خانه / مجله روانشناسی / غمگین بودن شما از چه نوعی است؟

غمگین بودن شما از چه نوعی است؟

درمان افسردگی، درمان استرس، غلبه بر افسردگی، مقابله با افسردگی، ناراحتی و غم، ناراحتی و استرس، غلبه بر غم و غصه، راههای غلبه بر غم، غلبه بر ناامیدی، غلبه بر ناراحتی، مبارزه با افسردگی، انزوا طلبی، انزوا و گوشه گیری، روانشناسی افسردگی

لازم نیست به روانپزشک مراجعه کنید، هر از گاهی غمگین شدن کاملا طبیعی است و حتی نشان دهنده این است که شما از نظر احساسی متعادل هستید. اما افسردگی می‌تواند منجر به رفتارهای ناسالم شود، به ویژه در میان زنان: ما خانم‌ها دو برابر آقایان در معرض افسردگی قرار داریم. به این معنا که از هر هشت زن یک نفر با افسردگی حاد دست و پنجه نرم می‌کند.

اگر به طور مداوم علائم افسردگی مانند کم اشتهایی، کمبود انرژی و یا احساس ناامیدی را در خود می‌بینید، به پزشک مراجعه کنید. اما اگر گاه به گاه غمگین و افسرده می‌شوید، بهتر است نحوه برخورد خود را با این مسئله تغییر دهید. بسیاری از ما برای رهایی از غم و اندوه به روش‌هایی متوسل می‌شویم که بسیار ناسالم هستند. هر شخصی برای مقابله بااین شرایط دشوار روشی را در پیش می‌گیرد. مهم نیست از کدام یک از این روش‌ها استفاده می‌کنید، سعی کنید راه سالمی را برای مقابله با افسردگی انتخاب کنید.

اگر در اثر افسردگی مدام به سراغ یخچال می‌روید…

پس از گذراندن یک روز کاری خسته کننده خوراکی‌ها خیلی خوشمزه‌تر و وسوسه برانگیزتر از قبل به نظر می‌رسند! اما اگر پس از صرف غذا هنوز هم دوست دارید بشقاب خود را با انواع خوراکی‌ها پر کنید، بیش از حد به مواد غذایی رو آورده‌اید.

به جای آن سعی کنید:

فعالیت بدنی ساده‌ای داشته باشید. به گفته جسیکا لروی، بنیان‌گذار مرکز روانشناسی زنان، قبل از اینکه از محل کار به خانه برگردید و یا هر زمانی که احساس نیاز به باز کردن در یخچال دارید، پیاده‌روی را امتحان کنید. بسیاری از احساسات خوبی که از طریق خوردن غذا در بدن ایجاد می‌شوند، از جمله ترشح هورموت‌های سروتونین و دوپامین، با انجام فعالیت‌های ورزشی نیز ایجاد می‌شوند. ورزش کردن سطوح هورمون گرلین را نیز کاهش می‌دهد که ترشح آن باعث افزایش گرسنگی می‌شود. جسیکا اضافه می‌کند: روی آوردن به غذا در اثر افسردگی در کوتاه مدت ما را خوشحال و راضی می‌کند، اما در دراز مدت به ما احساس بدتری از لحاظ جسمی و احساسی خواهد داد. اما ورزش کردن چه در کوتاه مدت و چه در طولانی مدت شادی و سلامت شما را تضمین خواهد کرد.

اگر مدام عصبی هستید…

همسرتان دوباره ظرف خالی آب را در یخچال گذاشته، آیا شما عصبی می‌شوید؟ البته! اگر دائم و سر چیزهای کوچک از دست عزیزان یا همکاران خود عصبی می‌شوید و به آن‌ها پرخاش می‌کنید، وقت آن است که روشی بهتر برای غلبه بر افسردگی خود بیابید.

