خانه / روانشناسی / مادران شاغل و مدیریت زمان

مادران شاغل و مدیریت زمان

روانشناسی خانواده، مادران شاغل و مدیریت زمان، اولویت بندی کارها، مادران شاغل و کمبود زمان، مشکلات خانم‌های شاغل

برای تمام خانم‌های شاغل آن هم از نوع همسر و مادر اولویت‌بندی کارها و کمبود زمان چالش بزرگی است. حفظ تعادل میان مسئولیت‌های خانه و بیروناز خانه از مهم‌ترین دغدغه‌های این مادران است؛ مادرانی که حدود ۴۰ ساعت خود را در هفته کار کرده و برای اینکه همزمان مادر، همسر و کارمند نمونه‌ای باشند، نهایت تلاش خود را می‌کنند؛ تلاش‌هایی که رسیدگی به امور خانه، وقت گذاشتن برای فرزندان، خرید، رفت‌وآمد با اقوام، بودن در کنار همسر، دیدار دوستان و… گوشه‌ای از آن‌هاست. اگر شما هم چنین شرایطی دارید، شاید این ۱۰ نکته کلیدی در مدیریت زمان بتواند به شما کمک کند تا مسئولیت‌ها و وظایف خود با فراغ بال و لذت بیشتری نسبت به گذشته انجام دهید.

راس ساعت معین کارتان را ترک کنید

سعی کنید هرچه زودتر کارهایتان را انجام دهید و به خانه برگردید. فراموش نکنید درمواقع لازم «نه» بگویید. نه گفتن را برای زمان‌هایی به کار ببرید که کسی از شما می‌خواهد تا پروژه‌ای اضافی را قبول کنید یا تا دیروقت کار کنید و به‌جای شخص دیگری در محیط کار خود باشید. به این فکر کنید که دیگر وقت شما فقط به خودتان اختصاص ندارد و فرزند‌ و همسر شما در خانه منتظر شما هستند تا هرچه زودتر شما را ببینند.

انتظارات معقول داشته باشید

در اولین قدم باید برنامه‌ریزی کردن را بیاموزید و به کار ببندید. باور داشته باشید یا نه، برنامه‌ریزی کردن کمک می‌کند همه کارهایتان را به‌موقع و بدون استرس انجام دهید. هرشب چند دقیقه از وقت خود را برای اولویت‌بندی کارهای فردا یا حتی چند روز آینده بگذارید. این کار به شما کمک می‌کند تا کارهایتان را با توجه به میزان اهمیت آن‌ها انجام دهید.

مثلا کارهایی مثل اتو کردن لباس‌ها، خرید منزل یا نظافت خانه را به آخر هفته‌ها موکول کنید. علاوه بر این هر آخر هفته می‌توانید منوی غذای هفته بعد خود را بنویسید. به این ترتیب در طول هفته دیگر نگران این نخواهید بود که چه غذایی درست کنید.

دنبال اولویت‌ها باشید

 مشخص کردن اولویت‌ها به‌طور واضح و روشن، اولین و ضروری‌ترین مرحله در حفظ تعادل در زندگی است. اگر قرار باشد زندگی‌تان فقط روی یک چیز متمرکز شود، آن چیست؟ و دومین، سومین، بعدی و بعدی‌ها؟ اگر صادقانه و با فکر پاسخ دهید چند اولویت اصلی شما مشخص می‌شود که ممکن است این موارد را شامل شود: همسر، فرزندان، شغل، ارتباطات، سلامت، ورزش، هنر، سرگرمی‌ و سفر. حالا یاد بگیرید حین کار روی هر اولویت تمام تمرکزتان را فقط روی همان داشته باشید مثلا وقتی با بچه‌ها هستید به کار فکر نکنید و تمام فکرتان با آن‌ها باشد.

کار امروز را به فردا نسپارید

 یکی از کارهایی که هرگز نباید انجام دهید همین موکول کردن کارها به بعد است. قسمتی از وقت شبانه خود را برای آماده کردن لباس‌ها، جمع کردن کیف فرزندان، شستن و آماده کردن وسایلی که برای صبحانه به آن‌ها نیاز دارید، بگذارید زیرا می‌توانید این کارها را شب قبل انجام دهید تا صبح راحت‌تر باشید و روز خود را بدون استرس شروع کنید.

