خانه / مجله روانشناسی / قاطع باشید و این حس را تقویت كنید

قاطع باشید و این حس را تقویت كنید

قاطعیت یكی از مهارت‌های انسانی است كه هر فردی باید از آن بهره‌مند باشد. البته قاطعیت را نباید با پرخاشگری و ترساندن دیگران از خود اشتباه گرفت. ریشه و سرچشمه بسیاری از مشكلات زندگی همچون کمرویی، خجالت و شرمگینی، احساس انزوا و اضطراب در كمبود جرات‌مندی و قاطعیت‌ورزی است. بسیاری از مواقع در شرایطی قرار می‌گیریم و تقاضایی از ما می‌شود که هیچ تمایلی به انجام آن نداریم، اما باز هم در جواب به جای استفاده از واژه “نه” می‌گوییم “بله”. چرا که در ذهن خود حس جرات‌مند بودن را تقویت نکرده‌ایم. اگر شما نیز با چنین چالشی درگیر هستید این مقاله را بخوانید.

جرات‌مند بودن چیست؟

آیا تا کنون متوجه شده‌اید که در برابر تقاضاهای دیگران، به رغم عدم تمایل، به جای گفتن «نه نمی‌توانم»، «بله» می‌گویید؟ آیا نمی‌توانید نارضایتی خود را از یک دوست بیان کنید، حتی اگر فکر کنید موجه است؟ آیا قبول تمجید و تحسین را دشوار می یابید؟ اگر پاسخ شما به هر یک از سؤالات فوق «بله » باشد، احتمالا در زمینه جرات‌مندی مشکل دارید. جرات‌مندی دفاع از حقوق خود به شیوه‌ای است که به حقوق شخص دیگر تجاوز نشود. جرات‌مندی ابراز مستقیم، صادقانه و مناسب احساسات و عقاید شما است. ممکن است شما جرات‌مندی را در گذشته ناراحت کننده یافته‌اید؛ زیرا آن را با پرخاشگری اشتباه گرفته‌اید. پرخاشگری یک نوع شیوه دفاع از خود است که در آن به حقوق شخص دیگر تجاوز می‌شود. پرخاشگری به صمیمیت آسیب می‌زند و شان شما را در دید دیگران پایین می‌آورد.. رفتار پرخاشگرانه نوعا تنبیه گرانه، خصمانه، سرزنش آمیز و تحکیم جویانه است. پرخاشگری می‌تواند تهدید، توهین و حتی تنبیه بدنی را شامل شود.

چه چیز باعث می‌شود از جرات‌مند بودن اجتناب ورزيم؟

اکثر مردم به دلیل ترس از ناراحت كردن دیگران و از دست دادن دوستی آن‌ها از جرات‌مندی دست می‌كشند. با این وجود هر چند ممکن است شما با کنار گذاردن جرات‌مندی از ناخرسندی‌های فوری و بلافاصله پرهیز کنید، ولی چنین کاری در درازمدت رابطه را به مخاطره می‌افکند و آنگاه احساس شما این خواهد بود که در این رابطه مرتب بر روی خواسته‌های خود پا می‌گذارید.

یادگیری جرات‌مند بودن به شیوه مثبت

یک نظام اعتقادی و ارزشی را قبول کنید که به شما اجازه ابراز وجود بدهد. این گام دشوارترین گام است. بدین معنی که چنین نظامی به شما اجازه می‌دهد خشمگین شوید، «نه» بگویید، درخواست کمک کنید و خطا کردن را قبول کنید. از بهترین مهارت‌های ارتباطی خود استفاده کنید. تماس چشمی مستقیم برقرار کنید، وضع بدنی مناسب به خود بگیرید، حالات چهره خود را مناسب با پیام انتخاب کنید، سطح و آهنگ مناسب صدای خود را حفظ کنید، زمان مناسبی را برای جرات‌مندی انتخاب کنید.

گفتار جرات‌مندانه: اجازه ندهید دیگران از شما بهره جویی کنند و بر رفتار مناسب و منصفانه داشتن اصرار بورزید. تا جایی كه می‌توانید درباره آنچه می‌خواهید، آنچه فکر می‌کنید و آنچه احساس می‌کنید صریح و خاص باشید.

مخالفت منفعلانه و فعالانه: وقتی با شخصی مخالف هستید به دلیل تمایلی که به حفظ رابطه «صلح آمیز» دارید از طریق لبخند زدن، تکان دادن سر یا توجه زیاد تظاهر به موافقت نکنید. به جای آن، موضوع بحث را تغییر دهید و یا به صورت فعال مخالفت کنید.

پرسیدن چرا: وقتی شخصی از موضع بالاتر از شما میخواهد کاری انجام دهید که به نظر شما منطقی یا لذت بخش نخواهد بود، بپرسید «چرا». باید این كار را انجام دهید. شما یک فرد بزرگ سال هستید و نباید اقتدار را بدون پرسش بپذیرید. بر توضیحی که متقاعد کننده باشد اصرار بورزید. هم چنین اجازه دهید مردم بدانند درباره ی امور چه احساسی دارید. در مکالمه، متکلم وحده نباشید، اما وقتی موقعیت را مناسب یافتید در سخن گفتن درنگ نکنید.

تمرین:

به صرف خواندن یک مطلب نمی‌توانید جرات‌مند بودن را یاد بگیرید، اگر امکان آن فراهم است به گروه مهارت‌های جرات‌مندی یا گروه مهارت‌های ارتباطی بپیوندید. می‌توانید در ارتباطی که با دوستان و اعضای خانواده خود برقرار می‌کنید این مهارت‌ها را تمرین کنید، ولی ابتدا به آن‌ها بگویید که مشغول چه کاری هستید! می‌توانید روی کمک آن‌ها حساب کنید و در مورد چگونگی انجام مهارت‌ها از این افراد بازخورد دریافت کنید. فراموش نكنید در دراز مدت این ارتباط صادقانه‌ است كه به پایدار ماندن روابط شما با دیگران کمک می‌کند. در آغاز رابطه تظاهر نكنید زیرا در آینده و در موقعیت‌های دشوار و فشارآور رفتارتان تغییر خواهد كرد.

همچنین ببینید

بازیابی تمرکز

5 روش فوری و موثر برای بازیابی تمرکز

بازیابی مجدد قدرت تمرکز حتما شما نیز مانند بسیاری از افراد پر مشغله تجربه یک روز ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.