خانه / بارداری / فواید ورزش کردن تا پایان دوره‌ی بارداری برای مادر و کودک

فواید ورزش کردن تا پایان دوره‌ی بارداری برای مادر و کودک

ورزش در دوران بارداری، ورزش در بارداری، فئاید ورزش در دوران بارداری، ورزش در سه ماه آخر بارداری، دیابت بارداری، مراقبت های دوران بارداری، حفظ تناسب اندام در بارداری

انجام حرکات ورزشی تا پایان دوره‌ی بارداری به نفع مادر و کودک است. برخلاف بیشتر سنت‌ها و عقاید قدیمی، انجام تمرینات ورزشی تا پایان دوره‌ی بارداری هیچ تاثیر منفی بر وزن یا سایز جنین ندارد. این یافته، نتیجه تحقیقی است که از سوی محققان دانشگاه پلی کلینیک مادرید به انجام رسیده است. در این تحقیق وجود رابطه‌ای مثبت میان وزن قبل از بارداری ماردران بی‌تحرک یا کم تحرک و اندازه‌ی بدن نوزاد نیز آشکار شد. نتایج این تحقیق در مجله بین المللی چاقی منتشر شده است.

«شرکت در فعالیت‌های فیزیکی حتی به میزان کم نیز دارای تاثیراتی مفید بر سلامتی مادر و جنین می‌باشد». این یافته‌ها به تازگی در مجله‌ی مذکور به انتشار رسیده‌اند و بر مزایای داشتن یک سبک زندگی فعال در کل دوره‌ی بارداری و تاثیرات آن بر سلامتی کودک و مادر تاکید می‌کنند.

جاناتان روئیز محقق موسسه Karolinska در سوئد و مولف اصلی این تحقیق که هماهنگی‌های لازم میان تیم تحقیقاتی دانشگاه پلی تکنیک مادرید و یک مرکز سوئدی را ایجاد کرده است، در توضیح این مطلب چنین بیان کرد: تمرینات ورزشی که در طول 3 ماهه دوم و سوم بارداری انجام می‌شوند، هیچ تاثیر منفی بر سلامتی جنین ندارند.

160 زن سالم 30-25 ساله که همگی زندگی کم تحرکی داشتند ولی هیچ خطری از تولد زودرس در آنان مشاهده نمی‌شد، در این تحقیق شرکت کردند. نیمی از افراد این گروه، تحت نظارت کارشناسان مرکز فعالیت‌های بدنی و علوم ورزشی و با همکاری بخش زنان و زایمان بیمارستان اکوآ در مادرید به انجام فعالیت‌های ورزشی پرداختند.

چگونه در دوران بارداری ورزش کنیم؟

این محققان به منظور ارزشیابی سلامتی جنین (اندازه، وزن و طول مدت بارداری) از متغییرهای متعددی بهره بردند و به آنالیز تاثیرات برنامه‌های آموزشی بر وزن و اندازه جنین در طول 3 ماهه دوم و سوم بارداری پرداختند.

روئیز بر این نکته تاکید می‌کند که اندازه بدن و طول مدت بارداری و همچنین سایر پارامترهای سلامتی در تمامی زنانی که به انجام تمرینات ورزشی پرداخته بودند، در مقایسه با سایر زنانی که در طول بارداری هیچ فعالیت بدنی نداشتند، مشابه بودند و این نکته بیانگر این حقیقت است که انجام تمرینات ورزشی هیچ خطری را برای سلامتی جنین در پی ندارند.

همچنین مولفان به ارزیابی مواردی نظیر: وزن مادر قبل از بارداری، اندازه بدن جنین و بروز یا عدم بروز دیابت در طول بارداری نیز پرداختند. در آن دسته از مادرانی که در هیچ فعالیت ورزشی شرکت نکرده بودند (گروه شاهد) میان وزن مادر پیش از بارداری و وزن نوزاد رابطه‌ای مستقیم و مثبت وجود داشت.

میان وعده‌هایی مناسب در دوران بارداری

محققان به این نتیجه رسیدند که «مادران کم تحرکی که پیش از بارداری وزن بیشتری داشته‌اند، نوزادان چاقتری را نیز به دنیا آورده‌اند. با این حال، وجود چنین رابطه‌ای در آن دسته از زنانی که در طول بارداری به انجام تمرینات ورزشی پرداخته بودند مشاهده نشد.

مطابق اظهارات کارشناسان، در مورد کودکانی که به هنگام تولد اضافه وزن زیادی دارند (بیشتر از 4Kg)  پروسه زایمان بسیار دشوار بوده و این کودکان در بزرگسالی بیشتر در معرض ابتلا به دیابت و انواع خاصی از سرطان‌ها می‌باشند.

منبع نوشته

همچنین ببینید

اسید معده در بارداری، بارداری و تغذیه سالم، بارداری و مراقبت های آن، باورهای غلط بارداری، بایدها و نبایدهای دوران بارداری، تغذیه سالم در دوران بارداری، توصیه‌های بارداری، خوردن شكلات در بارداری، خوردن قهوه در دوران بارداری

درمان رفلاکس معده در دوران بارداری

اگر شما تغییرات شایع دوران بارداری را بشناسید حتما می دانید که برخی از این ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.