خانه / کدبانو / قدم به قدم تا ماست یونانی خانگی

قدم به قدم تا ماست یونانی خانگی

طرز تهیه ماست یونانی

طرز تهیه ماست یونانی

در این مطلب قصد داریم تا طرز تهیه ماست یونانی در منزل را به شما آموزش دهیم تا هم از سلامت آن مطمئن شوید و هم در سبد هزینه هایتان صرفه جویی کرده باشید.

همچنین در آخر مطلب برای شما ویدئویی قرار داده ایم و تمام آنچه که در این پست میخوانید را می توانید به صورت تصویری آموزش ببینید.

در ادامه با ما همراه باشید.

نکاتی درباره طرز تهیه ماست یونانی

تهیه ی ماست یونانی در منزل شاید خیلی ساده هم نباشد ولی به آن سختی هم که تصور می شود نیست و به لوازم و امکانات خاصی هم نیاز ندارد و با لوازمی که در هر آشپرخانه ای موجود است، می توان ماست یونانی خانگی تهیه کرد.

راه های زیادی برای تهیه ی ماست از شیر وجود دارد و تقریبا هر کسی متد و روش مخصوص خود را دارد. همچنین کیفیت ماست تولیدی و مزه ی آن به فاکتور های مختلفی مانند دمای شیر، نوع مخمر استفاده شده، زمان استراحت دادن به مایع و … دارد و شما با چند بار امتحان کردن، میتوانید بهترین و موثر ترین روش برای تهیه ی ماست یونانی مخصوص خود را پیدا کنید.

نکاتی که باید در نظر داشته باشید:

از چه نوع شیری برای تهیه ی ماست یونانی استفاده کنیم؟

شما می توانید از شیر پر چرب و یا شیر کم چرب استفاده کنید( حتی می توانید از سویا و یا شیره ی بادام به عنوان مخمر استفاده کنید.) که طبیعتا در طعم و مزه و همچنین غلظت ماست تولید تاثیر می گذارد.

بعضی از افراد قبل از اضافه کردن مخمر، مقداری شیر خشک نیز به ظرف خود اضافه می کنند تا غلظت ماست تولیدی را افزایش دهند. البته تجربه نشان داده است که این کار کیفیت ماست تولیدی را اندکی کاهش می دهد و یکدستی ماست را از بین می برد. همچنین به ماست حالتی دانه دانه می دهد. مانند دانه ها ی شن.

چگونه ماست یونانی درست کنیم؟

از چه نوع مخمری استفاده کنیم؟

شما می توانید از مخمر های منجمد ماست استفاده کنید و یا از چند قاشق غذا خوری ماست های معمولی به عنوان استارتر استفاده کنید. اگر از ماست های معمولی استفاده می کنید، می توانید ماست با طعم دلخواه خود را انتخاب کنید تا ماست یونانی مزه و طعم استارتر را به خود بگیرد.

همچنین قبل از خرید ماست به عنوان تخمیر کننده، حتما بر روی بسته بندی آن توجه کنید که دارای مخمر فعال و زنده باشد.

تجربه نشان داده است که هر دو روش برای تخمیر مناسب است و کیفیت ماست یونانی مطلوب می شود.

چه مدت به مایه استراحت دهیم و چطور آن را در دمای ومناسب و ولرم نگه داریم؟

بعد از گرم کردن شیر و رساندن دمای آن بین 40 تا 46 درجه سانتی گراد، باید مخمر را به آن اضافه کنید و آن را خوب به هم بزنید. سپس اجازه دهید مخلوط شیر و مخمر برای مدت 6 ساعت در دمای 45 درجه استراحت کنید.( اگر میخواهید ماستتان ترش مزه شود، اجازه دهید تا مایه برای مدت زمان بیشتری استراحت کنید.)

اکثر آشپزها، برای گرم نگه داشتن مایه در دمای مناسب، ظرف را در میان حوله و یا ملحفه ای میپیچند و یا بعضا ظرف را در محیطی گرم قرار می دهند.

چه مقدار ماست تولیدی را خشک کنیم تا تبدیل به ماست یونانی شود؟

 برای تهیه ی ماست یونانی، ماست معمولی را تحت فشار زیاد قرار می دهند تا آب و لاکتوز از آن جدا شود و به همین خاطر نسبت به ماست معمولی سفت تر و غلیظ تر است.

