.

– درد مچ و انگشتان یکی از مشکلاتی است که بیشتر کاربران کامپیوتر به دلیل طرز نشستن اشتباهی با آن روبه‌رو می‌شوند. به همین دلیل هنگام نشستن مچ دست هایتان را در حالت صاف نگه دارید و سعی کنید مچتان خم نشود. هنگام کار با موس به این نکته دقت کنید.

– به چپ و راست صندلی خم نشوید یا وزنتان را روی دسته‌ها نیندازید. وقتی روی صندلی می‌نشینید کمرتان باید کاملا صاف باشد. حواستان باشد که هنگام تایپ کردن پشتتان خم نشود و قوز نکنید.

– یکی دیگر از اصول نشستن صحیح به وضعیت گردن شما مربوط است. سر شما باید به گونه‌ای مقابل مانیتور باشد که صفحه مانتیور کمی پایین‌تر از سر قرار داشته باشد. با این حال نباید گردنتان را زیاد خم کنید.

وقتی پشت فرمان می‌نشینید

–  قبل از اینکه روی صندلی وسایل نقلیه بنشینید آن را بر حسب قدتان تنظیم کنید. صندلی باید به گونه‌ای باشد که پاهای شما به راحتی روی زمین قرار بگیرد و فضای کافی برای جابه جایی پاها وجود داشته باشد. اگر جای کافی برای پاها وجود ندارد صندلی خود را عقب ببرید.

– کمر شما باید در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد و صندلی را کمی عقب یا جلو ببرید تا قوس کمر به طور کامل روی صندلی قرار گیرد.

–  به وضعیت سر دقت کنید. سر باید به پشتی صندلی بچسبد. در صورتی که فاصله سر تا پشتی صندلی زیاد است از بالش‌های کوچکی استفاده کنید تا این فاصله پر شود.

–  هنگامی که روی صندلی اتومبیل می‌نشینید زانوهای شما باید با لگن هم تراز باشد.

–  صندلی را به اندازه کافی به جلو بکشید تا مجبور نباشید برای رساندن پاها به کلاچ، گاز و ترمز کمرتان را خم کنید. اگر صندلی از پاهای شما دور باشد و برای رسیدن به پدال پاهایتان را می‌کشید، این شیوه نشستن به کمر شما آسیب می‌رساند.

– پشت فرمان صاف بنشینید و روی صندلی قوز نکنید. با یک دست روی فرمان خم نشوید.

–  اگر گودی کمر دارید بالش کوچکی را در پشتتان قرار دهید تا قوس کمرتان پر شود.

– پشتی صندلی را به اندازه کافی عقب ببرید، بطوریکه زاویه آن با نشیمن گاه صندلی 100 تا 120 درجه باشد.

–  هر یک ساعت یکبار به بهانه‌ای از ماشین پیاده شوید، کمی راه بروید و چند حرکت کششی ساده را انجام دهید.

–  مرتب ورزش کنید.  انجام ورزش هایی مانند شنا، پیاده روی و دوچرخه سواری خطر ایجاد کمر درد ناشی از نشستن طولانی مدت پشت فرمان اتومبیل را کاهش می‌دهد.

وقتی روی مبل راحتی لم می‌دهید

– بیشتر مبل‌های راحتی ارتفاع کوتاهی دارند و به علت نرم بودن، داخل آن‌ها فرو می‌روید. اگر قد بلندی دارید سعی کنید به کمک کوسن‌های اضافی سفت، ارتفاع مبل را افزایش دهید. می‌توانید این کوسن‌ها را در بخش زیرین تشک اصلی مبل قرار دهید تا ظاهر مبل شما به شکل فعلی حفظ شود. در این صورت زانوها در ارتفاع مناسب‌تری قرار می‌گیرند.

–  ارتفاع مبل راحتی شما باید به اندازه‌ای باشد که وقتی روی مبل می‌نشینید و کف هر دو پا را روی زمین قرار می‌دهید، فشاری به زانوهای شما وارد نشود. هنگام خرید مبل‌های راحتی به این استاندارد توجه کنید.

–  اگر مبل شما دسته‌های بسیار کوتاهی دارد یا اصلا دسته ای روی آن نیست کنار آن یک بالش یا کوسن به جای دسته قرار دهید، در این صورت وقتی در طولانی مدت روی مبل راحتی می‌نشینید، دچار گردن درد نمی‌شوید.

– هنگامی که روی مبل نشسته‌اید و می‌خواهید کتاب بخوانید، کتاب را روی یک کوسن قرار دهید تا در سطح بالاتری قرار گیرد. در این صورت مجبور نیستید برای خواندن کتاب سرتان را پایین نگه دارید و بدین ترتیب دچار گردن درد نمی‌شوید.

– اگر می‌خواهید زیر پایتان یک صندلی کوچک قرار دهید، مراقب باشید که زانوها بالاتر از سطح بدن قرار نگیرد و حالت نشستن شما از وضعیت استاندارد خارج نشود.

–  برای اینکه قوس کمر شما در وضعیت طبیعی قرار گیرد یک بالش کوچک در بخش گودی کمرتان قرار دهید تا ضمن نشستن روی مبل‌های راحتی، ستون فقرات شما قوس طبیعی خود را حفظ کند.

–  به مدت طولانی روی مبل ننشینید و مشغول تماشای تلویزیون نشوید. بهتر است بعد از هر نیم ساعت یا 45 دقیقه بلند شوید و کمی راه بروید. در این صورت جریان خون در بدن شما بهتر به حرکت در می‌آید و به دلیل یک جا نشینی دچار کسالت و کرختی نمی‌شوید.

به مدت چند هفته روش‌های درست نشستن را تمرین کنید. خواهید دید كه علاوه بر اینكه از آسیب‌های احتمالی و وارد شدن صدمه به کمر و ستون فقرات خود پیشگیری می‌كنید، این کار به عادت روزانه شما تبدیل می‌شود و دیگر نمی‌توانید شیوه‌های نادرست نشستن را تحمل كنید.

همچنین ببینید

راههای حفظ سلامتی، خواص گیاهان دارویی، گیاهان تصفیه كننده هوا، فواید درمانی اسطوخودوس، خواص آلوئه ورا برای پوست، كاهش استرس با اسطوخودوس، درمان استرس با لاوندر، خواص درمانی رزماری

بهترین گیاهان خانگی برای بهبود سلامت و روحیه بهتر

همه افرادی که به دنبال خرید گیاهان خانگی هستند، قبل از انجام خرید اولین اولویت ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.