خانه / روانشناسی / من خوشحال بودن را انتخاب می‌کنم!

من خوشحال بودن را انتخاب می‌کنم!

این انتخاب‌های ما هستند که زندگی ما را تشکیل می‌دهند. گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که مسئولیت هدایت جریان زندگی به عهده خود ماست. احساس می‌کنیم این تقدیر ماست که جریان زندگی ما را به هر سویی پیش می‌برد. گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که به درون نگاه کنیم و به یاد آوریم که هستیم و چه چیزهایی به ما احساس خوشحالی و زنده بودن می‌دهد. سپس وظیفه دیگران می‌دانیم که ما را خوشحال کنند و اگر از عهده این کار برنیایند از آن‌ها نا امید می‌شویم.

اما تا زمانی که درک نکنیم خوشحال بودن و خوشبختی درون هر یک از ماست، دیگران قادر نخواهند بود به ما حس خوشبختی بدهند. این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم. ما هستیم که باید تصمیم بگیریم خوشحال بودن خود و عزیزانمان اولویتی بالاتر از مسائل کم اهمیت دیگری مانند اثبات برتری، پیروز شدن در یک دعوا و یا حق به جانب بودن دارد.

اما حقیقتا چرا ما اینقدر بر حق به جانب بودن خود پا فشاری می‌کنیم؟ چرا وقتی که با همسرمان در مورد موضوعی بحث می‌کنیم آنقدر ادامه می‌دهیم تا در نهایت او تسلیم شده و ما با سر بلندی و پیروزمندانه دعوا را به نفع خود تمام کنیم؟ زیرا ما به نحوی آموخته‌ایم که برنده شدن یک ارزش است. ما همیشه دوست داریم برنده باشیم. اما متاسفانه وقتی صحبت از روابط می‌شود، حد و حدود آن را نمی‌دانیم. نمی‌دانیم که بعضی شرایط ارزش بردن و صدمه زدن به احساسات هر دوی ما را ندارند.

درست است که بیان کردن اختلاف نظرها در برخی از بحث‌ها ارزشمندند. بحث‌های مهمی مانند مراقبت از فرزندان، مسائل خانوادگی یا مسائل مالی. اما در مورد همین مسائل نیز فکر می‌کنیم که یک روش صحیح جهانی برای انجام کار مورد نظرمان تعریف شده و آن هم همان روشی است که ما می‌گوییم! در صورتی که اینطور نیست، همیشه این فقط حرف ما نیست که صحیح و منطقی باشد. اگر تعصبی برخورد نکنیم، خواهیم دید اطرافیان ما نیز روش‌های جالبی برای انجام کارها و رسیدن به اهداف خود دارند، هر چند ممکن است با تعاریف ما متفاوت باشد. کلید خوشبختی ما در این است که بیاموزیم توقعات و نیازهای خود را بدون نیاز به جر و بحث و بدون در نظر گرفتن “برنده” و “بازنده” با همسرمان مطرح کنیم. تمرکز به روی مسائل مهم و صرف نظرکردن از بحث در ممورد مسائل بی اهمیت را فراموش نکنید. به یاد داشته باشید این انتخاب خود شماست که خوشحال باشید یا پیروز میدان نبرد! به این ترتیب در روابط خود با دیگران تفاوت چشمگیری ایجاد خواهید کرد.

۰ Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*