خانه / روانشناسی / مدیتیشن: چیزی که هیچگاه نباید فراموش کنید!

مدیتیشن: چیزی که هیچگاه نباید فراموش کنید!

نكات روانشناسی، راههای كاهش استرس و اضطراب، راههای كاهش تنش، راههای كاهش خستگی، فواید مدیتیشن و مراقبه، فواید مدیتیشن در سلامتی، راههای مقابله با افسردگی، كاهش وزن با مدیتیشن

استرس بیش از حد، کار زیاد، اضافه وزن؟ همه اینها را فراموش کرده و مراقبه را امتحان کنید. یک سری تحقیقات پیشرفته نشان می‌دهد که یک استراحت کوتاه در هر روز فقط برای نشستن بی سر و صدا و تنفس، یکی از بهترین و ساده ترین راه‌ها برای بهبودی خلق و خو، سلامت و حتی ظاهر شماست. دراینجا 5 دلیل بزرگ برای انجام مدیتیشن به شما معرفی مي‌كنيم:

  1. مدیتیشن می‌تواند شما را هوشمندتر کند

همانند اثر ورزش روزانه برای بدن، مدیتیشن نیز اثر مشابهی روی مغز دارد. پس از چند هفته تمرین منظم، شما متوجه می‌شوید که تمرکز، شفافیت و هوشیاری خود را بهبود بخشیده اید. اسکن های مغزی مراقبه کنندگان نشان می‌دهد که آنها امواج مغزی گاما بیشتری تولید می‌کنند، یک مقدار فوق العاده بالا از جریان الکتریکی که در تمرکز، حافظه و ایجاد ارتباط بین بخش های مختلف مغز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  1. مدیتیشن می‌تواند استرس را کاهش دهد

از طریق تمرین روزانه مدیتیشن، شما به آرامی‌یاد می‌گیرید که واکنش اتوماتیک “مقابله یا گریز” را با آنچه که استاد دانشگاه هاروارد، دکترهربرت بنسون با نام “واکنش آرامش” ابداع کرده، جایگزین کنید. به جای افزایش آدرنالین و ضربان قلب شدید، سیستم عصبی سمپاتیک شما آرام باقی می‌ماند. آزمایشات خون نشان داده اند که مراقبه طولانی مدت، حقیقتا ترشح هورمون کورتیزول که منجر به استرس می‌شود را تا پایان روز، پایین نگه می‌دارد. وقتی که شما، مثلا، با مخالفت بهترین دوست خود مواجه می‌شوید، مدیتیشن به شما کمک خواهد کرد که آرامش خود را حفظ کنید و انتخاب کنید که چگونه می‌خواهید واکنش نشان دهید.

  1. مراقبه یک ضد افسردگی طبیعی است

تحقیقات در این زمینه اثبات می‌کند که مدیتیشن به راستی راه شما را برای رها شدن از افسردگی آسان می‌کند. دو تحقیق جدید نشان داده اند که علایم افسردگی در افرادی که به مدت 20 دقیقه و دو بار در روز مدیتیشن می‌کنند، 50 درصد کاهش یافته است. مراقبه توان روحی شما را به دو شکل بالا می‌برد، کارشناسان معتقدند که: مراقبه باعث تغییر در مغز به گونه ایست که منجر به آزاد شدن مواد شیمیایی تولید کننده احساسات خوب می‌شود و همینطور کمک می‌کند تا از الگوهای تفکر منفی که عامل اصلی خلق و خوی بد است، خارج شویم.

  1. مدیتیشن می‌تواند به بهبود پوست شما کمک کند

اگر شما فردی هستید که با استرس می‌شکند، می‌توانید برای مقابله با جوش های ناشی از آن در حالت نیلوفر بنشینید. در یک بررسی جالب، در درمان با نور ماوراء بنفش روی افرادی که از پسوریازیس(بیماری که باعث می‌شود پوست دچار خارش شده و پوسته پوسته شود) رنج می‌بردند و در عین حال با گوش دادن به نوار مدیتیشن، نتایج زیر حاصل شد: آنها چهار برابر سریع تر از کسانی که مراقبه نمی‌کردند، درمان شدند. چرا؟ کارشناسان معتقدند که مراقبه باعث توانایی بدن برای بازسازی خودش و همچنین کاهش استرس می‌شود. (استرس می‌تواند منجر به ظهور ناگهانی پسوریازیس یا آکنه شود)

  1. مراقبه ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند

خیر، امکان ندارد که هرشب یک گالن شکلات بستنی بخورید و سایزتان تغییر نکند. اما مدیتیشن با ایجاد خود آگاهی می‌تواند خوردن بدون فکر را که منجر به اضافه وزن می‌شود، کاهش دهد. در یک مطالعه، خوش خوراک هایی که به تمرین مراقبه می‌پرداختند، توانستند میل به خوردن را تابیشتر از نصف کاهش دهند! با طرز فکر”این نیز خواهد گذشت”، آنها قادر به تشخیص میل خود به افراط در خوردن بدون بها دادن به آن شدند.

چگونه مدیتیشن کنیم؟

با چشمان بسته روی صندلی، بالش و یا زمین بنشینید، طوری که راحت باشید. از تنفس خود که در بدن شما حرکت می‌کند و از آن خارج می‌شود آگاه باشید. شما به احتمال زیاد با صدای بوق ماشین، خارش مچ پای راست و یا فکر غذای شام، تمرکزتان را از دست می‌دهید ولی سعی کنید هر فکری که بالا می‌آید را ببینید و بدون قضاوت، تمرکزتان را بر روی تنفس دنبال کنید. شما می‌توانید با هرنفس بگویید “اوووم ” یا فقط سکوت کنید. با 5 دقیقه شروع کنید وآن را به 15 یا 20 دقیقه افزایش دهید. روزی یک یا دوبار این تمرین را انجام دهید و نتایج آن را ببینید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.