خانه / ورزش و تناسب اندام / كربوهیدرات چیست؟

كربوهیدرات چیست؟

كربوهیدرات چیست، كربوهیدرات‌ ها كدامند، منابع غذایی كربوهیدرات، منابع غنی كربوهیدرات، غذاهای حاوی كربوهیدرات، غذاهای دارای كربوهیدرات

رژیم غذایی ما از سه گروه كلی از مواد غذایی تشكیل می‌شود: كربوهیدرات‌ها، پروتئین و چربی. كربوهیدرات به میزان مختلف در بسیاری از غذاهی روزمره ما مثل میوه‌ها، سبزیجات، غلات، حبوبات، شیر و فرآورده‌های لبنی و غذاهایی با شكر افزوده شده مانند شكلات، نوشیدنی‌های شیرین و انواع شیرینی‌ها موجود است. كربوهیدرات‌ها در مواد غذایی به شكل نشاسته، شكر و فیبر موجودند. كربوهیدرات مولكولی است كه حاوی اكسیژن، هیدروژن و كربن است و می‌تواند ساده و یا پیچیده باشد. هم كربوهیدرات ساده و هم پیچیده می‌توانند انتخاب‌هایی سالم و مغذی در رژیم غذایی ما باشند. كربوهیدرات‌های ساده به دو دسته مونو ساكاریدها و دی ساكاریدها تقسیم می‌شوند. مونو ساكاریدها از یك مولكول شكر تشكیل شده در حالی كه دی ساكاریدها از دو مولكول شكر تشكیل شده است كه به یكدیگر متصل هستند. كربوهیدرات‌های پیچیده‌تر پلی ساكاریدها نام دارند كه از اتصال چند مولكول شكر تشكیل می‌شوند.

كربوهیرات‌ها بیشتر انرژی شما را تامین می‌كنند زیرا چیزی در حدود نصف انرژی دریافتی شما از غذای روزانه را تشكیل داده و توسط بدن شما به گلوكز و قند خون تبدیل می‌شوند تا به عنوان انرژی مصرف شوند. بنا به انجمن دیابت آمریكا، میزان و نوع كربوهیدراتی كه مصرف می‌كنید بر میزان قند خون شما تاثیر می‌گذارد. در نتیجه برای حفظ سلامت مهم است كه كربوهیدرات‌های سالم‌تری را انتخاب كرده و در میزان مصرف آن نیز دقت كنیم. همیشه غذاهایی را انتخاب كنید كه علاوه بر تامین انرژی بدن شما، در انواع دیگر ارزش‌های تغذیه‌ای مانند فیبر، ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی اكسیدان‌ها، پروتئین و چربی‌های سالم نیز غنی باشند. مثلا به جای غلات پالوده شده غلات كامل را در برنامه غذایی خود بگنجانید.  غلات كامل حاوی سبوس هستند، در این سبوس بیشتر فیبر غلات به همراه چربی‌های سالم، ویتامین E و B نهفته است. میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، مغزها و دانه‌ها همگی منابعی سرشار از فیبر هستند و هر كدام میزان متفاوتی از كربوهیدرات را دارا هستند.

شكر طبیعی كربوهیرات غالب موجود در میوه‌ها، شیر و فرآورده‌های لبنی است. مصرف شكر طبیعی همواره بهتر از شكر افزوده شده موجود در غذاهایی مانند انواع كیك‌ها و شیرینی‌جات، شكلات‌ها و نوشیدنی‌ها است. وقتی بدن شما احساس نیاز به یك ماده غذایی شیرین می‌كند، بهتر است یك تكه میوه میل كنید، زیرا غذاهایی كه دارای شكر افزوده شده هستند اغلب حاوی فیبر، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اكسیدان‌های موجود در میوه‌ها نیستند. همچنین می‌توانید وقتی هوس یك دسر شیرین كردید، یك لیوان شیر یا كمی ماست میل كنید زیرا شیر و فرآورده‌های لبنی در مقایسه با دسرهایی با شكر افزوده منبع خوبی از پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند.

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.