خانه / روانشناسی / من خوشحال بودن را انتخاب می‌كنم!

من خوشحال بودن را انتخاب می‌كنم!

این انتخاب‌های ما هستند كه زندگی ما را تشكیل می‌دهند. گاهی اوقات فراموش می‌كنیم كه مسئولیت هدایت جریان زندگی به عهده خود ماست. احساس می‌كنیم این تقدیر ماست كه جریان زندگی ما را به هر سویی پیش می‌برد. گاهی اوقات فراموش می‌كنیم كه به درون نگاه كنیم و به یاد آوریم كه هستیم و چه چیزهایی به ما احساس خوشحالی و زنده بودن می‌دهد. سپس وظیفه دیگران می‌دانیم كه ما را خوشحال كنند و اگر از عهده این كار برنیایند از آن‌ها نا امید می‌شویم.

اما تا زمانی كه درك نكنیم خوشحال بودن و خوشبختی درون هر یك از ماست، دیگران قادر نخواهند بود به ما حس خوشبختی بدهند. این ما هستیم كه انتخاب می‌كنیم و تصمیم می‌گیریم. ما هستیم كه باید تصمیم بگیریم خوشحال بودن خود و عزیزانمان اولویتی بالاتر از مسائل كم اهمیت دیگری مانند اثبات برتری، پیروز شدن در یك دعوا و یا حق به جانب بودن دارد.

اما حقیقتا چرا ما اینقدر بر حق به جانب بودن خود پا فشاری می‌كنیم؟ چرا وقتی كه با همسرمان در مورد موضوعی بحث می‌كنیم آنقدر ادامه می‌دهیم تا در نهایت او تسلیم شده و ما با سر بلندی و پیروزمندانه دعوا را به نفع خود تمام كنیم؟ زیرا ما به نحوی آموخته‌ایم كه برنده شدن یك ارزش است. ما همیشه دوست داریم برنده باشیم. اما متاسفانه وقتی صحبت از روابط می‌شود، حد و حدود آن را نمی‌دانیم. نمی‌دانیم كه بعضی شرایط ارزش بردن و صدمه زدن به احساسات هر دوی ما را ندارند.

درست است كه بیان كردن اختلاف نظرها در برخی از بحث‌ها ارزشمندند. بحث‌های مهمی مانند مراقبت از فرزندان، مسائل خانوادگی یا مسائل مالی. اما در مورد همین مسائل نیز فكر می‌كنیم كه یك روش صحیح جهانی برای انجام كار مورد نظرمان تعریف شده و آن هم همان روشی است كه ما می‌گوییم! در صورتی كه اینطور نیست، همیشه این فقط حرف ما نیست كه صحیح و منطقی باشد. اگر تعصبی برخورد نكنیم، خواهیم دید اطرافیان ما نیز روش‌های جالبی برای انجام كارها و رسیدن به اهداف خود دارند، هر چند ممكن است با تعاریف ما متفاوت باشد. كلید خوشبختی ما در این است كه بیاموزیم توقعات و نیازهای خود را بدون نیاز به جر و بحث و بدون در نظر گرفتن “برنده” و “بازنده” با همسرمان مطرح كنیم. تمركز به روی مسائل مهم و صرف نظركردن از بحث در ممورد مسائل بی اهمیت را فراموش نكنید. به یاد داشته باشید این انتخاب خود شماست كه خوشحال باشید یا پیروز میدان نبرد! به این ترتیب در روابط خود با دیگران تفاوت چشمگیری ایجاد خواهید كرد.

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.