خانه / تغذیه سالم / میزان آجیل مورد نیاز روزانه شما با تعداد دقیق!

میزان آجیل مورد نیاز روزانه شما با تعداد دقیق!

فواید مصرف آجیل، مصرف مغزها، خواص آجیل، خواص مغزها، میزان مصرف آجیل در روز، چند عدد بادام در روز، روزی چند عدد گردو بخوریم، روزی چند عدد بادام زمینی بخوریم، خواص بادام زمینی، فواید خوردن مغز گردو، پیشگیری از دیابت، پیشگیری از سرطان، پیشگیری از بیماری های قلبی، تغذیه سالم

شاید از قبل از اهمیت مصرف آجیل آگاه بوده‌اید و برای سلامت قلب و تقویت مغز خود مشتی آجیل در برنامه غذایی روزانه خود جای داده باشید. اما مطالعات جدید جزئیات بیشتری از قدرت تغذیه‌ای این خوراکی محبوب در اختیارمان گذاشته است.

محققین آلمانی به روی ۱۲۰ هزار بزرگسال (۵۵ تا ۶۹ ساله) تحقیق کرده‌اند تا دریابند مصرف آجیل و مغزها چه تاثیر مثبتی بر اختلالات منجر به مرگ دارد. هم خانم‌ها و هم آقایانی که روزانه حداقل ۱۰ گرم آجیل مصرف می‌کردند، به احتمال بسیار کمتری بر اثر سرطان، دیابت و بیماری‌های قلبی می‌مردند به گفته پیت ون دن برنت، دکترا و متخصص بیماری‌های همه گیر و پروفسور دانشگاه Maastricht هلند: در این میان بادام زمینی نقش بسیار موثری داشته است.

در مورد افرادی که روزانه حداقل ۱۰ گرم آجیل مصرف می‌کنند، در مقایسه با دیگران، خطر مرگ بنا به یک بیماری تا ۲۳ درصد کاهش می‌یابد. بر اساس این مطالعه که در ژورنال بین المللی بیماری‌های همه گیر منتشر شد، این افراد ۱۷ درصد کمتر در معرض مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی، ۲۱ درصد کمتر در معرض مرگ ناشی از سرطان، ۳۰ درصد کمتر در معرض مرگ ناشی از دیابت و ۴۷ درصد کمتر در معرض مرگ ناشی از اختلالات عصبی هستند. با این حال، مصرف بیش از ۱۰ گرم آجیل در این درصدها تغییر چندانی ایجاد نمی‌کند.

به گفته ون دن برنت بادام زمینی و مغز‌های درختی سرشار از چربی‌های اشباع نشده مونو و پلی، پروتئین، فیبر، چند نوع ویتامین B و آنتی اکسیدان‌ها هستند که می‌تواند دلیلی برای این همه فواید آن‌ها باشد. اما احتمال دارد که علاوه بر مصرف آجیل دلایل دیگری نیز برای در امان بودن این افراد از انواع بیماری‌ها وجود داشته باشد. به گفته بردلی بولینگ، دکترا و پروفسور همیار دپارتمان علوم غذایی در دانشگاه Wisconsin-Madison، افرادی که آجیل مصرف می‌کنند از سلامت عمومی بیشتری برخوردار بوده، میوه و سبزیجات بیشتری مصرف می‌کنند، بیشتر از مکمل‌های غذایی بهره می‌برند و سطح تحصیلات بالاتر و آگاهی بیشتری دارند. تمامی این عادات خوب در گرفتن این نتایج بسیار تاثیر گذار است.

متاسفانه در مورد افرادی که از کره بادام زمینی استفاده می‌کنند، نتایج یکسانی ارائه نشده است. محققان به طور قطع نمی‌دانند به چه دلیل نسخه میکس شده بادام زمینی همان خواص مغز بادام زمینی را به بدن نمی‌رساند، اما فکر می‌کنند سدیم یا چربی‌های ترانس افزوده شده به کره بادام زمینی در برخی شرکت‌های تولید کننده بتواند دلیل آن باشد. اگر در مورد کره گرفته شده از مغزهای دیگر مثل کره بادام کنجکاو هستید، باید بگویم که در این مطالعه مورد بررسی قرار نگرفته‌اند!

اما ۱۰ گرم آجیل شامل چند عدد از هر یک از مغزهاست؟

۱۰ گرم بادام زمینی: ۱۲ عدد بادام زمینی

۱۰ گرم بادام: ۸ یا ۹ عدد بادام

۱۰ گرم بادام هندی: ۶ عدد بادام هندی

۱۰ گرم گردو: ۵ عدد نیمه گردو

منبع نوشته

۴۰ Like

همچنین ببینید

نكات تغذیه سالم، رژیم غذایی گیاهخواری، كمبودهای غذایی گیاهخواران، تامین پروتئین بدن در گیاه خواری، منابع پروتئین گیاهی، فواید غلات کامل، فواید مصرف آجیل، فواید مصرف حبوبات، رژیم غذایی با پروتئین كافی

۶ منبع خوب پروتئین برای گیاه‌خواران

اگر یک گیاه‌خوار باشید، پیدا کردن منابع خوب پروتئین می‌تواند دشوار باشد. اما اضافه کردن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*