خانه / زيبايی / مراقبت از پوست در برابر پیری

مراقبت از پوست در برابر پیری

مراقبت از پوست، زيبايی پوست، جوان‌سازی پوست، جلوگيری از پيری پوست، سلامت پوست

با گذشت زمان، به دلیل تغییرات بدن سلول‌های پوستی با سرعت کندتری احیا می‌شوند و همین مسئله به دلیل تجمع سلول‌های مرده موجب ضخامت اپیدرم پوست می‌شود. فیبرهای کلاژن عملکرد صحیحی نخواهند داشت،‌ غدد عرقی تحلیل رفته و در نتیجه رطوبت رسانی کمتری انجام می‌شود. چین و چروک‌ها به تدریج ظاهر شده و پوست شل می‌شود.

مهم‌ترین دلایل پیر شدن پوست بیش از آنکه مربوط به سن باشد به تاثیرات نور خورشید بر می‌گردد. پدید آمدن لك‌هایی به روی پوست صورت و دست‌ها این نکته را به خوبی ثابت می‌کند. تاثیرات منفی و دائمی نور خورشید بر پوست علاوه بر اینکه ظاهر پوست را خراب می‌کند به لایه های عمقی‌تر آن نیز آسیب رسانده و سبب اکسیداسیون می‌شود. متاسفانه تاثیر منفی نور خورشید از کودکی و به تدریج آغاز می‌شود.

 علاوه بر خشکی که یکی از علائم پیر شدن پوست است، دیگر نشانه های آن عبارتند از:

 – چین و چروک پوست

– کاهش حالت کشسانی و انعطاف پذیری در پوست

– بروز لکه‌های قهوه‌ای

– زمینه مساعد برای ایجاد لخته‌های خون به خصوص پشت دست‌ها و ساعد

گرچه می توان با اعمال بعضی روش‌ها روند پیر شدن پوست را کندتر کرد اما توقف آن و باز گرداندن آن به حالت جوانی غیر ممکن است. سرعت پیر شدن پوست در وهله اول به وراثت و سپس به سبک زندگی بر‌می‌گردد. افرادی که پوست روشن دارند، آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به اشعه‌های فرابنفش داشته و در نتیجه بیشتر مستعد پیر شدن پوست هستند. سیگار کشیدن نیز عامل مهم دیگری در بروز پیری زود هنگام  پوست است.

پیشگیری

– محافظت از پوست در برابر اشعه های خورشید با لباس‌های مناسب و کرم ضد آفتاب.

بسیاری از این کرم‌ها از پوست در برابر اشعه‌های UVB محافظت نمی‌کنند و تنها مانع از اشعه های UVA می‌شوند. محصولاتی حاوی اکسید روی و اکسید تیتان ارجحیت دارند. دقت کنید که  باید همیشه این محافظت پوستی انجام شود زیرا حدود 80% قرار گرفتن پوست ما در معرض نور خورشید در زمان‌های کوتاه اتفاق می‌افتد.

– دوری از استعمال دخانیات

– مراقبت خوب و توجه کافی به پوست. پوست صورت را دو بار در روز با صابون ملایم یا کرم پاک کننده تمیز کنید. با ضربه‌های آرام و بدون کشیدن حوله آن را خشک کنید و سپس کرم مرطوب کننده بزنید.

– تغذیه صحیح. برنامه غذایی سرشار از میوه‌ها، سبزیجات و روغن زیتون اثرات اکسیداسیون را کاهش می‌دهد.

– ورزش. انجام تمرینات جسمانی سبب جریان یافتن بهتر خون در بدن می‌شود که برای محافظت از پوست امری ضروری است.

همچنین ببینید

15 روش کم‌هزینه و آسان برای زیبایی پوست و مو

اهمیت زیبایی و سلامت پوست و مو برای خانم‌­ها بر هیچکس پوشیده نیست. اما گاهی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.