خانه / تغذیه سالم / صبحانه‌ای که به شما کمک می‌کند کمتر ناهار بخورید

صبحانه‌ای که به شما کمک می‌کند کمتر ناهار بخورید

جو دو سر، جو دو سر برای صبحانه، جو دو سر برای لاغری، صبحانه با جو دو سر، جو دو سر صبحانه، کورن فلکس صبحانه، صبحانه بدون نان، صبحانه سالم و رژیمی، صبحانه کامل، غذاهای دیر هضم، صبحانه چی بخوریم، تغذیه سالم

همه ما سعی می‌کنیم هر روز صبح صبحانه بخوریم، زیرا نه تنها مهم‌ترین وعده غذایی روزانه ماست، بلکه می‌تواند در کاهش وزن نیز بسیار موثر باشد. اما اگر شکم شما حدود ساعت 10 صبح مجددا به صدا در بیاید، نمی‌توانید از خوردن تنقلات و شیرینی‌ها در کنار چای خود پرهیز کنید. در این حالت بهترین کار این است که مواد غذایی موجود در صبحانه خود را تغییر دهید. با توجه به تحقیقات جدید منتشر شده در تاریخ تغذیه و متابولیسم، خوردن بلغور جو دوسر برای صبحانه باعث می‌شود شما احساس سیری بیشتر و طولانی‌تری داشته باشید و در حین صرف نهار بسیار کمتر از قبل غذا بخورید.

در این تحقیق، محققان 36 مرد و زن را به 3 گروه مختلف تقسیم کردند: یک گروه در صبحانه خود بلغور جو دوسر مصرف می‌کردند، گروه دیگر کورن فلکس مصرف می‌کردند و گروه سوم اصلا صبحانه نمی‌خوردند. در طول 3 ساعت بعد از صبحانه، از شرکت کنندگان چندین بار پرسیده شد چقدر احساس گرسنگی می‌کنند، و نمونه خون آن‌ها نیز برای بررسی سطح قند و انسولین خون گرفته شد. سپس به این شزکت کنندگان برای ناهار غذای مایعی داده شد که می‌توانستند تا زمان احساس سیری کامل از آن بنوشند.

دکتر آلن گلیبتر، یک محقق روانشناس در بیمارستان سنت لوک در نیویورک می‌گوید: همانطور که محققان پیش بینی کرده بودند، افرادی که در صبحانه بلغور جو دوسر خورده بودند در طول ساعات پس از صرف صبحانه کمتر گرسنه بودند و هنگام صرف وعده ناهار در حدود 31٪ کمتر غذا خوردند، علی‌رغم این که افرادی که کورن فلکس مصرف کرده بودند نیز در صبحانه به همان میزان کالری دریافت کرده بودند.

اما چه عاملی باعث شد افرادی که بلغور جو دوسر خورده بودند بیشتر سیر بمانند؟ صبحانه آن‌ها دیرتر هضم شده و برای مدت بیشتری معده آن‌ها پر باقی مانده بود. محققان برای درک سرعت هضم غذا به صبحانه این افراد استامینوفن اضافه کردند. همان استامینوفنی که هنگام سردرد می‌خوریم. و آن را در خون این شرکت کنندگان اندازه گیری کردند. با دنبال کردن مسیر استامینوفن، محققان توانستند بفهمند این ماده و در کنار آن مواد غذایی، برای چه مدت در معده شرکت کنندگان باقی متنده است. دکتر گلیبتر می‌گوید: ما دریافتیم که سطح استامینوفن در خون افرادی که بلغور جو دوسر خورده بودند بسیار دیرتر از گروه‌های دیگر افزایش یافت. این به آن معناست که بلغور جو دوسر احتمالا به دلیل فیبر بسیار زیاد آن برای مدت طولاتی‌تری در معده باقی می‌ماند.

بنابراین، بلغور جو دوسر شما را برای مدت بیشتری سیر نگه می‌دارد. اما آنچه در این تحقیق برای محققان بسیار تعجب آور بود، این بود که افرادی که در صبحانه کورن فلکس خورده بودند در وعده نهار به همان اندازه گروهی که اصلا صبحانه نخورده بودند نهار خوردند. دکتر گلیبتر می‌گوید: دلیل این امر احتمالا افزایش سریع قند خون به خاطر مصرف غلات سرد و سپس افت سریع آن است. در زمان نهار نیز این افراد به دلیل قند خون پایین فوق العاده احساس گرسنگی می‌کنند و غذای بیشتری می‌خورند.

منبع نوشته

3 Like

همچنین ببینید

نكات تغذیه سالم، كاهش وزن سریع، راههای كاهش وزن، رژیم غذایی لاغری، رژیم غذایی برای كاهش وزن، رژیم لاغری مناسب، كاهش وزن با تغذیه، كاهش وزن با رژیم غذایی، خوراكی های لاغر كننده، خوراكی های رژیمی، خوراكی های كم كننده اشتها، افزایش متابولیسم بدن، افزایش سوخت و ساز بدن، شیر و لبنیات کم چرب، جو دو سر برای صبحانه، جو دو سر برای لاغری، صبحانه با جو دو سر، فیبر و كاهش وزن، آووكادو و كاهش وزن، فلفل و كاهش وزن، چای سبز و كاهش وزن، چای سبز برای لاغری، كنترل اشتهای زیاد، كنترل اشتهای كاذب، خواص آجیل، مصرف آجیل و كاهش وزن، شكلات و كاهش وزن، اسفناج و كاهش وزن، گرسنگی بعد از خوردن غذا، علت گرسنگی شبانه، كنترل گرسنگی، مقابله با هوس خوردن، میل شدید به غذا، تناسب اندام بانوان، تناسب اندام زنان، نكات تناسب اندام

غذاهایی برای تناسب اندام و لاغری سریع

«چی بخورم که لاغر بشم؟» چند بار در عمرتان این سوال را از خودتان پرسیده‌اید؟ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.