به جای آن سعی کنید:

روش خالی کردن خشم خود را عوض کنید. به چیزی پرخاش کنید که نتواند در مقابل به شما پرخاش کند! جسیکا می‌گوید: ثبت نام در یک کلاس بوکس یا انجام یک ورزش رزمی، خالی کردن خشم خود با مشت کوبیدن به بالش و یا خلی کردن احساسات ناخوشایند از طریق نوشتن می‌تواند بسیار مفید باشد. این کارها را دوست ندارید؟ به بهترین دوست خود زنگ بزنید. اما از صحبت کردن با افرادی که به احساسات منفی شما پر و بال بیشتری می‌دهند اجتناب کنید. با افرادی صحبت کنید که همیشه راهکارهای مثبتی به شما ارائه می‌دهند.

اگر خود را غرق کار می‌کنید…

گاهی سخت کار کردن بد نیست، اما هیچ نکته مثبتی در مورد کار در هر گونه شرایط نامطلوب، انجام کارها و وظایف دیگران و داوطلب شدن برای تمیز کردن یخچال دفتر وجود ندارد!

به جای آن سعی کنید:

انرژی خود را صرف انجام کارهایی مفید در خارج از محل کار کنید. فعالیت‌های مورد علاقه خود را انجام دهید، در کارهای خیریه شرکت کنید، با حیوانات وقت بگذرانید و هر روز قسمتی از وقت آزاد خود را به این گونه فعالیت‌ها اختصاص دهید. لوری فرگوسن، روانشناسی در آتاسکادرو کالیفرنیا می‌گوید: انجام فعالیت‌های داوطلبانه و خیریه احساس مثبتی متفاوت از آنچه در محل کار دارید به شما می‌بخشد.

اگر به خرید رو می‌آورید…

خرید یک جفت کفش جدید مسلما برای مدتی شما را خوشحال می‌کند. اما تحقیقات نشان می‌دهد حس خوب ناشی از خرید -بر خلاف صرف کردن پول برای تفریح و کسب تجارب جدید- به سرعت از بین می‌رود.

به جای آن سعی کنید:

اگر تمایل به صرف پول دارید، به جای خرید وسایل آن را مفید خرج کنید. برای خانواده و دوستان خود هدیه بخرید و یا یک کتاب آشپزی جدید برای خود تهیه کنید تا بتوانید غذاهایی جدید و سالم را امتحان کنید. جسیکا اضافه می‌کند: تلاش کنید وسایلی برای خانه بخرید که دیگر افراد خانواده نیز بتوانند از آن‌ها استفاده کرده و لذت ببرند، نه یک تکه لباس اضافه که باید در گوشه کمد بماند.

اگر اهل تنهایی هستید…

گاهی اوقات تنها بودن برای حفظ تعادل و سلامت بسیار مفید است. اما آیا زمانی که غمگین می‌شوید، مهمانی‌ها و جمع‌های دوستانه را ترک می‌کنید، کارهای مهم را لغو کرده و کل وقت خود را صرف دیدن فیلم‌های فلسفی می‌کنید؟ اگر چنین است، گرایش انزوا طلبی شما ممکن است به جای مفید بودن به شما آسیب برساند.

به جای آن سعی کنید:

نیازی نیست خود را مجبور به شرکت در مهمانی‌ها و تظاهر به شاد بودن کنید. بودن در جمع‌های بسیار شلوغ می‌تواند احساسات منفی شما را بدتر کند. جسیکا لروی می‌گوید: در عوض سعی کنید در جمع‌های دوستانه و جمع و جور حضور داشته باشید. با دوست صمیمی خود به سالن زیبایی رفته و پدیکور کنید و یا به خرید مواد غذایی منزل بروید. لازم نیست مدام در تعامل با دیگران باشید، اما گاهی اوقات حتی چند جمله صحبت کردن می‌تواند به شما کمک کند ذهن خود را سبک کنید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

بازیابی تمرکز

5 روش فوری و موثر برای بازیابی تمرکز

بازیابی مجدد قدرت تمرکز حتما شما نیز مانند بسیاری از افراد پر مشغله تجربه یک روز ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.