بسته به غلظت مورد علاقه تان، می توانید اجازه دهید تا آب از ماست جدا شود. ولی معمولا 2 ساعت زمان مناسبی برای این کار می باشد.

روش جدا کردن آب از ماست

همانطور که در چند سطر پیش اشاره شد، تفاوت میان ماست یونانی و ماست معمولی در غلظت آن است و ماست یونانی در واقع چکیده شده ی ماست معمولی می باشد. به همین دلیل ماست یونانی از طعم و عطر بیشتری نسبت به ماست معمولی برخوردار است و میزان پروتئین آن تقریبا دو برابر ماست معمولی است.

در ادامه روش قدم به قدم جدا کردن آب از ماست معمولی را به شما آموزش خواهیم داد:

1- وسایل مورد نیاز: ماست معمولی، ظرف بزرگ، سبد سیمی، صافی، پارچه ای تمیز با منافذ باز

ماست خانگی

2- سبد سیمی را مطابق شکل بر روی ظرف قرار دهید. مطمئن شوید که سبد از انتهای ظرف فاصله ی مناسبی دارد تا آب بتواند از ماست جدا شود.

3- پارچه را بر روی سبد سیمی قرار دهید. با توجه به اندازه ی منافذ پارچه، می توانید آن را دو لایه و یا چند لایه استفاده کنید.

جدا کردن آب ار ماستماست درون آبکش

چنانچه پارچه تمیز در اختیار ندارید، می توانید از حوله ی کاغذی استفاده کنید. البته دقت کنید که حوله ی کاغذی را چند لایه قرار دهید تا پاره نشود و یا می توانید از فیلتر قهوه استفاده کنید.

4- ماست را بر روی پارچه بریزید.

5- روی ماست را بسته بندی کرده و آن را در یخچال قرار دهید.

ماست بونانی غلیظماست خامه ای

بنا به ذائقه ی خود و میزان غلظت مورد نظر، اجازه دهید تا ماست چکیده شود و آب آن جدا شود.

6- بعد از چکاندن ماست، در انتهای ظرف می توانید آب ماست را مشاهده کنید که دارای ارزش تغذیه ای بالایی می باشد و می توانید از آن در سوپ استفاده کنید.

جداسازی آب از ماستآب ماست

  • بعد از گذشت 1 ساعت تقریبا 20 درصد آب ماست جدا می شود.
  • بعد از گذشت 3 تا 4 ساعت تقریبا 50 درصد آب ماست از آن جدا می شود.
  • بعد از گذشت هشت ساعا و یا بیشتر تقریبا تمام آب ماست از آن جدا می شود.

7- سبد را در داخل ظرفی دیگر برگردانید و ماست چکیده شده را در داخل آن خالی کنید و پارچه ای که به ماست چسبیده شده است را از آن جدا کنید.

ماست یونانی خانگیغلظت ماست یونانی

سخن آخر درباره طرز تهیه ماست یونانی

تعداد زیادی ماست یونانی در انواع و اقسام گوناگون و با برندهای متفاوت در قفسه های فروشگاه های بزرگ وجود دارد. اما در تهیه ی آنها از سفت کننده ها و دیگر مواد افزودنی استفاده شده است. شما می توانید با استفاده از شیر و مخمر، ماست یونانی مخصوص خود را در منزل تهیه کنید و مطمئن باشید که دارای هیچگونه افزودنی و سفت کننده ای نمی باشد و از سلامت آن اطمینان داشته باشید. همچنین با تهیه ی ماست یونانی در منزل، می توانید طعم آن را مطابق با ذائقه ی خود درست کنید و میزانی رطوبت آن را تنظیم کنید.

حتی اگر در تهیه ی ماست یونانی، از بهترین شیر و بهترین مخمر استفاده کنید، باز هم قیمت آن نسبت به نمونه های موجود در بازار کمتر می شود و سلامت آن نیز تضمین شده است.

 ویدئو آموزش تهیه ماست یونانی

همچنین ببینید

روش‌های زیباسازی دست‌ها

زیبا بودن دست­‌ها برای خانم‌­ها از اهمیت بالایی برخوردار است چون دست­‌ها همواره در معرض ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.