از استراحت خود نزنید

بسیاری از خانم‌ها به‌ویژه مادران شاغل تصور می‌کنند به منظور انجام تمام کارهای بیرون و داخل منزل باید از وقت خواب و استراحت خود  مایه بگذارند. شب‌ها تا دیروقت کارهای منزل را انجام می‌دهند و صبح هم که باید زود بیدار شوند و از منزل خارج شوند. گفتنی است این نوع زمان‌بندی فقط در کوتاه‌مدت و به‌صورت موقت امکان‌پذیر است و پس از مدتی موجب می‌شود شما دچار خستگی مفرط و ضعف شوید. در این صورت، نه می‌توانید مادری شاد و سرحال برای فرزندتان باشید و نه فردی موثر در محل کار. پس بهتر است زمان بیداری را با مدیریت مناسب تنظیم کنید و به کارها بپردازید اما حتی‌الامکان شب‌ها زودتر بخوابید یا اگر نمی‌توانید عصرها کمی استراحت کرده و بقیه کارهایتان را انجام دهید.

تفریح و گردش را فراموش نکنید

تقریبا بیشتر مادران شاغل از آنجا که همیشه کارهای عقب‌افتاده زیادی برای انجام دادن دارند، از نخستین برنامه‌ای که صرف‌نظر می‌کنند، گردش‌های خانوادگی و برنامه‌های تفریحی است. مدیریت زمان به شما کمک می‌کند تا بخشی از برنامه هفتگی خود را به دید و بازدید و انجام تفریحات موردعلاقه خانواده‌تان اختصاص دهید؛ تفریحاتی که هم فرزند و همسر شما از بودن کنارتان لذت خواهند برد و هم نیروی تازه‌ای به شما برای شروع هفته‌ای بهتر می‌دهد.

چارچوب تعیین کنید

خانم‌های موفق شاید هزاران کار برای انجام دادن دارند ولی برای خود محدودیت‌های خاصی تعریف کرده‌اند تا زندگی‌شان متعادل و متوازن باشد. البته واضح است که درباره شرایط استثنایی صحبت نمی‌کنیم. برای هر کدام از ما شاید پیش بیاید که مجبور شویم تا صبح کار کنیم. شاید زمانی نتوانیم با خانواده شام بخوریم. شاید مدتی فرصتی برای تفریح و رفتن به استخر شنا نداشته باشیم. این موارد طبیعی است ولی نباید تبدیل به عادت شود.

یافتن شغلی نیمه وقت

بهترین حالت برای مادران شاغل، داشتن شغلی نیمه‌وقت است که این امکان را فراهم می‌کند تا زمان بیشتری در کنار کودک‌شان باشند و در این صورت هم از استرس کمتری برخوردار خواهند بود و آرامش خاطر بیشتری خواهند داشت. آستانه تحمل‌ خانم‌های شاغل بسیار پایین می‌آید و به دلیل مشغله زیاد و مراقبت نکردن از خود دچار افسردگی و فرسودگی می‌شوند. بنابراین انجام چند وظیفه با هم نه‌تنها سردرگمی شما را بیشتر می‌کند، بلکه باعث می‌شود هیچ‌کدام از کارهای شما با کیفیت پیش نرود. انجام دو مسئولیت فیزیکی به‌طور همزمان وقت خالی برای شما باقی نمی‌گذارد و باعث می‌شود یکی از آن وظایف را درست انجام ندهید.

کمک بخواهید

 انجام امور خانه یکی از وقت‌گیرترین کارهای یک مادر است که اغلب شکایت‌های مادران شاغل به آن‌ها برمی‌گردد. درست کردن غذا، شستن ظروف، نظافت منزل، شستن لباس‌ها و اتو کردن از کارهایی است که می‌تواند تمام زمانی که از سر کار به خانه بر می‌گردید را به خود اختصاص دهد. اما نکته مهم اینجاست که شما برای این کار باید با همسر خود صحبت کنید تا با تقسیم وظایف، او مسئول رسیدگی به برخی امور باشد. اگر فرزندی هم دارید که به سنی رسیده است که توانایی کمک در امور منزل را دارد، از او هم کمک بخواهید تا علاوه بر درک حس مسئولیت‌پذیری، باری از دوش شما هم برداشته شود.

 تفکیک مسائل کاری و امور خانه

 در خانه مسائل کاری را فراموش کنید و در محل کار مرتبا به خانه زنگ نزنید. تنها به این صورت است که شما می‌توانید بیشترین استفاده را از ساعات خود ببرید و موثر باشید. وقتی در خانه هستید تلفن همراهتان را خاموش کنید یا تنها به پیامک جواب دهید. استراحت کنید، نباید تمامی انرژی خود را صرف رسیدگی به زندگی خانوادگی و کاریتان کنید. فراموش نکنید باید قسمتی از وقت خود را تنها به خودتان اختصاص دهید.

۱ Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*